Rekordní solární rok. Jak i v zimě vymáčknout z panelů maximum?

Výkon nových fotovoltaických elektráren v Česku dosáhne letos okolo jednoho gigawattu (GW), což je nejvíce za posledních třináct let. Vyplývá to z aktuální studie EU Market Outlook for Solar Power 2023-2027, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici. Společnost ČEZ, která domácnostem nainstalovala více než 10 tisíc elektráren, radí, jak z panelů i v zimním počasí „vymáčknout“ co nejvíce.
Česká republika zažívá po letech útlumu nebývalý rozvoj fotovoltaických elektráren. Ilustrační foto: FAEI.cz/Pavel Baroch

Letošní instalovaný výkon solárních elektráren je více než trojnásobný oproti loňsku, kdy byla připojena fotovoltaika s výkonem něco přes 288 megawattů. Souhrnný výkon všech solárních elektráren v Česku by tak po letošku měl být 3,6 gigawattu. Pro srovnání: Dva jaderné bloky Temelína mají dohromady instalovaný výkon zhruba 2,2 gigawattu.

Na evropskou zprávu upozornily Svaz moderní energetiky a Solární asociace, která patřila mezi autory studie. Celá unijní sedmadvacítka států letos vybudovala dohromady nové solární elektrárny o výkonu 55,9 GW. Meziročně tak výkon fotovoltaiky narostl o 27 procent, tedy na 263 GW.

Autoři studie konstatovali, že silný, byť o něco pozvolnější nárůst solárních instalací lze očekávat i v příštích letech. Fotovoltaika by tak měla v evropské energetice zaujímat stále dominantnější postavení.

PSALI JSME:
Češi si chtějí elektřinu vyrábět sami. Čeká se další solární rekord

Úspora jako třináctý plat

„Odhadovaný růst až tisíc nových solárních megawattů znamená návrat Česka mezi státy, které to myslí s postupnou modernizací své energetiky vážně. Česko slaví v posledních dvou letech doslova renesanci solární energie,“ uvedl Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Dodal, že fotovoltaické panely se staly oblíbeným řešením, které chrání domácnosti před růstem cen energie na trhu. „Například domácnosti s průměrnou spotřebou přinese využití vlastní fotovoltaiky úsporu de facto v podobě třináctého průměrného platu,“ sdělil Sedlák.

Podle odborníků stále existují bariéry, které ztěžují rychlejší instalaci nových panelů. „Abychom mohli využít potenciál fotovoltaiky naplno, potřebujeme usnadnit povolovací procesy a zajistit potřebnou kapacitu v sítích,“ upozornil Sedlák, podle něhož solární energie patří mezi důležité řešení, které pomohou zajistit potřebný zelený podíl energie českým firmám.

Podobně se vyjádřil také Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace. „I v Česku je otázka využití potenciálu jen otázkou povolovacích procesů,“ řekl Krčmář, podle něhož státní úřady musí odstraňovat bariéry, aby se nové elektrárny stavěly teď a nikoli až za několik let.

PSALI JSME:
Fotovoltaika na střeše rodinného domu ušetří více než 30 tisíc korun

„Přitom nám ale hrozí, že český průmysl nebude za pár let konkurenceschopný, nebudou-li podniky moci vykazovat skutečně výrazný odběr zelené elektřiny, který nelze realizovat pouze pomocí střešních instalací,“ varoval Jan Krčmář.

Maximální využití panelů

Aby domácnosti, ale i firmy mohly z fotovoltaických panelů získat maximum, měly by podle společnosti ČEZ dodržovat několik zásad. Správná údržba totiž umožní vyrobit desítky kilowatthodin navíc. A to dokonce i ve dnech, kdy sněhová pokrývka a mlhy výrazně snižují výrobu elektrické energie.

„Podobně jako se lidé starají o auto, vyžaduje pravidelnou péči i fotovoltaika, aby ji lidé mohli využívat na maximum. Chladnější počasí zvyšuje efektivitu panelů a zčásti kompenzuje horší světelné podmínky. Panely využijí i pouhé světlo rozptýlené v mracích a atmosféře.

PSALI JSME:
Přibývá požárů fotovoltaických panelů na střechách. A bude hůř

Kvalitní údržba, čistění panelů nebo odmetání sněhu a využívání předpovědi počasí pomáhají optimalizovat výkon fotovoltaiky i v zimních měsících,“ řekl Petr Ouška, ředitel ČEZ Prodej pro nekomoditní služby.

Odborníci z ČEZ například radí, aby se panely dvakrát ročně (na jaře a na podzim, pozn. aut.) zkontrolovaly a vyčistily. Ideálně tlakovou „vapkou“ naplněnou speciálním čisticím prostředkem nebo ručně pomocí speciální stěrky. I díky čistému povrchu zbavenému pylů, prachu a dalších nečistot totiž sníh v zimě z panelů lépe sjíždí.

Sníh z panelů se vyplatí smést jen tehdy, když nehrozí, že se panely nepoškodí. Pokud má do dvou až tří dnů přijít tání, je lepší počkat na pomoc přírody. Také platí, že by se neměla z panelů seškrabovat námraza. Pokud panelům stíní větve, je dobré je odřezat.

Vyplatí se také správná péče o baterii, pokud je součástí domácí fotovoltaiky. Měla by být umístěna na suchém místě, kde teplota neklesá ani v zimních měsících pod nulu a v létě naopak nad 30 stupňů Celsia. Baterie by měla být ideálně v režimu nabití 30 až 90 procent.

PSALI JSME:
Aby solární panely nezpůsobily víc škody, než užitku

Zavřít reklamu ×
  1. Pro úplnost, 3,6 GW instalovaného výkonu ve FVE vyrobí lehce přes 3 TWh, Temelín s instalovaným výkonem 2,2 GW vyrobí přes 16 TWh. Aby se pomocí FVE dosáhlo výroby Temelína, musel by se 5x navýšit současný instalovaný výkon ve FVE. Ve finále by to vedlo k tomu, že v létě bychom nevěděli co s elektřinou a v zimě by nám byl instalovaný výkon z FVE úplně k ničemu. Na závěr, spotřeba ČR je přibližně 60 TWh za rok.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.