Dopad války na Ukrajině na zaměstnavatele

Analýza
Čemu mohou zaměstnavatelé čelit v této geopolitické situaci? A jak případné problémy řešit? Přinášíme odpovědi na čtyři nejčastější situace, které zaměstnavatelé nyní řeší. Tento čtvrtek bude Senát projednávat zákon, kterému se říká lex Ukrajina, jenž by měl celou situaci pro uprchlíky z Ukrajiny zjednodušit. 
Chce-li zaměstnavatel zaměstnávat uprchlíka z Ukrajiny, pak musí nejdříve ohlásit volnou pracovní pozici na Úřadu práce, přičemž na tuto pozici lze zaměstnat cizince okamžitě. Ilustrační foto: Magistrát města Ostravy

Zaměstnávání cizinců přicházejících z Ukrajiny

Pokud má zaměstnavatel v úmyslu zaměstnat cizince přicházející z Ukrajiny v důsledku ozbrojeného konfliktu, nelze tak učinit bez dalšího pouze na základě pracovní smlouvy. Ukrajinci mají přístup na české území na základě bezvízového styku po dobu 90 dní, ale k jejich platnému zaměstnání je třeba splnit dodatečné povinnosti, a to jak ze strany zaměstnavatele, tak žadatele o práci.

Chce-li zaměstnavatel zaměstnávat uprchlíka z Ukrajiny, pak musí nejdříve ohlásit volnou pracovní pozici na Úřadu práce, přičemž na tuto pozici lze zaměstnat cizince okamžitě. V případě, že má zaměstnavatel zájem o zaměstnání konkrétního uprchlíka, je možné ohlásit volnou pracovní pozici v neveřejném režimu (aby se na tuto volnou pozici nemohl nikdo jiný přihlásit, pozn. aut.).

Potom se zaměstnancem můžete uzavřít pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Zaměstnance je možné zaměstnat i na zkrácený úvazek, v každém případě je nutné dodržet pravidla pro odměňování (zejména minimální mzdu). V současnosti je možné zaměstnat pouze uprchlíky, kterým bylo vydáno speciální vízum a následně povolení k zaměstnání.

PSALI JSME:
Ukrajinci mohou nově využít dlouhodobé vízum. Problém je ale s krátkodobými pracovními vízy

Po uzavření pracovní smlouvy (či DPČ) na konkrétní ohlášené pracovní místo podá zaměstnanec sám, nebo prostřednictvím zaměstnavatele, na příslušný Úřad práce písemnou žádost o povolení k zaměstnání. Jednou z povinných příloh je právě pracovní smlouva (či DPČ). Poté, co Úřad práce vydá žadateli povolení k zaměstnání, může zaměstnanec nastoupit do práce.

V nedávné době byl Poslaneckou sněmovnou schválen balíček zákonů, který zatím podléhá schválení Senátu, jejichž cílem je zavést pro uprchlíky z Ukrajiny dočasnou ochranu a umožnit jim volný vstup na trh práce bez jakéhokoliv povolení k zaměstnání. Volný vstup na trh práce by měl být dále umožněn i držitelům speciálního víza. Rozhodovat o zákonu lex Ukrajina, by měl Senát již tento čtvrtek.

Ukrajinský zaměstnanec dostal povolávací rozkaz

Řada zaměstnanců z Ukrajiny dostala, anebo v budoucnu dostane povolávací rozkaz, na základě kterého se bude muset vrátit na Ukrajinu. Jak může zaměstnavatel v tomto případě postupovat?

Zákoník práce považuje povolávací rozkaz za překážku v práci na straně zaměstnance. Zaměstnavatel je v takovém případě povinen zaměstnance omluvit a poskytnout mu pracovní volno, avšak bez nároku na náhradu mzdy. Zaměstnavateli tato skutečnost nedává právo dát zaměstnanci výpověď.

PSALI JSME:
„Ukrajinci musí uposlechnout povolávací rozkaz. A to i ti s dvojím občanstvím,“ říká expert

Zaměstnanec musí tuto překážku v práci zaměstnavateli prokázat, a to nejlépe samotným písemným povolávacím rozkazem. Pokud zaměstnanec povolávací rozkaz v písemné podobě nemá, měl by tuto skutečnost prokázat jiným vhodným způsobem, případně dodat povolávací rozkaz zaměstnavateli později.

Zaměstnanec a zaměstnavatel se mohou samozřejmě vzájemně dohodnout i jinak. V praxi není neobvyklé, že zaměstnavatelé například vyplácejí část mzdy svým zaměstnancům, i když se vrátili zpět na Ukrajinu.

Slučování rodin – přesun rodin stávajících zaměstnanců

V České republice již existuje řada zaměstnanců z Ukrajiny, kteří mají na území České republiky dlouhodobý pobyt. Jak to je v případě, kdy za tímto zaměstnancem chtějí přicestovat jeho rodinní příslušníci z Ukrajiny?

Osoby s trvalým pobytem na Ukrajině, které mají biometrický pas, mohou do České republiky přicestovat a pobývat zde po dobu maximálně 90 dnů. S ohledem na současnou situaci si všichni uprchlíci, kteří takto přicestují, mohou zažádat o speciální vízum u ministerstva vnitra. Na základě tohoto povolení je pak možné v České republice pobývat i jako rodinný příslušník.

PSALI JSME:
Pomoc Ukrajině: Od peněz, přes práci až po generátory a rozbrušovačky

V současné situaci nelze doporučit podávání žádostí o jiné druhy víz a pobytů, např. za účelem sloučení rodiny, které se podávají na zastupitelských úřadech České republiky v zahraničí. Pokud rodinní příslušníci nebudou zaměstnáni, musejí se přihlásit do systému veřejného zdravotního pojištění. V případě, že rodiny nemají dostatečný finanční příjem a jsou již držiteli speciálního víza, mohou žádat o dávky v hmotné nouzi. Výše zmíněný připravovaný legislativní balíček přinese zjednodušení i pro tyto situace.

Vytvoření sociálního fondu pro potřeby zaměstnanců

Pokud se zaměstnavatelé rozhodnou pomoci zaměstnancům z Ukrajiny, můžou tak učinit i prostřednictvím sociálního fondu, který mohou vytvořit. Tvorba sociálního fondu je pro zaměstnavatele v soukromé sféře zcela dobrovolná. Je však vhodné (nikoliv povinné, není-li např. v kolektivní smlouvě stanoveno jinak) tento plán předjednat s odborovou organizací a případně připravit vnitřní předpis upravující základní pravidla takového fondu.

Při alokaci prostředků do sociálního fondu je nutné taktéž vzít v potaz korporátní pravidla. Prostředky do sociálního fondu mohou být alokovány ze zisku společnosti či jiných vlastních zdrojů, ale pouze za podmínky, že zaměstnavatel má ve společenské smlouvě uvedeno, že může rozdělit zisk i ve prospěch jiných osob, než jsou jeho společníci. Alokace prostředků do sociálního fondu podléhá schválení valné hromady společnosti.

Autorka je advokátka společnosti Noerr
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Všimli jste si? Peníze leží i v kanceláři

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.