Dovolená v koronavirové sezóně. Pojištění uhradí léčbu covidu i storno letenek

V době koronaviru nás při cestování do zahraničí mohou potkat dva základní druhy nepříjemností spojených s onemocnění covid-19. A to buď samotné onemocnění koronavirem, nebo nařízená karanténa, do níž musí člověk nastoupit i v případě, že sám neonemocní. V různých destinacích se řešení těchto situací – a s nimi související náklady – značně liší. Přinášíme přehled v nejčastěji navštěvovaných zemích.
ERV Evropská pojišťovna do územní platnosti Evropa nově zahrnuje všechny země okolo Středozemního moře, tedy i oblíbené destinace jako Egypt či Tunisko. Ilustrační foto: Pixabay.com

Chorvatsko
Pozitivní pacient nebo člověk, se kterým přišel do kontaktu, musí nastoupit do karantény v původním ubytování po dobu deseti dní. Cena za ubytování po dobu karantény odpovídá danému typu ubytování. Ukončení karantény je pak možné na základě negativního testu po skončení karantény.

Itálie
Do karantény musí nastoupit covid-19 pozitivní osoba i další, se kterými přišel pacient do styku. V Itálii jsou pro tyto případy vybrané hotely. Nutné je řídit se pokyny od tamní hygienické stanice a místními nařízeními. Karanténa je dle nařízení místní vlády stanovena na deset dní u pozitivní osoby bez symptomů a je ukončena v případě negativního PCR testu. Náklady na ubytování podle posledních zpráv hradí italská vláda, informovala ERV Evropská pojišťovna.

Rakousko
V destinaci zůstává pozitivně testovaná osoba i ti, se kterými přišla do styku. Ubytování po dobu karantény je nejčastěji vyhrazeno v původním hotelu či ubytovacím zařízení, čemuž odpovídá i jeho cena. Karanténa je stanovena na deset dní.

Slovensko
Také na Slovensku jde do karantény pozitivní osoba i další, se kterými přišla do styku. Pro ty jsou určené vybrané hotely a je nutné řídit se pokyny od místí hygienické stanice a místními nařízeními. Délka karantény je pevně stanovena na 14 dní a náklady na ubytování podle všeho hradí slovenská vláda.

Karanténa v jednotlivých destinacích

Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

Poptávka po připojištění storna

S nástupem pandemie se podle pojišťoven velmi zvýšila poptávka po připojištění storna zájezdu a krytí léčebných výloh spojených s nemocí covid-19. Pro uplatnění daného krytí je však vždy nutné přesně respektovat pojistné podmínky.

Např. ERV Evropská pojišťovna uvedla, že nově zahrnula léčebné výlohy spojené s covid-19 na cesty do oranžově, červeně a tmavě červeně označených zemí v rámci Evropy i do levnějších variant svých produktů. Další výhodou je, že pojišťovna do územní platnosti Evropa zahrnuje všechny země okolo Středozemního moře, tedy i oblíbené destinace jako Egypt či Tunisko.

„Rozšířením základního rozsahu pojištění o balíček ERV Extra si klienti vyřeší situace, kdy si musí prodloužit pobyt v zahraničí z důvodu nezaviněného umístění do karantény. Nejčastěji jde o náklady na náhradní ubytování a dopravu zpět do ČR,“ sdělil redakci Vlastimil Divoký, manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Také ČSOB Pojišťovna informovala, že navyšuje pojistné plnění a rozšiřuje rozsah nabízených služeb svého cestovního pojištění. Pojištění léčebných výloh, které pokrývá zdravotní komplikace včetně koronaviru, má navíc nově limit až 100 milionů korun. Cestovní pojištění platí i mimo Evropu – a také při cestování po České republice. Využít je proto mohou i ti, kteří se letos do zahraničí nechystají.

U pojištění odpovědnosti nabízí pojišťovna nově limity plnění až 30 milionů Kč. Navíc z něj nyní uhradí i škodu na zapůjčeném vozidle nebo třeba lodi, a to až do výše spoluúčasti sjednané v havarijním pojištění. Automatickou součástí cestovního pojištění je při sjednání odpovědnosti navíc nově pojištění právní ochrany. Díky němu se pojišťovna postará například i o vyřešení sporů s poskytovateli služeb cestovního ruchu, třeba hotelů nebo leteckých přepravců.

„Naše cestovní pojištění pokrývá všechny situace spojené s onemocněním covid-19 i epidemií obecně. Pokud někdo na dovolené onemocní, uhradíme mu nejen léčebné výdaje, ale i třeba náklady na prodloužení pobytu v zemi. Totéž platí i pro ty, kteří se na dovolené ocitnou v karanténě kvůli kontaktu s pozitivní osobou,“ informovala redakci Ivana Nekvindová, produkt manažerka cestovního pojištění ČSOB Pojišťovny.

Jedinou výjimkou jsou podle ní země, kam zakazuje vycestovat ministerstvo zahraničních věcí. Tyto země jsou obvykle označeny černou barvou na takzvaném cestovatelském semaforu, bližší podrobnosti si ale lidé mohou najít přímo na stránkách ministerstva.

„Pro ujasnění toho, co pro danou cílovou destinaci platí, můžeme jako jednotlivci sledovat stránky Ministerstva zahraničích věcí ČR, Ministerstva zdravotnictví ČR nebo využít některou z asistenčních služeb,“ informoval redakci Ladislav Bělina, produktový ředitel Slavia pojišťovny.

Kdy mají lidé nárok na náhradu škody od pojišťovny, pokud na dovolenou nemohou kvůli onemocnění covid-19 nebo nařízené karanténě odcestovat? „Důležité je zejména myslet na povinnost testování ještě před tím, než na cestu nastoupíme. Storno ani jiné další pojištěné riziko již nelze uplatnit v případě, že první test provedeme až během této cesty a vyjde pozitivní,“ uvedl Bělina.

I přes rostoucí počet již očkovaných lidí pojišťovny doporučují sjednat si takovou variantu pojištění, která se vztahuje i na onemocnění covid-19 a karanténu. „Setkali jsme se už v praxi s případy, kdy člověk po obou dávkách očkování či prodělané nemoci měl v zahraničí pozitivní test a musel v destinaci zůstat déle,“ sdělil Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Do karantény, připomněl, může být člověk umístěn i z preventivních důvodů kvůli kontaktu s nakaženým. Stávají se také případy, kdy člověk vyjde pozitivně kvůli špatně provedenému testu, je umístěn do karantény a musí čekat několik dní na výsledky kontrolních testů.

Pojišťovny nabízejí i variantu pojištění pro ty, kdo nechtějí trávit čas hlídáním, v jaké barvě na semaforu ministerstev zahraničí a zdravotnictví se jejich dovolenková destinace právě nachází. A mohou si rovněž připojistit situace, kdy musejí prodloužit svůj pobyt v zahraničí z důvodu nezaviněného umístění do karantény či nesplnění zdravotních podmínek pro cestu zpět, např. nevpuštění do letadla.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB