Firmy si chtějí ukousnout z největší zakázky v historii, ve hře jsou stovky miliard

České podniky se intenzivně připravují na zapojení do stavby nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Ukázalo to nedávné setkání potenciálních tuzemských dodavatelů, které se uskutečnilo v Lutíně na Olomoucku, což Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) potvrdil Národní strojírenský klastr. Nové Dukovany jsou největší zakázkou v novodobé historii Česka za 200 miliard korun za jeden reaktor.
Nové Dukovany budou vyžadovat špičkové zařízení i špičkové odborníky. Ilustrační foto: Skupina ČEZ
Nové Dukovany budou vyžadovat špičkové zařízení i špičkové odborníky. Ilustrační foto: Skupina ČEZ

Bezmála dvě desítky firem a vzdělávacích institucí vytvořily pod hlavičkou Národního strojírenského klastru (NSK) takzvaný dodavatelský řetězec Jaderné sekce NSK. České strojírenství se tak intenzívně připravuje na subdodávky pro stavbu dvou nových reaktorů v Dukovanech, přičemž první z nich by měl začít budovat v roce 2029.

„Evidujeme zájem dalších společností. Vznik nového dodavatelského řetězce zahrnujícího i vzdělávání odborníků pro jadernou energetiku je základním prvkem přípravy českého průmyslu,“ uvedl člen výkonné rady a ředitel Jaderné sekce NSK profesor Ivo Hlavatý z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Mezi firmami v Jaderné sekci jsou například společnosti Sigma Group, Královopolská, KOMA – Industry, Witkowitz, Cylinders Holding nebo zmiňovaná ostravská vysoká škola. Se sekcí budou spolupracovat i některé střední průmyslové školy, v nichž se uskuteční přednášky pro získání zájemců o práci v jaderné energetice.

Postfukušimské opatření

Například Sigma Group mimo jiné vyvinula a nyní vyrábí systém dlouhodobého odvodu tepla z hermetické zóny při těžké havárii.

„Jde o takzvané postfukušimské opatření, v tomto případě je technologie určena už pro současné bloky jaderné elektrárny Dukovany. Vlastníkem patentu na výrobu čerpadla je Sigma Výzkumný a vývojový ústav, vlastníkem patentu na celý systém odvodu tepla je ČEZ společně se Sigmou,“ uvedl Milan Stratil, výkonný ředitel Sigma Group.

Členové dodavatelského řetězce NSK jsou schopni vyrábět podle všech požadovaných mezinárodních předpisů, norem a požadavků. „Dřívější dodávky českých firem obsahovaly část primárního okruhu a prakticky celý systém sekundárního okruhu jaderných elektráren,“ řekl Jaroslav Vidiševský, manažer NSK.

Dodal, že reference členů klastru zahrnují spektrum nabídek od těles parogenerátorů, přes hydraulické systémy a armatury až po řídící a kontrolní systémy, a to včetně vývoje.

„Naše firmy dodávaly nízkotlaké a vysokotlaké ohříváky páry, čerpadla, armatury, potrubní systémy, části řídicích a bezpečnostních systémů a mnohé další. Dnes nabízejí inovativní produkci, která navazuje na jejich rozsáhlé reference,“ poznamenal Vidiševský.

Světově unikátní řešení

Ostravský V-Nass chce dodávat precizně obráběné díly pro primární okruh jaderné elektrárny: Tělesa, upevňovací prvky, kryty motorů, části ventilů z oceli a nerezu.

Společnost Vítkovice energetické strojírenství ze skupiny Witkowitz je schopna dodávat tlakové nádoby – kompenzátory objemu, chladiče drenáže, tepelné výměníky sekundárního okruhu – vysokotlaké a nízkotlaké ohříváky, výměnné trubkové svazky a podobně.

Cylinders Holding, který je největším v Evropě sídlícím výrobcem vysokotlakých ocelových nádob, jejich svazků a smart kontejnerů na přepravu a skladování průmyslových plynů, zase cílí na chladicí a hasicí systémy.

„Firmy ze skupiny Cylinders Holding původně dodávaly do jaderných elektráren ocelové tlakové lahve pro chladící systémy,“ konstatoval Jan Světlík, generální ředitel Cylinders Holding a prezident NSK.

Dodal, že teď chce nabídnout nové lahve pro chlazení heliem a vodíkem. „A také nejmodernější smart systémy a svazky tlakových lahví pro stabilní hasicí zařízení, které svou konstrukcí výrazně usnadňují manipulaci, instalaci, navíc zvyšují bezpečnost a spolehlivost hasicích systémů. Jde o jedinečné a světově unikátní řešení,“ řekl Světlík.

Zájem o jadernou energetiku

Ostravská vysoká škola zase plánuje, že zdvojnásobí počet absolventů zaměřených na jadernou energetiku. Sází při tom na zkušenosti z dlouhodobé spolupráce se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, s Centrem výzkumu Řež, s ČEZ a také s Korea Trade Investment Promotion Agency, což je korejská vládní organizace pro energetiku, vodík, technologie, robotizaci a vzdělávání.

Zvýšený zájem o práci v jaderné energetice eviduje také Skupina ČEZ, provozovatel Dukovan. V letošním semestru totiž studenti vybraných středních a vysokých škol uzavřeli s firmou rekordních 67 stipendijních smluv.

Mluvčí ČEZ Alice Horáková připomněla, že nejde jen o dva nové bloky v Dukovanech, ale potenciálně také o další dva rektory v Temelíně. Skupina také ve spolupráci s britskou Rolls-Royce rozjíždí program malých modulárních reaktorů. ČEZ si tak s předstihem zajišťuje dostatek personálu.

Už teď se 50 vysokoškoláků začíná systematicky připravovat na vysoce kvalifikované pozice, včetně práce operátora reaktorů či jaderných fyziků. Jde o celkový počet určený pro současné i budoucí bloky v Dukovanech, v Temelíně, a pro malé modulární reaktory. Všichni už prošli například náročnými psychotesty.

„Práce v jaderné energetice je specifická tím, že určité pozice, jako je například vedoucí reaktorového bloku, vyžaduje zhruba dvouletou základní přípravu a další roky získávání zkušeností a přípravy na podřízených pozicích. Proto začínáme s náborem a přípravou už nyní. Rovněž potřebujeme posílit investiční tým,“ vysvětlil Petr Závodský, generální ředitel Elektrárny Dukovany II.

Stipendijní smlouvy nezajišťují jen dodatečný finanční příjem, ale předpokládají i možnost další spolupráce například v oblasti konzultací či kvalifikačních prací. Vysokoškoláci si během pětiletého studia na nejžádanější jaderné pozice přijdou podle akademických výsledků až na 480 tisíc korun, středoškoláci v maturitním oboru během studia posledních dvou ročníků mohou získat až 84 tisíc.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena