Průmyslu se v červenci nedařilo

Názor
Až na výjimky nedopadl červenec pro tuzemský průmysl nijak povzbudivě. Výroba se meziměsíčně propadla o 2,6 procenta, meziročně byla nižší o 2,8 procenta. Vyplývá to z čerstvých údajů Českého statistického úřadu.
Bez výroby aut by byl tuzemský průmysl ještě ve větším mínusu, než doposud je. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ve srovnání s červnem se nedařilo zpracovatelskému průmyslu, kde téměř všechny obory skončily v mínusu. Výjimkou byl tentokrát i automobilový průmysl pracujícího se zásobou starších objednávek, které mu umožňují kontinuálně navyšovat výrobu a využívat na plno své výrobní kapacity. Ostatní, kteří takovou výhodu nedodělků nemají, musí samozřejmě omezovat výrobu.

Z meziročního srovnání vychází nejhůře výrobci ostatních nekovových minerálních výrobků, což přeloženo do srozumitelného jazyka znamená zejména producenti stavebních materiálů.

Asi není divu, že po prudkém zdražení výrobků v časech utlumující výstavby na ně doléhá nezájem poptávky. Meziročně tak vyrábějí o 18 procent méně, ve srovnání s rokem 2019 jsou zhruba o desetinu níže a podle průzkumu plní své sklady neprodanými výrobky.

PSALI JSME:
Průmysl i stavebnictví se propadají a vyhlídky příliš pozitivní nejsou

Průmysl začíná stále více pociťovat útlum domácí i zahraniční poptávky tak, jak to již naznačovaly průběžné průzkumy důvěry nebo indexy nákupních manažerů. A nic v tomto směru nemění ani červencové statistiky nových zakázek, které propadly o tři procenta. Alespoň, že automobilový průmysl zůstal i v tomto případě v plusu.

Celkově se opět potvrzuje, že bez výroby aut by byl tuzemský průmysl ještě ve větším mínusu, než doposud je. Ani ve třetím čtvrtletí tak nelze od průmyslu očekávat nějakou viditelnou vzpruhu pro ekonomiku, a proto nejspíš i nadále pokračuje období ekonomické stagnace.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl padá a klesá i stavební produkce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.