Clever Monitor: Peníze je povinen vrátit Hakoš, tvrdí právnička softwarové firmy. Kvůli bezdůvodnému obohacení

Téma týdne
Nejméně dvoumilionový problém má Lukáš Hakoš, jednatel a menšinový spolumajitel softwarové společnosti Clever Monitor, která mj. vyvíjí software pro marketingovou automatizaci, a jejímiž klienty jsou renomované tuzemské i zahraniční firmy (namátkou BMW, NASA, ČEZ či Aukro) a která má být financována z letošní stomilionové emise firemních obligací.
Podle právní zástupkyně společnosti Clever Monitor, je to jednatel firmy Lukáš Hakoš (na snímku), kdo je povinen firmě Cargonet vrátit finanční prostředky, a to z důvodu bezdůvodného obohacení. Foto: Wikimedia

Pavel Novák, vloni v lednu půjčil softwarové firmě Clever Monitor ze své prosperující litoměřické spediční společnosti Cargonet tři miliony korun.

Lukáš Hakoš jako jednatel firmy Clever Monitor podepsal smlouvu na tvorbu statického kapitálu a smluvně se zavázal, že půjčené peníze nebudou použity na provozní potřeby a že budou uloženy na vyhrazeném firemním účtu.

Softwarová firma Clever Monitor ale Cargonetu ve smluvním termínu nevrátila ani půjčenou částku, ani nevyplatila smluvní úrok ve výši osmi procent. Pavel Novák proto podal proto u soudu žalobu a na policii trestní oznámení pro podvod. A současně poskytl všechny důkazy, které měl k dispozici. A nebylo jich málo.

Redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Pavel Novák kontaktoval až poté, co jsme začátkem února upozornili na to, že softwarová firma Clever Monitor nebude ručit za letošní lednovou stomilionovou emisi firemních dluhopisů, z nichž má být financován její další provoz a rozvoj.

PSALI JSME:
Test důvěry investorů? Obligace za 100 milionů pro softwarovou firmu. Ta ale za dluhopisy ručit nebude

Firemní účet to nebyl, tvrdí advokátka

Advokátka Zuzana Kovářová z advokátní kanceláře Ivany Slivkaničové, která podle dostupných informací právně zastupuje společnosti Clever Monitor a Clever Monitor Financials (pozn. red. – v Clever Monitor je Hakoš jednatelem, ve „Financials“ statutárním ředitelem a v obou současně zprostředkovaně minoritním vlastníkem) navrhla Pavlu Novákovi z Cargonetu koncem letošního března, den po osobním jednání o uhrazení dluhu, „dohodu“.

Jejím principem, jak vyplývá z e-mailové korespondence, mělo být to (následuje citace advokátky Kovářové – pozn. red.), že „společnost Clever Monitor s.r.o. žádné peníze od Cargonet s.r.o neobdržela, ale tyto obdržel dne 9.1.2018 pan Hakoš, je to pan Hakoš, kdo je povinen Cargonet s.r.o tyto vrátit a to z důvodu bezdůvodného obohacení na jeho straně.“

PSALI JSME:
Clever Monitor: Dostal jsem úmyslně zkreslené údaje, říká investor

Jenže Lukáš Hakoš byl jednatelem firmy Clever Monitor a byl to on, kdo za firmu podepsal smlouvu se spediční společností Cargonet pana Nováka. Když jsme od Hakoše chtěli získat vysvětlení, respektive od společnosti Clever Monitor, Sabina Prokopcová z PR agentury Media:list odmítla na naše dotazy odpovědět.

Kovářová ale s výše uvedenou argumentací přišla až poté, co se už Novákově firmě Cargonet vrátil jeden milion korun, a to po částech a od různých subjektů v období od 19. února do 1. března, a kdy zbývá vrátit investorovi dva miliony plus úroky. „Ani jednou to nebylo z bankovního účtu společnosti Clever Monitor, ale z účtů spřízněných, nebo jinak propojených firem,“ uvedl k letošním finančním transakcím Pavel Novák z Cargonetu.

Mimochodem – v podobných případech je zákon jednoznačně na straně odesílatele peněz. Vědomé ponechání si finančních prostředků, které někomu přišly na účet neoprávněně, je totiž trestným činem. O takové situaci jsme již psali, podrobněji v backlinku níže.

PSALI JSME:
Poslali jsme omylem peníze na cizí účet!

Jak někdo může tak strašlivě lhát

Pavel Novák, majitel a jednatel firmy Cargonet k tomu říká: „Dotazoval jsem se v bance, komu patří účet, na nějž byly poukázány tři miliony korun dle smlouvy mezi mou firmou a společností Clever Monitor. To, že peníze byly poukázány na soukromý účet jejího jednatele, Lukáše Hakoše, nevím, a ani nemohu vědět, je to v šetření policie ČR. Finanční prostředky byly převedeny na účet uvedený ve smlouvě na tvorbu statického kapitálu podepsané jednatelem firmy Clever Monitor Lukášem Hakošem.“

Vrchní komisařka Lenka Sikorová na dotazy redakce FAEI.cz k Hakošovi a Clever Monitoru uvedla, že „Policie České republiky ze zákona nesděluje informace o konkrétních subjektech zúčastněných na trestním řízení. “ Číslo jednací relevantního spisu v policejní databázi má redakce k dispozici.

Novák také poskytl redakci e-mail, v němž Hakoš z firemního mejlu jako jednatel firmy potvrdil přijetí finančních prostředků od společnosti Cargonet. Devátého ledna 2018 večer Hakoš ze svého firemního e-mailu potvrdil Novákovi na jeho firemní e-mail, že „…peníze dorazily na bankovní účet v pořádku, dle smluvní dokumentace“. „Až teprve před malou chvilkou jsem dostal od kolegyně potvrzení,“ napsal Hakoš.

„Vůbec by mne nenapadlo, že někdo může tak strašlivě lhát,“ komentuje je to dnes s odstupem času Pavel Novák.

K poškození nedošlo, firma nic neemitovala

Advokátka Kovářová, jak je zřejmé z jejího písemného vyjádření, nepochopila konstrukci korporátních obligací ve výši 100 milionů korun pro předluženou společnost Clever Monitor. „Poškozováním dobré pověsti společnosti Clever Monitor s.r.o. v době, kdy emitovala dluhopisy a tyto nabízí investorům, můžete takovou investici zmařit a způsobit společnosti škodu v řádech desítek milionů korun,“ napsala Kovářová v e-mailu Novákovi.

Dluhopisy totiž neemitovala firma Clever Monitor, nýbrž účelově založená akciová společnost Clever Monitor Financials. Tato loni v srpnu vzniklá firma je v prospektu emitenta popsána jako účelově založená společnost (se základním jměním dva miliony korun, které jí půjčila mateřská britská firma – pozn. aut.), jejíž hlavní činností je vydávání dluhopisů za účelem financování skupiny Clever Monitor, a která nevykonává žádné další činnosti.

Jak portál FAEI.cz již informoval, za lednovou emisí firemních dluhopisů stojí skupina Clever Monitor, kterou prostřednictvím britské firmy CLEVER MONITOR INTERNATIONAL LIMITED (založené loni v květnu se základním jměním ve výši 865,39 liber) vlastní fond kvalifikovaných investorů Startec Ventures SICAV (35 %) a zhruba po 21,7 procentech mají shodně „mág českého direct mailu“ Lukáš Hakoš, CEO a spoluzakladatel Clever Monitor Jan Svoboda a internetový podnikatel a filmařský producent Kamil Kožíšek. A kdo stojí za fondem Startec Ventures, jsme již také psali, viz backlinku níže.

PSALI JSME:
Od KKIG investičního fondu ke Startec Ventures

Návrh na předběžné opatření

Když se firmám Clever Monitor a Clever Monitor Financials nepovedlo uzavřít „dohodu“ s Pavlem Novákem a jeho společností Cargonet, podaly u Krajského soudu v Ústí nad Labem návrh na předběžné opatření.

Jeho obsahem bylo, aby se poškozený investor a jeho firma zdržely šíření informací nezákonně zasahujících do dobré pověsti navrhovatelů a aby Novák odstranil facebookový profil Clever Debt.

Soud návrh zamítl.

(Pokračování zítra)

PSALI JSME:
Clever Monitor: Výhodná investice do softwarové firmy? Z tří milionů se investorovi vrátil jeden

Zavřít reklamu ×
  1. Zajímavé. Jednatel firmy si půjčí do firmy peníze. A firma se prostřednictvím své právničky distancuje od jednání svého jednatele. Pokud se jednatel bezdůvodně obohatil, měli by být první, kdo jednatele zažalují.
    Ale není přece možné říci, že firma nedluží peníze. V té firmě něco smrdí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

České jaderné elektrárny se zbavují závislosti na Rusku

Analýza
Do jaderné elektrárny Dukovany dodávala palivo bezmála 40 let ruská společnost TVEL. Letos ji nahradí americká společnost Westinghouse. Rusové končí také s dodávkami pro Temelín. Dalším krokem, kterým se elektrárenská společnost ČEZ odstřihává od spolupráce s Ruskem, je smlouva o obohacování uranu s francouzskou firmou Orano.