Hlučný soused může být důvodem k přestěhování

Poradna
Dříve kokrhání a bučení, dneska kvílení cirkulárky a sekačky. Typické zvuky českého venkova. O víkendu od časného rána, přes poledne, nebo dlouho do večera máte pocit, že se vám rozskočí hlava. Ale kdy jindy tyto nezbytné a bohužel hlučné činnosti vykonávat, než po návratu z práce, nebo během víkendového pobytu na chalupě? A pak se vrátíte do města a v bytě pod vámi rekonstruují byt pomocí sbíječky. Nebo pořádají vydařenou narozeninovou párty.
Proti porušování tzv. sousedských práv se může každý vlastník bránit prostřednictvím tzv. negatorní žaloby. V ní uvede, jakého chování se má „narušitel“ zdržet. Foto: Depositphotos.com

Některé obce už vydaly nařízení zakazující nadměrně hlučné práce v určitých hodinách či dnech. Jinde je nutné se spolehnout na solidnost sousedů, a nakonec může pomoci i zákon. Ale mít hlučného souseda, to může být dokonce dobrý důvod k přestěhování.

Vlastnictví přináší odpovědnost

Podle Listiny základních práv a svobod vlastnictví zavazuje a nesmí být zneužito v neprospěch práv někoho jiného. Nesmí ani poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.

Což je v tomto případě především občanský zákoník, který uvádí, že vlastník věci se musí zdržet všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku.

Proti porušování tzv. sousedských práv se může každý vlastník bránit prostřednictvím tzv. negatorní žaloby. V ní uvede, jakého chování se má „narušitel“ zdržet.

PSALI JSME:
Jablko spadlé na sousedův pozemek už nechtějte zpátky

Začít raději dohodou

Když vás ruší hluk od souseda, je žaloba samozřejmě až posledním krokem k nápravě. Začínat by se mělo snahou o rozumnou domluvu, v případě neúspěchu můžete v době od 22 do 6 hodiny zavolat policii kvůli podezření ze spáchání přestupku rušení nočního klidu. A měli byste dokázat (svědecky, zvukovým záznamem), že došlo k překročení „přiměřené hladiny zvuku“, kterou zmiňuje zákon. Hlučnému sousedovi hrozí pokuta 10 tisíc korun, při opakovaní až o pět tisíc vyšší.

Hluk vás však může obtěžovat i v průběhu dne, například při stavebních pracích v domě či okolí. Pak je možné obrátit se na stavební úřad, který by měl stavbu nejen povolit, ale také kontrolovat její průběh i z hlediska dodržování legislativy. Nápravu může sjednat rovněž hygienická stanice nebo policie, kterou upozorníte na porušování veřejného pořádku či občanského soužití.

Výpověď i nucený prodej

A co když se soused odmítne zabývat vašimi stížnostmi s argumentem, že není vlastníkem a nelze se na něm domáhat dodržování sousedských práv ve smyslu občanského zákoníku? Stačí se obrátit na pronajímatele, pro něhož to může být důvod dát nájemci výpověď. Bytové družstvo může za závažné porušování členských povinností hříšníka až vyloučit, v případě sdružení vlastníků je možném podat soudní žalobu na nařízení prodeje bytu vlastníka, který omezuje práva ostatních členů sdružení.

PSALI JSME:
Se sousedy je lepší se domluvit než soudit

Vydáváme zákaz hluku

Obtěžuje vás hlasitý hovor ze zahrádky před restaurací, hluk koncertu nebo pískot diváků sportovního klání? Záleží samozřejmě nejen na intenzitě, ale především na denní (noční době). Pravidla pro provoz restaurací, sportovních nebo kulturních akcí stanovují obce, na jejichž úřad je třeba se obrátit se stížností proti rušení nočního klidu. Pokud nejste s rozhodnutím úředníků spokojení, další instancí je správní soud. A k okamžité nápravě je samozřejmě možné povolat policii, která rušení nočního klidu řeší na místě domluvou i pokutou.

Často zmiňovaný provoz sekaček a cirkulárek obvykle řeší obecní vyhlášky, na mnoha místech už přistoupili k omezení podobných hlučných činností. Nejčastěji dochází k určení denní doby, kdy není možné provádět práce způsobující hluk, a zakazuje se zcela rušení v noci. Je také přípustné, aby si obec vymezila, ve které dny zakáže hlučné činnosti úplně. Pak ale musí toto omezení lidem kompenzovat časem, kdy tyto práce provádět mohou. Porušení zákazu se řeší jako přestupek pokutou.

PSALI JSME:
Co mají společného vysoký tlak, snížení imunity, nespavost a narušení vztahu s kolegy?

Co není hluk?

Ale pozor. Za hluk se nepovažuje hlasový projev fyzické osoby (nejde-li o součást veřejné produkce hudby v budově), hlasový projev zvířete, zvuk z produkce provozované ve venkovním prostoru, zvuk způsobený v přímé souvislosti s činností související se záchranou lidského života, zdraví nebo majetku, zvuk z akustického výstražného nebo varovného signálu souvisejícího s bezpečnostním opatřením či zvuk působený přelivem povrchové vody přes vodní dílo.

Hlučné hlasové projevy hostů např. restaurací mohou být klasifikovány jen jako přestupek porušení nočního klidu, nemá tedy význam obracet se na hygienickou stanici s poukazováním na míru hluku překračující povolené limity. Ani hudební produkce pod širým nebem nejsou považovány za hluk, nevztahují se na ně tedy (na rozdíl od produkcí ve vnitřních provozovnách) hlukové limity. Tuto produkci lze regulovat jen je obecně závaznou vyhláškou k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku.

Celkem kuriózní nařízení vydal nedávno pražský magistrát. Zakázal koncerty na pražských náplavkách, zatímco produkci na lodích plujících kolem povolil. Stačí, aby skončila do 22 hodin a hudba nebyla slyšet mimo loď. Jak ale udržet zvuk jen v prostorách lodi, to už úředníci neporadili.

PSALI JSME:
Bezohledný soused je krutě nepovedená sázka do loterie

Jak si poradit s okolním hlukem?

  1. Podle Listiny základních práv a svobod vlastnictví zavazuje a nesmí být zneužito v neprospěch práv někoho jiného. Nesmí ani poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.
  2. Vlastník věci se musí zdržet všeho, co působí, že imise vnikají na pozemek jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku.
  3. Proti porušování tzv. sousedských práv se může každý vlastník bránit prostřednictvím tzv. negatorní žaloby.
  4. Na hlučného souseda je možné zavolat policii kvůli podezření ze spáchání přestupku rušení nočního klidu. Hrozí mu pokuta 10 tisíc korun, při opakovaní až o pět tisíc vyšší.
  5. Kvůli stížnosti na hluk např. ze stavby je možné obrátit se na stavební úřad, hygienickou stanici nebo policii.
  6. Za hluk se nepovažuje hlasový projev fyzické osoby (nejde-li o součást veřejné produkce hudby v budově), hlasový projev zvířete, zvuk z produkce provozované ve venkovním prostoru, zvuk způsobený v přímé souvislosti s činností související se záchranou lidského života, zdraví nebo majetku, zvuk z akustického výstražného nebo varovného signálu souvisejícího s bezpečnostním opatřením či zvuk působený přelivem povrchové vody přes vodní dílo.
  7. Tyto projevy mohou být posuzovány pouze jako rušení nočního klidu, které řeší policie, a nemá cenu si stěžovat na hygienické stanici.

PSALI JSME:
Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.