Firmy našly nový zaměstnanecký benefit: Nájem ve svých bytech

V Česku se objevil nový zaměstnanecký benefit. Firmy nabízejí svým zaměstnancům nájemné bydlení ve vlastních bytech. Ukazuje to analýza společnosti Home Portal, která se specializuje na rezidenční trh novostaveb. Výsledky studie má redakce FAEI.cz k dispozici.
Aby si firmy udržely své zaměstnance a přilákaly nové, nabízí jim bydlení ve svých bytech. Ilustrační foto: Pixabay.com

Přibližně polovinu obyvatel v nových nájemních projektech tvoří firmy. Důvodem je právě stále oblíbenější benefit nájemního bydlení pro své zaměstnance, čímž si podniky zvyšují svou atraktivitu na trhu práce.

A vzhledem k tomu, že se prodej bytů vzhledem k vysokým hypotečním sazbám a všeobecné inflaci výrazně propadl, je to výhodné rovněž pro developery. Takže nakonec je to výhodné pro všechny včetně zaměstnanců, kteří si nemohou pořídit vlastní bydlení.

Výhoda oproti konkurenci

„Řada developerů a nemovitostních fondů si již delší dobu hraje s myšlenkou nájemního bydlení. Ze všech projektů, které jsme na Home Portal řešili pro nájemní bydlení, se ukázalo, že se zde začíná objevovat zajímavý fenomén, a to ten, že developeři mají zájem o firemní klientelu a firmy mají rostoucí zájem platit svým zaměstnancům za bydlení,“ řekl Jan Vitvera, obchodní ředitel společnosti Home Portal.

Výhody jsou nasnadě – poskytování nájemního bydlení firmy přináší výhodu oproti konkurenci a zaměstnanci mohou získat kvalitní a cenově dostupné bydlení nedaleko své práce.

„Aktuálně jsme na všech projektech pronajali polovinu jednotek firemní klientele a druhou klasickým nájemcům. Pro developery představuje firemní klientela nižší riziko z pohledu neplacení nájmů, nebo případných řešení reklamací. Z pohledu firem dokážou developeři poskytnout i lepší službu – nové byty plně vybaví designovým nábytkem a funkčním zařízením. Díky tomu firemní nájemce získá prestižní benefit pro udržení si kvalitních zaměstnanců,“ vysvětlil Vitvera.

Firemní bydlení může být pro zaměstnance výhodné i z finančního hlediska. Jejich firma jim může nabídnout zvýhodněné nájemné sazby, různé další slevy včetně uhrazení části poplatků. Díky tomu může zaměstnanec ušetřit a peníze následně použít například na vzdělávání nebo cestování.

Zdražování se zastavilo

Analýza realitní společnosti RE/MAX ukázala, že růst nájemného v bytech se v květnu zastavil a v některých městech dokonce začal mírně klesat.

V současnosti se nájemné v Praze pohybuje v průměru kolem 348 korun za metr čtvereční, což je o osm více než před rokem, ale o dvě procenta méně než v minulém čtvrtletí. Průměrné nájemné za byt v Praze činí 19,3 tisíce korun.

„To je dobrá zpráva pro nájemníky, kteří se v poslední době potýkali s výrazným zvyšováním nájemného. Majitelům se to pochopitelně nezamlouvá. Důvodem stabilizace je to, že se nabídka a poptávka vyrovnaly a ekonomická situace trhu neumožňuje růst cen,“ uvedl analytik a realitní znalec Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

Konstatoval, že poptávka po pronájmech je v současnosti nižší než v loňském roce, kdy byla nižší především díky vyšším hypotečním sazbám a vyšší imigraci zejména z Ukrajiny. „Neplatí to však pro všechny segmenty. Například o menší byty je stále velký zájem, stejně jako v některých částech města poptávka stále převyšuje nabídku,“ dodal Toplak.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 6
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. LS Ladislav Strnad

  Fascinující….. 🙂 🙂 🙂
  Firmy objevily Ameriku… Tohle dělaly solidní podniky už před převratem.
  Dokud se ovšem nezačalo privatizovat a krást.

  • A. A.K

   Do toho bych nešla. Zavání to moc velkou závislostí. Ve chvíli , kdy se rozhodnete odejít z práce ,nastává problém i s bydlením. A zaměstnavatel si to moc dobře uvědomuje.

   • Dd Ddd

    Přesně… služební byt se tomu v občanském zákoníku říká, a ten je vázán na pracovní místo= výpověď (ať již z jakékoli strany) je současně i výpovědí ze služebního bytu….

 2. Pe Petr

  Tady v ČR se vyplatí být akorát důchodce popř. podnikatel….Jinak rychle do práce za hranice!

  • Ma Martin

   Není třeba, stačí dělat pro zahraniční firmu v Česku za Německý plat. Pak je to fajn. A těch firem je tu hromada.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB