Dukovanům bude brzy čtyřicet. Dožijí se osmdesátky?

Prvnímu bloku jaderné elektrárny v Dukovanech bude příští rok čtyřicet, další bloky ho budou postupně následovat. Je reálné, aby „staré“ Dukovany vyráběly elektřinu dalších čtyřicet let? Jde o důležitou otázku, protože se blíží konec uhelných elektráren a nové jaderné bloky se ještě nezačaly stavět. Ve světě mají některé zdroje licenci na 70 i 80 let.
Dukovany jsou nejstarší tuzemskou jadernou elektrárnou. Ilustrační foto: Skupina ČEZ
Dukovany jsou nejstarší tuzemskou jadernou elektrárnou. Ilustrační foto: Skupina ČEZ

Dukovany jsou nejstarší tuzemskou jadernou elektrárnou, první blok byl připojen v květnu 1985, pak následovaly další, takže všechny čtyři bloky vyrábějí elektřinu od července 1987. Příští rok proto Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) zahájí pravidelnou kontrolu, která se provádí vždy s desetiletým odstupem, a pravděpodobně povolí další provoz, byť se stanovenými podmínkami.

„Jednou z regulatorních podmínek pro provoz jaderných elektráren nejen v České republice je pravidelné, takzvané periodické hodnocení bezpečnosti (PSR, tedy Periodic Safety Review – pozn. aut.).

Jde o velmi rozsáhlý a komplexní soubor analýz, hodnocení a dokladů připravenosti zařízení i personálu s cílem prokázat plnění legislativních požadavků ú připravenost k provozu na další periodu,“ řekl Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ.

Dodal, že rozsahem i hloubkou kontroly jde v podstatě o stejný rozsah, jako by šlo o novou jadernou „licenci“. Na otázku, jaká byla původně plánovaná životnost dukovanských bloků ale konkrétně neodpověděl.

„Každá investice vychází ze zpravidla velmi konzervativně stanovených předpokladů. Pohled na životnost jaderných bloků se vyvíjí tak, jak se posouvají technické možnosti i regulatorní požadavky. Jsme schopni mnohem lépe a přesněji monitorovat stav klíčových komponent a tím i řídit jejich životnost, a to i při plnění mnohem přísnějších požadavků,“ poznamenal Kříž.

Ani podle platného atomového zákona z roku 2016 není povolení k provozu nějak časově omezené. Řídí se ale striktními podmínkami, mezi něž patří rovněž pravidelná podrobná kontrola odpovědného úřadu – zmiňované PSR.

„Reálná životnost jaderných zařízení je tak dána především stavem zařízení. Proto jsou součástí života elektráren také programy řízení životnosti a na ně navazující investiční programy obnovy zařízení,“ uvedl Kříž.

Minimálně 60 let provozu

Navzdory technickým a bezpečnostním podmínkám má Skupina ČEZ také konkrétnější představu, jak dlouho by chtěla „staré“ Dukovany nechat funkční. „Všechny čtyři bloky chceme provozovat nejméně šedesát let a současně budeme posuzovat možnost dalšího provozu,“ uvedl pro faei.cz Kříž.

Podle něj to odpovídá i světové praxi. „Některé elektrárny již mají licenci na osmdesát let provozu, další, mimo jiné finské, slovenské a maďarské bloky VVER směřují k sedmdesáti letům,“ konstatoval Kříž.

Znovu připomněl, že délku provozu ovlivňuje stav klíčových komponent, které lze jen obtížně vyměnit nebo modernizovat – zejména tlakové nádoby reaktorů nebo parogenerátory. „Případné prodloužení provozu ale musí dávat smysl i ekonomicky a je podmíněné plněním bezpečnostních požadavků,“ dodal mluvčí ČEZ.

Stav všech tlakových nádob je podle něj neustále pečlivě sledovaný a hodnocený moderními diagnostickými metodami. Součástí hodnocení je také takzvaný program svědečných vzorů.

„Tedy vzorků materiálu reaktorových nádob přímo v tlakových nádobách reaktorů, které průběžně vyjímáme a vyhodnocujeme v ÚJV Řež. To nám umožňuje i předvídat stav tlakových nádob roky dopředu. Naše reaktory jsou aktuálně ve výborném stavu a umožňují i delší provoz,“ zdůraznil Ladislav Kříž.

Dodal, že s nejméně padesáti až osmdesátiletým počítají například také v USA, Kanadě, na Slovensku, v Maďarsku, Finsku a nově také ve Slovinsku, Švýcarsku, v Belgii nebo Nizozemí. „Prodloužení provozu, za předpokladu plnění přísných bezpečnostních požadavků, je dnes i nejlevnější možností, jak získat spolehlivý zdroj bezemisní energie,“ uvedl Kříž.

Mimochodem nejstarší jaderná elektrárna, která je stále v provozu, je Beznau ve Švýcarsku. Brzy to bude pětapadesát let, co byl její první blok začátkem prosince 1969 uveden do provozu.

Každoroční miliardové investice

Rozhodující slovo, jak dlouho bude jaderná elektrárna Dukovany v provozu, ale má Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Je reálné, aby to Dukovany dotáhly až k osmdesátce, jak to mají naplánováno některé zdroje v cizině?

„To se uvidí. Příští rok zatím rozhodneme o dalších deseti letech provozu těch současných bloků. A na konci roku 2035 to moji následovníci zopakují na dalších deset let. A tak to bude až do chvíle, kdy buď už ty bloky nebudou k tomu připraveny, anebo se ČEZ rozhodne, že se mu to nevyplatí,“ konstatovala nedávno v rozhovoru pro Český rozhlas Dana Drábová, předsedkyně SÚJB.

„Takže já to neumím říct. Už se nám tady zase ve veřejném prostoru pohybují odhady sedmdesát, osmdesát let, to si ale někdo tahá z lokte,“ dodala. ČEZ se každopádně snaží udržet Dukovany v co nejlepší „kondici“, což může mít pozitivní vliv na případné prodlužování životnosti elektrárny. Každý rok proto investuje 2,5 až tři miliardy korun – primárně do posilování bezpečnosti a obnovy zařízení.

„V minulosti šlo například o výměnu rotorů a generátorů parních turbín, řídících a bezpečnostních systémů, výměnu rozvaděčů a kabeláže nebo posilování bezpečnostních systémů a posílení odolnosti po takzvaných evropských zátěžových testech,“ vysvětlil Ladislav Kříž ze Skupiny ČEZ.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena