Přelomem v legislativě se stalo odborné stanovisko zainteresovaných institucí (HZS, ČAS a UCEEB ČVUT) zveřejněného koncem loňského roku ve Věstníku Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.
Pozitivní zprávou je, že k legislativní změně již byly vydány jednotlivé části druhé generace Eurokódů 5 pro navrhování dřevěných konstrukcí formou Technické normalizační informace a rovněž byly zavedeny čtyři mezinárodní ISO standardy zaměřené na požárně inženýrský přístup do systému ČSN.
Největší zásluhu na návrhu změny legislativy má nově vytvořená Platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva, jejíž vznik iniciovala developerská společnost UBM Development Czechia společně s architektonickou a realizační společností se zaměřením na dřevostavby Prodesi/Domesi.
Členy platformy, jejímž cílem je ekologičtější budoucnost českého stavebnictví, jsou společnosti Skanska, Linkcity, Trigema, Edifice Group, YIT, JRD, Crestyl, Komerční banka a Česká spořitelna.
„K platformě se postupně přidávají další společnosti, jimž záleží na environmentálně šetrném stavebnictví,“ informoval redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) Josef Wiedermann, jednatel společnosti UBM Development Czechia.
„Nadále pak na straně státní správy a pověřených institucí, s nimiž naše platforma spolupracuje, probíhají práce na jednotlivých úkolech a řešeních, jež by měly vést k finální změně legislativy,“ dodal jednatel společnosti, která v Praze například realizuje první vícepodlažní dřevostavby v historii hlavního města.
„Velmi nás těší, že schválení legislativy vedoucí k výstavbě vyšších budov ze dřeva nám umožní ekologické dřevostavby stavět ve větší míře také v České republice. Dřevo totiž dokáže výborně pohlcovat emise oxidu uhličitého, jehož pokles může činit až 60 procent,“ uvedl Wiedermann.
Společnost, která působí na českém trhu od roku 1993, se spolu se svou rakouskou mateřskou společností UBM Development AG chystá významně přispět k většímu rozvoji ekologických bytových dřevostaveb v tuzemsku. Vídeňský realitní developer navíc plánuje stát se největším developerem dřevostaveb v Evropě.
Problematickým prvkem realizovaných dřevostaveb ale zůstává jejich vlhkost. Ač je dřevo materiálem budoucnosti, voda, respektive její mikro úniky a s tím spojená nadměrná skrytá vlhkost, je v zásadě tím jediným, co je u budov s vyšším podílem dřeva nutné systematicky hlídat.
Tento problém pomáhá řešit ryze česká technologie Senzomatic, která je výsledkem víceletého projektu zaměřeného na efektivní měření vlhkosti a účinky vlhkosti ve dřevě. Byla vyvinuta v Univerzitním centru energeticky efektivních budov při Českém vysokém učení technickém (ČVUT UCEEB) a tvoří ji síť senzorů zabudovaných do vnitřní konstrukce ve zranitelných místech domu.
„Senzomatic nechrání jen čisté dřevostavby, ale i komerční a rezidenční centra nebo bytové domy,“ informoval FAEI.cz Miroslav Veselý, CEO stejnojmenné společnosti. Ta se specializuje na rozvoj, instalaci a vyhodnocování dat unikátního systému nepřetržitého sledování vlhkosti přímo ve stavební konstrukci budovy a na dalších exponovaných místech. V Evropě úspěšně uskutečnila přes 700 projektů.
„Tím, na co my dřevaři tak trochu čekáme, je statečná zelená banka, která by své klienty bonifikovala, když se rozhodnou pro dřevostavbu, a poskytla jim výrazně menší úrok s opravdovou, konkrétní a matematicky vyčíslitelnou hodnotou,“ nastínil Veselý.
Nejen legislativa, ale i další nepříznivé ekonomické vlivy, byly loni důvodem citelného poklesu nejen stavebnictví v Česku jako odvětví, ale samozřejmě i v segmentu výstavby ze dřeva. S předpokládaným poklesem úrokových sazeb očekávají zainteresovaní developeři nárůst zájmu klientů o výstavbu nových dřevostaveb, zejména těch výškových.