Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.
Každý by měl včas myslet na věci poslední a zanechat po sobě majetkové poměry urovnané a přehledně sepsané. Nejlépe v podobě zaregistrované závěti. Ve skutečnosti se však většině lidí na tyto záležitosti myslet nechce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Co však se vleče, neuteče ani v tomto případě. A cesta za dědictvím se dokonce může změnit v dobrodružnou cestu za pokladem. Například když zesnulý vlastnil část majetku v zahraničí, zapomněl do závěti uvést vlastnictví cenných kovů či se před smrtí zmínit o svém akciovém portfoliu.

Univerzální rada zní, že každý by měl včas myslet na věci poslední a zanechat po sobě majetkové poměry urovnané a přehledně sepsané.

Nejlépe v podobě zaregistrované závěti.

Ve skutečnosti se však většině lidí na tyto záležitosti myslet nechce, odkládají je (ještě ten správný čas nenastal, pozn. aut.), takže mnohdy se starosti přesunou na pozůstalé.

A těm je nasměrována další rada, aby si co nejdříve dali dohromady soupis nebožtíkova majetku. Což se však dá doslova přirovnat k přísloví – s křížkem po funuse. Co pak s tím?

Není třeba pátrat po všech účtech, listinách a potvrzeních, protože většinu údajů si notář, který dědictví vypořádává, zjišťuje a ověřuje sám.

Týká se to především nemovitého majetku zapsaného v katastru a finančních investic zaznamenaných v Depozitáři cenných papírů i bankách či u obchodníků.

Nejdůležitější však je dohledat jmění, které si zesnulý uschoval doma tzv. v šuplíku. Jde o listinné cenné papíry (směnky, šeky, některé akcie a dluhopisy), dlužní úpisy, investiční zlato, kryptoměny, sbírky apod. Tedy cennosti, o jejich existenci nemusí být vedený či zachovaný záznam, ale jejichž existence a cena mohou v dědickém řízení i budoucích vztazích mezi pozůstalými hrát podstatnou roli.

Cenné papíry patří na účet

Dejme tomu, že nalezeny byly všechny relevantní listiny a vy se vydáte je zpeněžit, případně si zjistit možnosti dalšího investování. Ve všech případech platí, že kromě občanského průkazu se budete muset prokazovat notářským usnesením, podle kterého jste oprávněným dědicem.

PSALI JSME:
„Závěť sepsaná doma? Žádná jistota,“ varuje prezident Notářské komory Radim Neubauer

Pokud jste zdědili peníze z účtu, dostanete je na ruku okamžitě. V případě cenných papírů, ať jsou to akcie či podílové listy v bance nebo u obchodníka, je to složitější. Nejdříve si je musíte převézt na vlastní investiční účet a teprve potom s nimi disponovat. Pokud účet v příslušné bance nemáte a nechcete si jej u ní zakládat, je možné cenné papíry převést k obchodníkovi, kde účet založený máte.

Vzhledem k tomu, že zakládání účtu, jeho vedení a převod aktiv bývají zpoplatněné, nevyplatí se tuto část dědictví vypořádávat podílově, protože by každý dědic musel tímto procesem projít samostatně. Lepší je se domluvit na rozdělení dědictví (tobě připadne to a mně tohle) se vzájemným dorovnáním podílů. Tuto dohodu může obsahovat už usnesení o dědickém řízení.

PSALI JSME:
Zemřít bez závěti by měl být „trestný čin“

Pozor na daň 15 %

Kdo nemá s prodejem cenných papírů zkušenosti, může být nepříjemně překvapený, že celý příjem (vyšší než 100 000 Kč za jedno zdaňovací období) bude danit 15 procenty. Vyhnout se tomu dá pouze tím, že si cenné papíry ponecháte v držení tři roky.

Daní se rovněž dividendy, které v průběhu dědického řízení „přistály“ na účtu zesnulého a staly se rovněž součástí dědictví, i když jste o jejich existenci, a hlavně výši nemuseli mít na začátku řízení ponětí. V tomto případě se o zdanění postará už banka, u níž je veden investiční účet.

PSALI JSME:
„Dědictví může skončit bankrotem,“ varuje předseda Krajského soudu v Praze Ljubomír Drápal

Banka nepátrá, jen čeká

Jak je to s investicemi do cenných kovů, případně komodit? Investiční zlato či stříbro (slitky o různé hmotnosti, případně mince) držené ve fyzické podobě se sice dají dohledat, ale prakticky se jejich nález obvykle neřeší (podobně jako šperky), pokud se na dělení či prodeji dědicové domluví dřív, než u notáře.

Výhodné je najít certifikát pravosti vystavený při nákupu zlata, protože na jeho základě odpadá nutnost pravost zlata při prodeji znovu ověřit. Spíš než doma mívají investoři fyzické zlato v úschově u obchodníka (v bance). Pak je nutné se na něj obrátit se smlouvou o úschově a notářským usnesením, jako v případě cenných papírů.

PSALI JSME:
Nejste náhodou milionáři?

Obchodník s cennými papíry ani banka dědice nekontaktují. Co a jak se dědí, stanoví notář, který dědické řízení vyřizuje. Může se tedy stát, že část majetku se k dědicům vůbec nedostane, protože příslušné doklady se nenajdou (nikdo je ani nehledal), a na část dědictví tedy nebyl vznesen nárok.

Na vymáhání půl roku

Investice do kryptoměn nikde registrovány nejsou, takže jsou jako součást dědictví obvykle nezjistitelné. Dědicové však k jejich zpeněžení budou potřebovat nejen přístupová hesla do počítače, ale i hesla, seedy a bezpečnostní fráze týkající se těchto kryptoinvestic.

PSALI JSME:
Digitální dědictví skoro nikdo neřeší

Mezi dědictví mohou patřit i směnky či dlužní úpisy, na jejichž základě můžete dlužníkům zkazit předčasnou radost, že se na jejich závazek po smrti věřitele zapomene. Zatímco obvyklá promlčecí doba při půjčce je tři roky, při vyřizování pozůstalosti podle občanského zákoníku skončí promlčecí lhůta nejdříve uplynutím šesti měsíců ode dne, kdy bylo dědictví potvrzeno.

To znamená, že promlčecí doba nemůže skončit v průběhu dědického řízení, a to ani v případě, že věřitel nepřihlásil svou pohledávku do pasiv pozůstalosti.

PSALI JSME:
Vydědění: Při čtení závěti se potomkům protáhne obličej

Podle místa obvyklého pobytu

Při vypořádávání majetku vlastněného v zemích EU se postupuje podle dědického práva státu, ve kterém měl zesnulý svůj obvyklý pobyt (pobýval nejdelší dobu). Pokud by pochyby mohly dědické řízení zkomplikovat, je dobré volbu „domova“ předem určit v závěti.

Postupuje-li se podle českého práva, probíhá dědické řízení v ČR (v rámci EU vždy na jednom místě). Na základě notářem vystaveného Evropského dědického osvědčení mohou dědicové majetek užívat, nebo převádět.

PSALI JSME:
Vydědím tě! Tak snadné to nebude, otče...

Daně mohou radost překazit

Důležitá je otázka dědické daně. Podle českého práva jsou sice dědicové v první a druhé skupině této povinnosti zbaveni, ale dědická daň se řídí legislativou země, v níž se zděděná nemovitost či jiný majetek nachází. A v některých zemích dosahuje i více než poloviny hodnoty dědictví.

U pozůstalosti mimo EU není jisté, zda domovská země závěry dědického řízení podle českého práva příjme, takže se obvykle tento majetek z dědického řízení vyjme a řeší se zvlášť podle místního práva.

PSALI JSME:
Češi stále více řeší dědictví, pozůstalostní řízení se komplikují

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Se šéfem se stačí dohodnout ústně

Vždyť jsme se přece se šéfem jasně dohodli! Takto můžete, patrně rozčíleni, reklamovat nesplněné představy o mzdě či dnech na home office, které vám byly vaším nadřízeným ústně přislíbeny. A nerealizovány ve stylu, …

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.