
Od začátku roku 2025 budou mít zaměstnanci s tzv. cizím prvkem možnost sjednat výplatu mzdy v cizí měně. Nejde pouze o cizince, kterých v Česku pracuje zhruba 15 procent, změna platí také pro Čechy, kteří například své životní náklady hradí z nějakého důvodu v cizí měně.
Novela zákoníku práce se tak dotkne například pendlerů nebo digitálních nomádů – Čechů pracujících na dálku ze zahraničí pro firmy v tuzemsku. Právě takový model práce je například v IT sektoru (informační technologie) stále častější.
Novela přináší nejen větší přizpůsobivost pracovních podmínek, ale i konkurenční výhodu pro zaměstnavatele v mezinárodním prostředí. Opatření alespoň částečně sníží administrativní náklady mezinárodně působících firem. Zároveň jde o součást širších kroků reagujících na čím dál užší integraci českých podniků v eurozóně.
Možnost práce na dálku patří v posledních letech k velmi žádaným benefitům, ve světě jedniček a nul už je ale samozřejmostí. Jen málokterý „ajťák“ v Česku dochází do kanceláře pět dní v týdnu. Novela pamatuje i na úpravu hybridních pracovních modelů.
Zaměstnanci budou mít možnost samostatně si rozvrhnout svou pracovní dobu, včetně začátku a konce směny, pokud se na tom dohodnou se zaměstnavatelem. Tato novela také zavádí jasná pravidla pro úhradu nákladů spojených s domácí kanceláří. Hybridní modely práce se tak stanou dostupnějšími, i když na druhou stranu mohou zvýšit administrativní nároky firem.
Informační technologie jsou vlivem robotizace, digitalizace a automatizace skloňovaným tématem pracovního trhu. Ajťáků je v Česku nedostatek a zkostnatělý pracovní trh situaci nenahrává. Změnit by to mohla novela zákoníku práce, která do pracovního prostředí od ledna přinesla množství novinek.
Autorka je ředitelka společnosti smitio
(Redakčně upraveno)