Zaměstnanci si letos výrazně polepší

Zaměstnanci si od ledna 2025 výrazně polepší. Minimální mzda se v České republice zvýší na 20 800 korun měsíčně, což představuje historicky nejvyšší jednorázové navýšení. Tento krok má posílit kupní sílu obyvatel po náročném období, kdy reálné příjmy domácností klesaly. V evropském srovnání však stále patří česká minimální mzda mezi ty nižší.
Navýšení minimální mzdy o téměř dva tisíce korun znamená pro pracovníky výrazný příspěvek do rozpočtu, pro zaměstnavatele naopak administrativní zátěž a zvýšené náklady. Ilustrační foto: Pixabay.com
Navýšení minimální mzdy o téměř dva tisíce korun znamená pro pracovníky výrazný příspěvek do rozpočtu, pro zaměstnavatele naopak administrativní zátěž a zvýšené náklady. Ilustrační foto: Pixabay.com

Od 1. ledna 2025 vstoupila v platnost novela zákoníku práce, která zásadně ovlivní systém odměňování zaměstnanců v Česku. Mezi klíčové změny patří zrušení institutu zaručené mzdy v soukromém sektoru, zavedení zaručeného platu pro veřejnou sféru a nový mechanismus valorizace minimální mzdy.

„Zatímco tzv. flexibilní novela zákoníku práce je stále v legislativním procesu a budeme muset bedlivě sledovat, zda a kdy bude schválena, počínaje lednem již začala účinkovat jiná novelizace zákoníku práce, která se soustředí na odměňování zaměstnanců,“ sdělil Finančním e ekonomickým informacím (faei.cz) Adam Hussein, advokátní koncipient z advokátní kanceláře BDO Legal.

Jednou z nejvýznamnějších změn menší novely zákoníku práce, která začala účinkovat, je zrušení zaručené mzdy. Ta dosud v osmi úrovních určovala minimální výdělky v soukromém sektoru podle náročnosti práce. Od ledna letošního roku je minimální mzda jediným zákonným limitem pro odměňování.

„Zaměstnavatelé získají větší volnost při nastavování mzdových politik, což může zvýšit jejich flexibilitu a konkurenceschopnost,“ uvedl Hussein, s tím, že „stále bude třeba pamatovat na zásadu zákazu diskriminace a rovného zacházení. Ve veřejném sektoru nahradí systém zaručené mzdy tzv. zaručený plat. Tento bude mít pouze čtyři úrovně, zohledňující kvalifikační náročnost pozic.

Nejnižší úroveň zaručeného platu se bude rovnat minimální mzdě, zatímco nejvyšší dosáhne 1,6násobku této částky. Díky nové legislativní úpravě se tak v příštím roce zvýší minimální mzda o 1 900 na 20 800 korun. „Minimální mzda od ledna vzroste na 20 800 korun, průměrná pak na 46 557 korun,“ informovala Olga Hyklová, majitelka a ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Nově, jak vysvětlila, nebude nárůst minimální mzdy vyhlašovat vláda, ale ministerstvo práce a sociálních věcí, a to vždy do 30. září. „To přináší určitou míru jistoty a předvídatelnosti. Dosud se totiž lidé novou částku zpravidla dozvídali až na konci roku s platností hned od začátku roku následujícího, na zohlednění změn tak měli jen pár dnů,“ uvedla Hyklová ve svém vyjádření pro redakci faei.cz.

Podle Adama Husseina zavedení automatického mechanismu valorizace minimální mzdy patří mezi nejvýznamnější změny novely. Výše minimální mzdy bude odvozena z predikce průměrné hrubé mzdy v národním hospodářství, násobené koeficientem stanoveným vládou na dvouleté období. „Tento mechanismus zajišťuje, že minimální mzda bude lépe reagovat na ekonomický vývoj,“ vysvětlil.

Dále bude podle Husseina klíčové, aby firmy pečlivě komunikovaly změny se zaměstnanci a zároveň přizpůsobily své mzdové strategie nové legislativě. „Transpozice evropské směrnice o transparentním odměňování se v českém právním řádu se očekává v roce 2026,“ připomněl advokátní koncipient z BDO Legal.

„Náhlé zvýšení průměrné mzdy může představovat výzvu pro menší firmy, které by mohly čelit neplánovanému růstu nákladů,“ připustil Adam Hussein. Analytik rizik společnosti Bibby Financial Services Ondřej Makeš byl ve svém vyjádření pro faei.cz kritičtější, a to i s odvoláním na obavy, které v minulosti vyjádřila i Hospodářská komora ČR.

„Mezi odborníky panují obavy, že navýšení může vést k propouštění či zvyšování cen zboží a služeb. Nejvíce se to bude týkat menších podniků v pohostinství, maloobchodě nebo službách, kde pracuje velký počet lidí s minimální mzdou. Firmy s vyšší přidanou hodnotou mají mzdy na jiné úrovni, takže se to na jejich hospodaření příliš neodrazí,“ konkretizoval obavy Makeš.

Čeští zaměstnavatelé ale v tuto chvíli významnější propouštění neplánují. „Navýšení je to razantní, ale v dnešní době, kdy máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, musejí zaměstnavatelé stejně nabídnout vyšší mzdu, než je ta minimální, a týká se to i malých a středních podniků,“ vysvětlila Gabriela Hrbáčková, členka představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).

„Firmy by měly přehodnotit své mzdové politiky, aby zůstaly konkurenceschopné nejen v oblasti odměňování, ale i pracovních podmínek,“ doporučil Michael Mráček, advokát ze společnosti Dentons. „Zaměstnanci pak získají jistotu, že vývoj minimální mzdy bude systematický a nebude záviset na politickém rozhodování,“ zdůraznil ve svém vyjádření pro portál faei.cz.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 6
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

  1. HF Helena Filkoházyová

    Polepší si ti, co mají nejmíň a musí chodit na pracák pro dávky a s těmi 18000 Kč čistého tam budou muset chodit dál…. Byly totiž zrušeny minimální úrovně zaručené mzdy a tak lidi za kasou nebo číšníci či všichni co byli ve mzdových skupinách 3 a výše v nestátních podnicích nemusí dostat ani korunu navíc…

  2. Lu Lubajs

    To si teda pomůžeme. Takoví Poláci mají od letoška minimální mzdu v přepočtu 27000. A to mají všechno levnější, nižší daně. Dokonce ani za dálnice nemusí platit. Přitom v historii na tom Poláci bývali vždycky hůř než my a teď se najednou mají líp než my. Kde je problém? Ryba vždycky smrdí od hlavy. Máme prostě špatnou vládu, možná nejhorší v historii země. Vládu, jejíž premiér se ještě veřejně chvástá, že její prioritou je cizí stát, Ukrajina.

    • Pa Pavel

      Spousta dálnic v Polsku je zpoplatněná od kilometru a to docela výrazně.
      Daně mají vyšší a hrubé mzdy mají nižší.
      Dělám pro nadnárodní firmu a ta v Polsku platí o 20% méně než v Čechách.
      Tak asi tak. Nemalujme si zlaté zámky o tom jak se mají v Polsku.

  3. Rz Rohlík z Penamu

    Typicky čecháčský. Nemáme se vůbec špatně, natož tak špatně jak Babišáci a Okamůry tvrdí. A pokud jo, tak si za svůj ***** život si můžeš sám. Neházej to na vládu a Ukrajince. Vzchop se a něco dělej. Při tak nízký nezaměstnanosti jsou možnosti víc než dostatečný.

  4. Ro Roman

    Nadpis článku nikterak s článkem nesouvisí. Polepši si minimum lidi. Nám třeba, po rekordním roce, oznámili, že nejsou peníze a přidávat se nebude 😃 U ženy to samé…