Červencová data z reálné ekonomiky výrazně zklamala

Analýza
Červencová data z tuzemské reálné ekonomiky výrazně zaostala za našimi i tržními očekáváními. Silně poklesl výstup průmyslové i stavební výroby, zahraniční obchod skončil poprvé od začátku roku v deficitu. Nepříznivě překvapil zpracovatelský průmysl, který po dvou měsících meziměsíčních růstu poklesl o téměř čtyři procenta.
Meziměsíční nárůst výroby motorových vozidel je vzhledem k celozávodní dovolené v největším výrobci automobilů Škoda Auto pozitivním překvapením. Ilustrační foto: Škoda Auto

Meziměsíční snížení výstupu ale zaznamenala většina průmyslových odvětví. Nepotěšilo ani stavebnictví, které se po květnovém a červnovém růstu výrazně propadlo. Vstup české ekonomiky do druhého pololetí je tak vrávoravý a může signalizovat slabší výkonnost ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Průmyslová produkce v červenci meziročně reálně klesla o 2,8 procenta. Meziměsíčně byla nižší o výrazných 2,6 procenta Meziměsíčně v plusu zůstalo pouze několik málo odvětví, a to výroba oděvů, nápojů, motorových vozidel, opravy a instalace strojů a výroba a rozvod elektřiny.

Meziměsíční nárůst výroby motorových vozidel, ač drobný (0,4 % m/m), je vzhledem k celozávodní dovolené v největším výrobci automobilů Škoda Auto pozitivním překvapením.

PSALI JSME:
Průmyslu se v červenci nedařilo

Zklamání přinesl výstup zpracovatelského průmyslu jako celku, který meziměsíčně poklesl o 3,8 procenta, přestože v předchozích dvou měsících již vykazoval solidní růsty. U mnoha odvětví, kde byly zaznamenány v červenci významnější poklesy, zřejmě šlo o korekci předchozích růstů.

Příkladem může být farmaceutický průmysl, kde výstup meziměsíčně klesl o více než 25 procenta po předchozím více než 20% růstu. Podobně na tom byla i výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde výroba meziměsíčně poklesla o 33 procenta po třech meziměsíčních růstech v řadě.

Nepříjemnou zprávou je další pokles hodnoty nových zakázek, a to meziročně o tři procenta. Nejvíce klesaly objemy zakázek u výroby strojů a zařízení, ale i v chemickém průmyslu a výrobě základních kovů. Letní data jsou nicméně velmi volatilní a nelze z nich dělat velké závěry.

PSALI JSME:
Průmysl i stavebnictví se propadají a vyhlídky příliš pozitivní nejsou

Další vývoj bude závislý na vývoji v zahraničí, kde k optimismu nepřidal výrazný propad německých továrních objednávek. Pozitivní je, že firmy stále ještě uspokojují nahromaděné objednávky z minulých let. Nahrát by mu mělo i postupné oživení poptávky, které čekáme jak u nás, tak v zahraničí.

Zahraniční obchod vykázal v červenci letošní první deficit

Zahraniční obchod v červenci deficitem ve výši 5,9 miliardy korun zklamal. Trhy sice očekávaly určité zhoršení, konsenzus však vyhlížel letošní sedmý přebytek v řadě, konkrétně na úrovni 2,6 miliardy korun (v první polovině letošního roku kladné saldo dosahovalo v průměru 13,2 mld. Kč měsíčně, pozn. aut.).

Zčásti se však na zhoršení podepsal tradiční sezónní efekt. Po sezónním očištění totiž zahraničního obchod setrval v přebytku ve výši čtyř miliard korun, a to po 12,4 miliardy korun v červnu.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod letos poprvé v deficitu

Meziročně bylo saldo zahraničního obchodu o 16,6 miliardy korun vyšší (sezonně neočištěno). Výsledek pozitivně ovlivnil především meziročně nižší deficit obchodu s ropou a zemním plynem, a to o 23,3 miliardy korun. Zde se odrazily zejména nižší ceny na světových komoditních trzích.

Snížil se i deficit obchodu se základními kovy (o 3,1 mld. Kč) a zvýšil přebytek u motorových vozidel (o 4 mld. Kč). Negativně se naopak na celkovém saldu zahraničního obchodu podepsal meziroční pokles aktiva obchodu s elektřinou (o 6,8 mld. Kč) a hlubší deficit obchodu s počítači a elektrickými zařízeními.

Po dvou nadějných měsících přišel hluboký pokles stavební produkce

Tuzemská stavební produkce v červenci meziměsíčně klesla o výrazné 3,8 procenta. V podstatě tak odmazala růst z předchozích dvou měsíců, který dával naději na obrat negativního trendu.

PSALI JSME:
Průmysl i stavebnictví se propadají a vyhlídky příliš pozitivní nejsou

Zatímco v červnu byla stavební produkce v meziročním vyjádření vyšší o 0,9 procenta, v červenci již opět klesla o 2,1 procenta. Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 stavebnictví zaostávalo o výrazných 5,2 procenta.

Drhne jak rezidenční, tak i infrastrukturní výstavba. Produkce pozemního stavitelství byla v červenci meziměsíčně nižší o 4,2 procenta, zatímco v inženýrském stavitelství klesla o 2,5 procenta. Oproti předpandemickému únoru 2020 ztrácelo pozemní stavitelství 4,6 procenta a inženýrské stavitelství 6,6 procenta.

Počet nově vydaných stavebních povolení byl v ČR za prvních sedm měsíců letošního roku nejnižší od roku 2015. V červenci se navíc jejich počet dále meziměsíčně snížil o 6,6 procenta po červnovém poklesu o 4,8 procenta. Meziročně byl nižší o 9,1 procenta.

PSALI JSME:
Průmysl padá a klesá i stavební produkce

Meziměsíčně navíc nadále klesla i orientační hodnota stavebních povolení. Podobně pesimisticky vypadá i počet nově zahájených bytů. Ten za prvních sedm měsíců letošního roku dosáhl zhruba 21 tisíc a oproti stejnému období loňského roku byl nižší o 17,1 procenta. Zároveň jde o nejhorší výsledek z hlediska bytové výstavby za prvních sedm měsíců od roku 2018.

Za nižší výstavbou nadále stojí hlavně vyšší náklady financování. Výrazný nárůst sazeb hypotečních úvěrů v kombinaci s vysokými cenami nemovitostí vedl k výraznému omezení dostupnosti vlastnického bydlení, což se následně podepsalo i v nižší poptávce po nemovitostech. Řada developerů navíc vlivem slabé poptávky omezila výstavbu.

Omezená nabídka nemovitostí se tak podle všeho jen tak nezlepší. S ohledem na délku povolovacího řízení v ČR vše ukazuje na to, že po poklesu hypotečních sazeb a oživení poptávky po nemovitostech začnou jejich ceny opět rychle růst. Vysoké ceny nemovitostí a nižší dostupnost vlastnického bydlení pak pravděpodobně rovněž povede k pokračujícímu růstu cen nájemního bydlení.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.