Inflace sice brzdí, ale stále zůstává vysoko

Názor
Český statistický úřad v pondělí zveřejnil inflaci za listopad. Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,1 procenta a meziročně o 7,3 procenta, což bylo o 1,2 procentního bodu méně než v říjnu. To je dobrý výsledek.
Povídání o tom, jak to dělá Česká národní banka špatně, bylo od mnohých komentátorů v minulých měsících účelové a šlo jen o snahu poškodit guvernéra. Ilustrační foto: ČNB

V říjnu ceny vyskočily kvůli tomu, že před rokem byl zaveden tzv. Úsporný balíček, který pohnul s cenovou základnou, což inflaci zkreslilo, zkresluje, a ještě zkreslovat bude. „Normální“ inflaci uvidíme až v lednu. Do té doby budeme mít čísla zkreslená.

Pro mě přinesla dnešní statistika tři klíčové informace. Za prvé. Bez započtení vlivu „Úsporného tarifu“ do indexu spotřebitelských cen v roce 2022 by meziroční cenový růst dosáhl hodnoty 4,7 procenta. To znamená, že jsme na správné trajektorii a že inflace klesá.

Povídání o tom, jak to dělá Česká národní banka (ČNB) špatně, bylo od mnohých komentátorů v minulých měsících účelové a šlo jen o snahu poškodit guvernéra. Podle mě dělá a dělal svou práci správně.

PSALI JSME:
Říjnovou inflaci táhly vzhůru ceny elektřiny

Za druhé. Vzhledem k tomu, že jsou právě zveřejněná čísla skoro o tři procentní body vyšší, než by měla, nelze je mezinárodně srovnávat. Nicméně jsem si jistý, že vyjde řada článků ve stylu: „Podívejte se, jak jsme na tom špatně, a přitom kdybychom měli euro, byli bychom na tom dobře.“ To jsou zkrátka politické a ekonomicky špatné komentáře.

A za třetí: Oslabení meziročního cenového růstu bylo zaznamenáno ve většině oddílů spotřebního koše, nejvýraznější pak u potravin a bydlení. V oddíle doprava ceny meziročně klesly, a to především díky nižším cenám pohonných hmot. To je pro mě signál, že ceny ještě poklesnou.

Podle mě nejsou dnešní statistiky zdaleka tak zajímavé, jako budou ty, které vyjdou za leden. Ty ukážou, kde bude inflace v roce 2024. Od lednové statistiky se totiž v dalších měsících už moc nevzdálíme.

PSALI JSME:
Inflace je neústupnější, než se čekalo. Výraznější bude i v příštím roce

Původně přitom mnozí očekávali, že se už v lednu přiblížíme ke dvěma procentům, jenže do hry vstoupili lobbisté a ti tlačí ceny v roce 2024 nahoru. Zdraží tedy nejen elektřina, ale i voda, potraviny a mnoho dalších položek.

Lednové přecenění ceníku nebude tedy běžné, ale vyšší, což podle mě povede k tomu, že v lednu nepoklesne inflace tak výrazně, jak mnozí – a asi i většina – předpokládali. Hrozí proto, že snížení úrokových sazeb, které se před dvěma měsíci zdálo zaručené, zaručené nebude, a naopak se možná odsouvá.

Diskuse o tom, zda i přes snížení DPH zdraží potraviny o pět či deset procent, povede k sebenaplnění. Tato diskuse vůbec není tržní a vůbec není zdravá. Normální by bylo, že by jednotlivé řetězce individuálně zdražily o různé částky u různých položek. To, že to jde hromadně, zavdává otázky, zda to není práce pro antimonopolní úřad.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Boj s inflací již brzy vyhrajeme

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Hádanka, jak dopadla lednová inflace, přeceňování zboží nebo zdražení elektřiny, je vyřešena. V lednu se totiž spotřebitelské ceny zvýšily pouze o 1,5 procenta. Meziroční inflace se tak dostává po téměř třech letech …

Na dohled od inflačního cíle centrální banky

Meziroční inflace klesla v lednu výrazněji, než se čekalo: Na úrovni 2,3 procenta je již na dohled dvouprocentního inflačního cíle. K tomu, že meziroční inflace v lednu klesla z prosincových 6,9 procenta na úroveň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB