K prvnímu pololetí letošního roku bylo v České republice připojeno více než 190 tisíc fotovoltaických elektráren s celkovým výkonem bezmála čtyři gigawatty. Většina instalací je na střechách rodinných domů, přičemž obvyklá technologie panelů je na bázi krystalického křemíku.
Podle odborníků z Technické fakulty České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) takto vysoký počet panelů standardního vybavení s hliníkovým rámem představuje relativně dobrý vzorek pro statistické hodnocení různých defektů a poruch.
Ačkoli výrobci uvádějí, že doba životnosti panelů je až 25 let, experti z technické fakulty tvrdí, že skutečná doba je přibližně poloviční. Po zhruba deseti letech podle nich roste četnost poruch. Vědci svá zjištění publikovali například v odborném magazínu ScienceDirect.
„Nejčastější jsou delaminace okrajů panelů, vznik vodivých kanálů mezi uzemněnými rámy panelů a sběrnicemi článků, popraskané fólie na zadní straně a lámání panelů vlastní vahou vlivem poddimenzovaných podpůrných rámů,“ uvedli odborníci. Nejvážnější poruchy podle nich vedou až ke zničení elektronického měniče, jehož náhrada je nákladnější než náhrada poškozeného panelu.
„Jediný poškozený panel může buď vypnout nebo poškodit elektronický měnič, k němuž jsou připojeny desítky panelů. To znamená, že taková porucha má multiplikační efekt. I podíl několika procent poškozených panelů může způsobit podstatné snížení výroby elektrické energie,“ konstatovali.
Výrobci šetří na materiálu
Za posledních zhruba 15 let se cena panelů snížila přibližně patnáctkrát. Částečně jde o úsporu díky tomu, že se panely vyrábějí ve větších sériích. Hlavním důvodem je ale použití levnějších a méně kvalitních materiálů a úspornější konstrukce.
„To v konečném důsledku muselo zákonitě snížit i reálnou životnost panelů,“ řekl profesor Vladimír Poulek z Technické fakulty ČZU, který se touto problematikou zabývá už více než 30 let. Se skupinou pracovníků vyvinul i unikátní technologii, která použitím tzv. polysiloxanového gelu dokáže utěsnit vznikající praskliny na zadní straně zařízení, a tím prodloužit životnost panelů až o pět let.
„Naše nová technologie dodatečného utěsnění může významně snížit počet poruch panelů a měničů. Bylo vybráno několik měničů s efektem pozdního zapnutí a připojené PV panely byly utěsněny transparentním polysiloxanovým gelem,“ vysvětlil profesor Poulek.
Efekt pozdního zapnutí tím byl podle něj zcela odstraněn. „Tuto opravu však lze provést jen v době, kdy zmíněné poruchy teprve začínají. V případě plně rozvinutých defektů je už oprava problematická,“ uvedl Vladimír Poulek.
Se svými spolupracovníky rovněž vyvinul panely nové generace, v nichž jsou články zapouzdřeny do polysiloxanového gelu, a nikoliv do EVA (etylvinylacetát – pozn. aut.). Takové panely by mohly mít životnost až 50 let, ale budou dražší.
A proto bude jistou dobu trvat, než se prosadí do výroby i na trhu. „Životnost panelů je dána hlavně kvalitou zapouzdření článků, a jen v menší míře kvalitou samotných článků,“ konstatoval profesor Martin Libra z téže fakulty ČZU.
Panely v dobré kondici
Například Skupina ČEZ provozuje několik solárních parků už z první velké fotovoltaické vlny z let 2009 a 2010. Jaká je její zkušenost z životností?
„Panely ze sestav našich elektráren z uvedeného období jsou stále v relativně dobré kondici. Podle našich zjištění degradují výrazně pomaleji, než byly původní předpoklady, bavíme se například o necelém jednom procentu výkonu za rok,“ uvedl Martin Schreier z tiskového oddělení ČEZ.
Dodal, že se firmě podařilo vybudovat sehrané týmy specialistů, které se zabývají údržbou a odstraňováním závad. Dokážou rovněž dobře pracovat s předpovědí počasí a „optimalizovat údržbové odstávky a maximalizovat výrobu“ v nejsilnějších měsících, čímž se dosahuje konstantní úrovně výroby.
„Podmínkou jsou samozřejmě kromě přízně počasí i investice do kvalitní údržby a včasného odhalování závad,“ řekl Schreier. „Míra vadných panelů, které je třeba vyměnit, je k celkovému počtu provozovaných modulů zanedbatelná.“
Firma má moduly od zhruba 25 různých výrobců. „Lze říci, že dodrželi tehdy běžně nabízenou desetiletou dobu záruky na modul. Pouze u některých výrobců se objevily výrobní vady modulů – například nekvalitní zadní krycí fólie nebo napojované sběrnice mezi solárními články,“ uvedl Schreier.
Pro své zákazníky, kteří si nechávají fotovoltaické panely instalovat například na střechy rodinných domů, společnost ČEZ Prodej garantuje minimálně 85 procent výkonu na dobu 25 let. Na přání zákazníka ale už byly instalovány i panely s třicetiletou zárukou na výkon, případně panely, které mají po pětadvaceti letech 92 procent své původní kapacity.
„Na baterie v kombinaci s fotovoltaikou dáváme záruku deset let, na střídače pak v závislosti na výrobci pět až deset let,“ dodal Martin Schreier. Zákazník podle něho může reklamovat nejen nefunkční komponent, ale také způsob provedení instalace – například ukotvení panelů na střeše.
Aha, tak zemědělci dělali výzkum solárních panelů. No já jsem elektrikář a taky se nezamýšlím nad tím, kolik dojí krávy. Na netu se na téma poruch panelů dají najít různé diplomky a bakalářky.
Všechny závady popisované v článku se u panelů vyskytují, ale hlavně u těch starších a ještě né u všech. Pronikání vlhkosti do panelů, nebo dokonce zatékání už by se u současných panelů nemělo vyskytovat. Počítat předem s tím, že panely budou namontovány špatně a budou vlastní váhou praskat, je taky hloupost. Přece kouknu a vidím. Polarizační efekt PID, který snižoval výkon panelů na záporném konci, je další strašák. U těch současných najdete, že jsou PID rezistentní a kdo se toho bojí, nebude dávat jeden string 800V, ale rozdělí to na dva po 400V. Už jen proto, že do 400V to hasiči dokážou hasit. Taky se dneska dávají bypass diody, které zamezí, aby se na jednom zastíněném panelu ztrácel výkon celého stringu. Což někdy končilo nejen ztrátou výkonu, ale i přehříváním zastíněného panelu a někdy i požárem střechy.
Ona i ta Čína musí zlepšovat kvalitu výroby, aby to od nich někdo kupoval. Pověst z minulosti nemá dobrou, ale to se rychle mění.
Je to jeden zkorumpovaný podvod politiků
Takze referencni nazor na zivotnost eltech zarizeni budou tedka davat na hnojarne, jo? Proc jste si pro druhy nazor neskocili jeste na FEL, z principu sveho zamereni by mohli neco malo vedet tez… Pro me totiz dost usmevne zjisteni, jelikoz sam mam panely na strese uz trinactym rokem, dokonce jsem je i jednou kvuli rekonstrukci sundaval a zase vracel. A nevidim tam ani dnes a na zadnem z nich ani poddimenzovanou konstrukci (a lamani vlastni vahou), ani delaminaci (a zatekani), jakoukoli EVA degradaci a ani PID (doufam, ze hnojarna rozumi obecne uvadene zkratce pro ty jejich „vodive kanaly“). Takze treba ja jsem ten, ktery po malem uz konci zivotnosti stanovene profesory ze Suchdola stale nema ani naznak od prvni ocekvane poruchy a pokud neco budu resit, pak zrejme zivotnost izolace kabelaze v typicke atmosfere. Mam tedy polykrystaly a co jsem si vsiml a zde jim nakonec asi castecne za pravdu dat mohu, tak vsude vychvalovane monokrystaly jsou na vznik vselikych defektu opravdu daleko nachylnejsi. Microcracky a snail trails se tam vcelku po letech vidi, to zas jo.
Zdravím příznivce fotovoltaiky. Mám FV elektrárnu od konce roku 2009.
Zatím nepociťuji žádné snížení výkonu panelů. Mám na svých stránkách http://www.nesvara.cz podrobné sledování výroby FVE. Zde je možné porovnat zkušenosti ostatních uživatelů. S pozdravem Josef Nešvara
To říkal už montér který křivě uřízl kuchyňskou desku: paninko, to je tak vždycky, teď se to utěsní transparentním polysiloxanovým gelem. Neboli zasilikonuje 🤣
Fakt se směju, na ČZU odbornici nebo dokonce experti na panely, to je fakt vtip. Tak pro tyto odborníky mám velmi špatnou zprávu. Panely PERC končí a přichází nová technologie TopCon doufám, ze jsem vam temi zkratkami nezamotal hlavu a ted ta spatna zprava s touto technologii prichazi i reseni panelu sklo/sklo ktere vyraznym zpusobem zvysuje nejen mechanickou odolnost a navic cena v pristim roce bude nizsi nez stejne vykonove nabizene panely PERC, vsichni se jich zbavuji to je duvod proc sla cena dolu!
Je to jeden zkorumpovaný podvod politiků
pokud si koupíte „skvělé“ canadian solar jak nabízejí největší české firmy tak se nedivte, hlavně že jste na začátku investice ušetřili 10 tis 😀 😀
Státem financované plácání nemá smysl číst, natož komentovat!!!
Jako správce FVE s cca 16 tis. panely a stářím 14 let staré zůstávám v klidu. Panely stárnou méně než 0,5% ročně, termografie odhaluje pravidelně do 10 vadných panelů ročně a žádné katastrofy se nekonají. Nicméně jedná se o panely Kyocera. Jiná věc sou střídače, zde je potřeba s investicemi počítat, po 10 letech je to poměrně ne hraně a je dobré alespoň repasovat výkonovou část. Problémem můžou být i ND střídačů, které bývají už problematicky dostupné.
Experti….mam panely SUNTECH montované podzim 2008 a loňská výroba byla rekordní, letošní zatím podobná…
Před 20 lety jsem sehnal panely rozmidlený od krup tak, že je držela pohromadě zadní folie, byl zázrak, že vůbec fungují, po celou dobu měly stejný 1/4 výkon proti novým.
Takže za mě výdrž nad očekávání.
Dobrý den. Vyjadřuji se jen ze zkušenosti se svým malým systémem panelů Leapton 2x650W, regulátor Epever Tracker 10415AN, příslušné jištění a baterie Lithtech 4x100Ah. Měnič z 12 na 230V 3000W. Začal jsem 6. 5. 2024. Do dnešního dne jsem vyrobil 651Kw. za Prosinec 14,51Kw. a za dnešek 0,23Kw. V létě až do cca. půl Října i 6Kwh za den. Praní v automatce, ohřev vody na mytí, rádio, televize, internet WiFi i počítač z denně dobytých baterek. Teď výkon panelů 40W. Na tyto dny je to naprosto mrtvá technologie. Když si vynasobim 10x. Vic panelů a výkonnější regulátor, baterie a vše kolem. Kdyby stát investoval do J.Energetiky tak máme levný proud i o tu regulační položku a nevim jak dlouho by se nabíjela 400W. baterie elektro auta. Prostě stabilní zdroj vychází podle mého názoru levněji. Mě to přišlo bez dotací na 80 000.-Kč. vše za své. A větrníky to už je u nás loterie úplně. Děkuji za napsání svých zkušeností s fotovoltaikou.