Vysoký cholesterol: Přibývá infarktů a mrtvic u čtyřicátníků

Infarkty a mrtvice se podle odborníků objevují stále častěji už u čtyřicátníků. Příčinou těchto onemocnění je ateroskleróza, tedy postupné ucpávání a zužování cév cholesterolem. Ten podle lékařů nesouvisí jen s nezdravou stravou a vyšším věkem, protože lidé si na potíže spojené s cholesterolem zadělávají mnohem dříve.
Přelomový bývá věk okolo čtyřiceti let, kdy se lidské tělo už nedokáže vypořádat se škodlivými vlivy tak, jako v mladším věku, např. dobře odbourávat cholesterol. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Je alarmující, že se stále častěji setkáváme se srdečním infarktem a mozkovou mrtvicí u mladších ročníků, a to ne ojediněle. V nemocnici čím dál víc vidíme čtyřicátníky s tímto život ohrožujícím stavem. Ze značné části za to může i zanedbání vysokého cholesterolu, který se dlouhodobě ukládá do stěn cév a lidé o tom ani nevědí – nic je totiž nebolí,“ vysvětluje prof. MUDr. Hana Rosolová, DrSc., z Centra preventivní kardiologie II. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Podle ní u některých pacientů sice lékař zjistí vysokou hladinu cholesterolu v krvi a předepíše jim léky na jeho snížení, ale oni tyto léky po určité době vysadí, protože mají dojem, že je nepotřebují.

„To už ale jejich cholesterol znovu stoupá do nebezpečných hladin. Vysazení léků je pak zásadní chyba, která je k nebezpečné příhodě dovede,“ zdůrazňuje Rosolová.

Přesto že se laicky má za to, že problémy s cholesterolem se objeví až ve vysokém věku, faktem je, že tato látka se v lidském těle hromadí už od dětství. Už v deseti letech jsou v cévních stěnách prokazatelné tzv. lipidové proužky, čili počáteční stadia ukládání cholesterolu. Zdrojem může být špatná strava, dědičné faktory, obezita, ale i jiná onemocnění, jako např. diabetes či onemocnění štítné žlázy.

„Pacienti často nevědí, že zvýšená hladina cholesterolu není jen o nevhodné stravě, rizikových faktorů je více. Hladina cholesterolu se mění – pokud ji má pacient nyní optimální, tak to nutně neznamená, že bude mít stejně nízkou hladinu za pět let. Je důležité si ho hlídat a sledovat i další rizikové faktory pro kardiovaskulární onemocnění,“ dodává profesorka Rosolová.

PSALI JSME:
Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

V první řadě je proto důležité hladinu cholesterolu kontrolovat. To je snadno splnitelné při pravidelných preventivních prohlídkách u praktického lékaře, na kterou má každý nárok ze zákona jednou za dva roky. V rámci nich jsou do 40 let věku hladiny cholesterolu kontrolovány jednou za deset let a poté jednou za pět let. Bohužel ale většina Čechů preventivní prohlídky zanedbává zcela, chodí na ně pouze 44 procent lidí.

„Přelomový bývá věk okolo 40 let, kdy se lidské tělo už nedokáže vypořádat se škodlivými vlivy tak, jako v mladším věku, např. dobře odbourávat cholesterol. Cévy se narušují nezdravým životním stylem, vysokým krevním tlakem, ale i stresem. To zrychluje tvorbu aterosklerotických plátů a zvyšuje riziko akutní srdeční nebo mozkové příhody,“ vysvětluje MUDr. Rosolová.

PSALI JSME:
Češi hazardují se zdravím, na prohlídky chodí jen čtyři z deseti

Tento proces se ale podle odborníků dá ovlivnit jak změnou životosprávy, tak i včasnou farmakologickou léčbou. „Bohužel nejsme schopni vysoký cholesterol úplně vyléčit, ale dokážeme ho držet v nízkých hodnotách pomocí účinných léků. Vědecké studie jasně prokázaly, že čím je nižší cholesterol v krvi, tím je nižší riziko infarktu i mozkové příhody. Již přítomné aterosklerotické pláty se mohou dokonce zmenšovat,“ dodává profesorka Rosolová.

Zajímavý pohled na cholesterol nabídl před časem prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze a předseda České společnosti pro aterosklerózu: „Původní lovec mamutů žil s velmi omezeným přístupem k živočišné stravě a tím i s nízkou hladinou cholesterolu. Posledních padesát let si naopak užíváme blahobytu se zvýšeným množstvím (nejen) živočišné stravy, ale naše po předcích zděděné a v minulosti jednoznačně výhodné nastavení metabolismu se nezmění během několika dekád.“

PSALI JSME:
Světový den srdce: Kardiovaskulární choroby jsou v ČR stále nejčastější příčinou úmrtí

Zavřít reklamu ×
    • Chtějí odvést pozornost od zvyšujícího se počtu infarktů a mrtvic po očkování. Musel se rychle najít viník a taky se našel, cholesterol. Že se tak najednou objevují tyhle články není náhoda. Zřejmě to začíná být u nás problém a covid-vakcinační mafie se bojí, že to lidem brzy dojde, že na vině je očkování tím experimentálním roztokem.

    • Oni proste pravdu nereknou,mozna kdyby je neockovali placebem,ale normalni smazkou co perou do lidi byli by take nemocni akorat mozkovou by nemeli urcite.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB