Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.
UBM Development Czechia v Praze realizuje první vícepodlažní dřevostavby v historii hlavního města. Foto: UBM Development Czechia

Přelomem v legislativě se stalo odborné stanovisko zainteresovaných institucí (HZS, ČAS a UCEEB ČVUT) zveřejněného koncem loňského roku ve Věstníku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.

Pozitivní zprávou je, že k legislativní změně již byly vydány jednotlivé části druhé generace Eurokódů 5 pro navrhování dřevěných konstrukcí formou Technické normalizační informace a rovněž byly zavedeny čtyři mezinárodní ISO standardy zaměřené na požárně inženýrský přístup do systému ČSN.

Největší zásluhu na návrhu změny legislativy má nově vytvořená Platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva, jejíž vznik iniciovala developerská společnost UBM Development Czechia společně s architektonickou a realizační společností se zaměřením na dřevostavby Prodesi/Domesi.

Členy platformy, jejímž cílem je ekologičtější budoucnost českého stavebnictví, jsou společnosti Skanska, Linkcity, Trigema, Edifice Group, YIT, JRD, Crestyl, Komerční banka a Česká spořitelna.

PSALI JSME:
Švédové plánují postavit v Česku první bytový dům ze dřeva

„K platformě se postupně přidávají další společnosti, jimž záleží na environmentálně šetrném stavebnictví,“ informoval redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) Josef Wiedermann, jednatel společnosti UBM Development Czechia.

„Nadále pak na straně státní správy a pověřených institucí, s nimiž naše platforma spolupracuje, probíhají práce na jednotlivých úkolech a řešeních, jež by měly vést k finální změně legislativy,“ dodal jednatel společnosti, která v Praze například realizuje první vícepodlažní dřevostavby v historii hlavního města.

„Velmi nás těší, že schválení legislativy vedoucí k výstavbě vyšších budov ze dřeva nám umožní ekologické dřevostavby stavět ve větší míře také v České republice. Dřevo totiž dokáže výborně pohlcovat emise oxidu uhličitého, jehož pokles může činit až 60 procent,“ uvedl Wiedermann.

PSALI JSME:
České stavebnictví se chystá na nápor recyklace

Společnost, která působí na českém trhu od roku 1993, se spolu se svou rakouskou mateřskou společností UBM Development AG chystá významně přispět k většímu rozvoji ekologických bytových dřevostaveb v tuzemsku. Vídeňský realitní developer navíc plánuje stát se největším developerem dřevostaveb v Evropě.

Problematickým prvkem realizovaných dřevostaveb ale zůstává jejich vlhkost. Ač je dřevo materiálem budoucnosti, voda, respektive její mikro úniky a s tím spojená nadměrná skrytá vlhkost, je v zásadě tím jediným, co je u budov s vyšším podílem dřeva nutné systematicky hlídat.

Tento problém pomáhá řešit ryze česká technologie Senzomatic, která je výsledkem víceletého projektu zaměřeného na efektivní měření vlhkosti a účinky vlhkosti ve dřevě. Byla vyvinuta v Univerzitním centru energeticky efektivních budov při Českém vysokém učení technickém (ČVUT UCEEB) a tvoří ji síť senzorů zabudovaných do vnitřní konstrukce ve zranitelných místech domu.

PSALI JSME:
Koupili vymalovaný domek na hypotéku. Zplesnivěl tak, že i podlaha hřeje

„Senzomatic nechrání jen čisté dřevostavby, ale i komerční a rezidenční centra nebo bytové domy,“ informoval FAEI.cz Miroslav Veselý, CEO stejnojmenné společnosti. Ta se specializuje na rozvoj, instalaci a vyhodnocování dat unikátního systému nepřetržitého sledování vlhkosti přímo ve stavební konstrukci budovy a na dalších exponovaných místech. V Evropě úspěšně uskutečnila přes 700 projektů.

„Tím, na co my dřevaři tak trochu čekáme, je statečná zelená banka, která by své klienty bonifikovala, když se rozhodnou pro dřevostavbu, a poskytla jim výrazně menší úrok s opravdovou, konkrétní a matematicky vyčíslitelnou hodnotou,“ nastínil Veselý.

Nejen legislativa, ale i další nepříznivé ekonomické vlivy, byly loni důvodem citelného poklesu nejen stavebnictví v Česku jako odvětví, ale samozřejmě i v segmentu výstavby ze dřeva. S předpokládaným poklesem úrokových sazeb očekávají zainteresovaní developeři nárůst zájmu klientů o výstavbu nových dřevostaveb, zejména těch výškových.

PSALI JSME:
„Šílená čísla.“ Krize stavebnictví trvá, přinese letošek oživení?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.