„Hledám někoho z vlády. Zn.: Robin Hood“

Názor
Připomíná to rčení o kovářově kobyle, ale posuďte sami. Euan Edworthy, skotský podnikatel a majitel pražské PR agentury Best Communications, který žije v Česku už přes čtvrtstoletí, přišel s nápadem, že by také tuzemští zaměstnanci měli mít vykompenzován státní svátek, pakliže připadne na víkend. Iniciativa má dokonce krycí název „Operace Robin Hood“. Proč právě tento, zůstává nevysvětleno.
Za zásluhy v iniciativách k uctění památky československých letců ve službách RAF byl Edworthy v roce 2019 oceněn Záslužným křížem ministra obrany ČR. O rok později byl jmenován členem Řádu britského impéria za zásluhy o vztahy mezi Velkou Británií a ČR. Vlevo aktuální fotografie. Foto: Best Communications, koláž FAEI.cz

„Když připadne státní svátek na víkend v jiných evropských zemích, zaměstnancům je vykompenzován, ať už ze zákona, nebo neformálně. V České republice jsme ale v tomto smyslu trochu pozadu,“ tvrdí Euan Edworthy, který společně s agenturou STEM/MARK provedl v září průzkum mapující názor českých zaměstnavatelů na tento jev.

„Většina Čechů nevnímá, že přichází o dovolenou právě tímto způsobem,“ dodává Edworthy. „Průzkum přitom ukazuje, že 80 procent Čechů si cení volna více, než všech ostatních druhů zaměstnaneckých výhod. Přesto jsou rok co rok ochuzováni právě o něj,“ dodává někdejší ředitel Britské obchodní komory v České republice.

A jsme u té v úvodu slíbené kobyly. Když už někdo přijde s iniciativou na změnu zákona, měl by si dát setsakra pozor, aby byl terminologicky přesný: Češi totiž o žádnou dovolenou nepřicházejí, maximálně tak o náhradní volno. A taky by měl hrát fér – není totiž košer tvrdit, že je to tak v „jiných evropských zemích“.

To totiž vyvolává dojem, že jde o něco, co je v zemích starého kontinentu něco naprosto běžného. Jenže není. Místo slova „jiné“ by proto bylo vhodnější použít slovo „některé“, protože k sečtení evropských zemí, kde něco podobného tamní legislativa umožňuje, jen o něco málo víc, než prstů na jedné ruce.

Začněme Edworthyho rodnou zemí, Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska, která mu zřejmě byla prvotní inspirací. Pokud zde státní svátek připadne na víkend, zaměstnanci mají nárok na náhradní volno, a to obvykle následující pondělí. Podobně je tomu v Belgii.

PSALI JSME:
O placené volno musíte požádat, i když na ně máte právo

Mezi „jiné“ evropské země, jejichž pracovní právo umožňuje kompenzace víkendových svátků, patří ještě Bulharsko, Itálie, Kypr, Malta, Polsko a Španělsko. A z neevropských zemí můžeme zmínit USA a Singapur. V Německu, Estonsku či Švýcarsku se podle některých zdrojů o zavedení takové možnosti diskutuje.

Tisková zpráva, kterou tento týden zveřejnila Edworthyho PR agentura, nehledě na výše uvedený výčet uvádí, že „Edworthy aktuálně hledá vhodného vládního představitele, který by narovnal možnosti pro české zaměstnance v souladu se zbytkem Evropy“.

Jestliže „zbytek“ Evropy tvoří zmíněných osm zemí, zřejmě každý žijeme v jiné Evropě. Anebo je to, jde přece o PR agenturu, opravdu hodně silné „vrtění psem“. Médií, která zprávu Best Communications převzala i s „chlupy“, se bohužel už několik našlo.

PSALI JSME:
Zákaz nedělního prodeje má jen menšina evropských zemí

Kdyby Edworthy přišel s „hledáním vhodného vládního představitele“ v době, kdy ministryní práce a sociálních věcí byla Jana Maláčová (ČSSD), určitě by si padli do náručí. Exministryně totiž chtěla prosadit, aby firmy měly zákonnou povinnost poskytnout za svátek o víkendu placené volno.

Z levicového politického spektra nebyla Maláčová s takovým nápadem první, ale byla stejně neúspěšná, jako její předchůdci. Podobný návrh předložil neúspěšně ve Sněmovně v roce 2013 tehdejší poslanec za ČSSD Ladislav Šincl, o čtyři roky později s nápadem přišel v parlamentu poslanec KSČM Jan Klán.

„Současný ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka o takovém nápadu nechce slyšet,“ napsal letos v květnu server Aktuálně.cz s tím, že zahraniční právní úprava řeší pouze svátky připadající na víkend a měli by z ní prospěch pouze zaměstnanci pracující jen ve všedních dnech.

PSALI JSME:
O dovolenou aspoň pět týdnů ročně žádá stále více zaměstnanců

„Zaměstnanci s nepřetržitým pracovním režimem, který pracuje podle předem stanoveného harmonogramu směn, nepřísluší za den svátku, který připadl na jeho nepřetržitý odpočinek v týdnu, ani náhradní volno, ani příplatek za práci ve svátek,“ vysvětluje na webu Advokátní deník, který vydává Česká advokátní komora, odborník na pracovní právo JUDr. Ladislav Jouza.

Edworthy zřejmě nepochodí ani u premiéra Petra Fialy. Ten už před pěti lety reagoval jako šéf ODS na Klánův nápad takto: „Je to populistický a věcně nesmyslný návrh. Způsobil by jen zmatek. Hlavním účelem státních svátků je oslava a připomínka významné události.“

„Připadne-li svátek na dny nepřetržitého odpočinku v týdnu (zpravidla sobota a neděle), svátek se neposuzuje jako výkon práce. Zaměstnanci v těchto případech neodpadne pracovní doba, která by se mohla posuzovat jako výkon práce. Stejně by nepracoval, i kdyby svátek nebyl,“ uvedl advokát Jouza.

PSALI JSME:
Práce o svátcích je dobře placená mrzutost

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB