Koupili vymalovaný domek na hypotéku. Zplesnivěl tak, že i podlaha hřeje

Rodině Ježíškových z Ostravska se přihodila děsivá věc, horší než noční můra. Přišli děsivým způsobem o domov a na krku jim zůstala hypotéka. A to je nepostihla přírodní katastrofa. Loni koupili od realitní kanceláře za dva miliony korun rodinný domek a brzy nato jim uvnitř zplesnivěl tak, že se v něm nedá bydlet. Plísní je tolik, že hřejí i podlahy.
Plísně vylezly až ke stropům v téměř celé ploše stěn. To se odehrálo během pouhého necelého půl roku. Foto: Zdravá nemovitost

Matouš Ježíšek (45) a Hana Ježíšková (37) mají tři děti, a tak je loni zaujala nabídka M&M Reality na prodej staršího malého rodinného domku v Petřvaldu. Necelých sto metrů podlahová plocha, 3+1, s malou zahrádkou, patnáct minut autem do Ostravy.

Podle fotek byl domek uvnitř vybílený, i po prohlídce se podle Ježíškových a odhadce banky jevil, že se v něm dá bydlet. Hypotéka byla stoprocentní, plus si vzali úvěr 500 tisíc korun na dodatečné opravy. Dům je zástavou k hypotéce od České spořitelny. Vlastníkem, tedy prodávajícím domku, byla firma patřící do holdingu M&M Reality, která se zabývá vykupováním nemovitostí. Realitka tedy nebyla jen zprostředkovatel.

„Po pár týdnech neodtékal záchod, ucpala se asi kanalizace, tlačilo se to dovnitř. Začaly se objevovat první známky plísní u dětí v pokoji,“ vzpomíná paní Ježíšková. Mluví jen s obtížemi. Manžel i ona onemocněly, děti mají alergie. Morčata, jedno po druhém umřela. V děsivém popisu dále už pokračuje Michal Flachs z projektu Zdravá nemovitost, který se na případy fatálních skrytých vad specializuje.

PSALI JSME:
Lidé při koupi nemovitosti často opomíjejí riziko skrytých vad

Podle hmyzu se pozná stáří plísně

„Přestala téct voda do sprchy, vyhořely zásuvky samy od sebe kvůli nadměrné vlhkosti, kdy došlo ke zkratu. Plísně se nezadržitelně rozšířily. Na stěnách se začal objevovat drobný bílý hmyz. Plísně vylezly až ke stropům v téměř celé ploše stěn. Toto se odehrálo během pouhého necelého půl roku. Dům se stal neobyvatelný,“ shrnuje Flachs. Plíseň je podle něho už v takové míře, že podlahy jsou zahřáté. Naznačuje, že rozbor hmyzu může prokázat, jak dlouho plíseň v domě bují, a že to nejspíše bylo už před prodejem.

„Dům byl nakamuflovaný. Technik společnosti Nemopas, který pro nás dělá ohledání a odborné zprávy, zjistil patrné jasné účelové zásahy před prodejem nemovitosti, s cílem zastřít pravý stav objektu,“ tvrdí Flachs. Mělo jít o nátěry, které po určitý krátký čas zadržovaly vlhkost a plíseň, jenže po nastěhování už to neudržely.

Panu Ježíškovi, který je po prodělaném infarktu, se stav výrazně zhoršil, paní má vážné problémy se srdcem a dýcháním, dětem se začaly projevovat alergie. Psa museli dát do útulku, protože rodina musela okamžitě sehnat nájem a do bytu jej majitel nepustil. Ježíškovi platí hypotéku i nájem. Ježíškovi žádají vrácení peněz a odstoupení od smlouvy s M&M Reality. Realitní kancelář je odmítla a redakci sdělila, že za plísně v domě si Ježíškovi mohou sami, protože se o dům nestarají a že prý to byli oni, kdo svedl odtok kanalizace pod dům.

PSALI JSME:
Jak reklamovat vadnou nemovitost?

Způsobili si to prý sami

„Dům vykazuje výrazné známky zanedbání a velmi nešťastných zásahů právě ze strany současných majitelů. U nemovitosti jsou hromady odpadků, některá okna jsou posprejovaná, kanalizace je svedena do příkopu před domem, konce dešťových svodů jsou zahrnuty zeminou, k celému domu je přihrnut štěrk. Noví majitelé řešili problém se septikem tak, že splašky ústí do příkopů před domem!“ napsal ve vyjádření mluvčí holdingu M&M Reality Jindřich Vaněk. Podle něj je možné, že vzlínání plísní v omítkách je způsobeno právě tímto.

Mluvčí M&M Reality zdůraznil, že kupující si byli vědomi nutnosti oprav na domě, proto již před uzavřením kupní smlouvy požadovali slevu z kupní ceny. „Sleva 189 tisíc korun jim byla poskytnuta s tím, makléř kupujícím doporučil výměnu střešní krytiny a hydroizolaci základů stavby. Toto můžeme prokázat svědeckými výpověďmi,“ uvedl Vaněk.

PSALI JSME:
„Je věc klienta, aby si sám ověřil, co kupuje,“ říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný

Neuctivý slovník realitky

Mluvčí připustil, že společnost M&M Investiční na nemovitosti provedla dílčí opravy, ale důrazně se ohradil proti tomu, že měly něco účelově maskovat. Realitka také oponuje tím, že Ježíškovi reklamovali vady až po osmi měsících. Nutno ale dodat, že ze zákona na to mají u skrytých vad až pět let. Současně je jasné, že některé vady se projevují až poté, co se v domě topí a žije.

Vaněk dále napsal, že M&M s majiteli nemovitosti komunikuje, ale nárok na odstoupení od smlouvy neuznává. „Hovořili jsme se sousedy stěžovatelů. Zjistili jsme, že jejich věrohodnost, stejně jako životní styl, jsou přinejmenším pofidérní,“ dodal Vaněk.

Ježíškovi potvrzují, že kanalizaci museli nechat opravit, protože neodtékala, ale předkládají doklady o tom, že na všechny zásahy si najali odbornou firmu. A rozbitá okna? „S tím jsme to tak koupili,“ namítají. Podivné je, že „pofidérní“, jak napsal tiskový mluvčí, nepřišla rodina realitní kanceláři, už když dům kupovala.

PSALI JSME:
Kostlivci v domě? Odškodnění za skryté vady lze nárokovat do pěti let

Problém má teď i banka

Ježíškovi kvůli hypotéce samozřejmě museli u České spořitelny projít prověřovacím mechanismem schopnosti splácet. Pokud by tedy byli tak asociální, jak naznačila realitní kancelář, hypotéku by zřejmě nedostali. Každopádně teď nemají problém jen Ježíškovi, ale i banka, protože jí fakticky zplesnivěla zástava. Je pravděpodobné, že rodina na splácení mít nebude a dům je prakticky neprodejný: Maximálně za cenu pozemku mínus náklady na demolici.

„Náš odhadce prováděl místní šetření za přítomnosti klientky a zástupce realitní kanceláře. Odhadce nebyl pod tlakem, nemovitost standardně prohlédl. Dle jeho sdělení byla nemovitost po čerstvé rekonstrukci bez známek plísní a dalších vad. Čím je vada a aktuální špatný stav způsoben, a zda není vyvolána současnou nebo minulou rekonstrukcí, nelze bez důkladného prošetření stavu nemovitosti odborníkem na poruchy staveb věrohodně stanovit. Velmi pravděpodobně stav nemovitosti prošetříme ideálně za účasti klientů a zástupců M&M Reality,“ uvedl k případu mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Podle Michala Flachse se takový případ může táhnout i několik let a je otázka, zda to rodina finančně – a hlavně zdravotně – utáhne. „Víme o případech, kdy rodina buď musela v takové situaci vytáhnout velké peníze a dům se stavěl znovu, anebo se postižený člověk definitivně zhroutil,“ uzavírá s tím, že má na stole desítky případů, kde skryté, často zamaskované vady, dostaly lidi za hranu únosného.

PSALI JSME:
Jaké záludnosti na nás číhají při prodeji nebo nákupu nemovitosti

Zavřít reklamu ×
   • Jednu chvíli jsem uvažoval, že to přes ně zkusím, ještě, že jsem to neudělal. Vzal jsem to u konkurence, velmi slušní.

  • Přesně, článek o ničem. Když banka poskytuje hypotéku, tak si ohlídá, aby daná nemovitost měla hodnotu na kterou je úvěr, takže je jasné, že to museli vybydlet.

   • AAA auto to je stejný příklad, bourány passat je prodaný jako nebouraný.A ten to dům od M&M je také v pořádku.

  • Nechci se nikoho zastávat, ale něco mi tu nesedí.
   – MM jsou kouzelníci, kteří co dokážou zhodnotit nemovitost výmalbou
   – odhadce České spořitelny je ňouma, kterého utáhne každý na vařenou nudli
   – rekonstrukci za 500tis. asi prováděla demoliční četa
   – a Ježíškovi jsou svatí
   tomu může věřit jen ovčan, co ještě věří na Ježíška

  • Redaktor Kolomazník by měl znovu navštívit základní školu.
   „Manžel i ona onemocněly“ – to se ukázala kvalita…

 1. MM neni profesionalni – teda uprimne receno, ze vsech realitek, se kterejma jsem jednal mi prisla slusna jen jedna jedina (asi slusnej zastupce) – kupoval jsme byt uz 2x a 1x prodaval..

  • Nechutný bezpáteřní šmejdi z M&M Jediné co je zajímá je profit ale že zničili rodinu do základu je nezajímá

   • Doporučuji rozhovor s paní Ježíškovou na youtube:
    https://www.youtube.com/watch?v=YmAZJfxeYpM

    Hned první otázka mluví za vše:
    redaktor: „Když jste se rozhodovali koupit rodinný dům, co jste očekávali?“
    paní Ježíšková: „Tak určitě jsme očekávali, že odejdeme se třema dětma z plesnivého bytu, který jsme měli v pronájmu“

    No tak haloooooo

    • Tož šak to je jasné, že když byli schopni nechat rozkvést pronajatý byt, že aj v baráku se jim to podaří…..kor když tam prováděli jakési úpravy….lidi z králíkáren ví kulové kolik je třeba podělat na baráku

     • To je dedukce, paní uhýbá očima tak si schválně koupila plesniví dům.To může napsat jen tupec.

     • Pro tupce je každý tupec. Říká se tomu neverbální komunikace. A když vezmu v potaz ostatní informace, že nechali zplesnivět pronajatý byt, banka říká, že dům byl v pořádku, tak na mě nepůsobí důvěryhodně.

 2. Prostě v Čr podvody a zlodějina kam se člověk podívá jsme ostudou na celé zemi a místo toho aby se s tímto nešvarem už zatočilo, tak se ještě lidem lže a podobné

 3. MM Reality jsou v nemovitostech to samé, co AAA v prodeji aut…
  I když……… prodejci v AAA, kteří vám auto vylepené po totální havárce prodají jako nebourané, jsou proti praktikám MM Reality ještě relativně slušní.
  Mám s MM Realitami zkušenost a po dlouhých soudech jsem boj s těmito šmejdy vyhrál, i když to stálo dost peněz, času a nervů. Chce to dobrého právníka a nevzdávat se. Podvedené rodině držím palce!!!

 4. I kdyby byla o těch Ježíškových pravda jen půlka toho, co říká realitka, tak už bych za oprávněnost jejich požadavku nedal ruku do vlažné vody.

 5. Takové stěny musí nezbytně být uvnitř vlhké i když je místnost právě vyvětrána. Domnívám se, že to ti lidé museli cítit i přes nový nátěr. Pak existuje malý feuchtemesser, který já používám při topení a skladování dřeva. Má ještě druhou stupnici a ta je pro zdivo. Ten by jim byl hned řekl, že dům je na zbourání. Jeho cena je asi 12€.

 6. Na koupený domek by měli mít přece nějakou záruční lhůtu?!?!? A jak může realitka prodat něco takového? Měli by mít kvalifikované profesionály, kteří dům kompletně prohlídnou. Tohleto by neměl stát realitkám vůbec odpustit!!! Zakázat činnost!!!

  • Ohlídat by si to měl především kupující, tedy Česká spořitelna, které dům patří do zaplacení hypotéky. Ale je minimálně divné, že i Česká spořitelna tvrdí, že byl dům v pořádku. Proč by to tvrdili, když by to tak nebylo, když veškerá rizika nese spořitelna?

 7. mohu potvrdit velmi nesolidní a neslušné chování realitní kanceláře M+M Reality a to na Brněnsku. Dejte si na ně pozor!!!

  • Vy tomu tak rozumíte, tak asi těžko zamaskuju vlhkou stěnu nátěrem barvy, to je absurdní, co to je za blbost?

 8. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale takto místnost nezplesniví za den, proč to nechali dojít tak daleko? Normalní člověk by tu plíseň přece dávno řešil, no fuj.

  • to se pletete, bydlel jsem v skoro novostavbe (6 let od postaveni) a kvuli spatne provedene strese se nam behem jednoho az dvou dnu objevil 10cm siroky pruh plisne podel cele hrany stropu. Nastoupil jsem alespon se savem, cele do poradne vydesinfikoval a za tyden to tam pres noc bylo zase..

   • Nemáte pravdu, Vy máte novostavbu a tady se jedná o starší dům. Ta plíseň vzniká dlouhodobým působením vlhkosti, takže by se dávno projevila. Máme s tím vlastní zkušenosti, když jsme rekonstruovali dům a nechali si měnit okna. Začalo rosením oken ve spodních rozích, později se začal rosit rám oken a nakonec se objevila plíseň okolo oken. Hned jsme s tím bojovali savem, ale plíseň se vždy vrátila. Byli jsme z toho na mrtvici a okna jsme reklamovali a byli jsme naštvaní co nám to prodali. Jenže firma k nám poslala technika, ten vzal měřák vlhkosti a ukázal nám jak správně větrat. (krátce a intenzivně, aby se vyměnil vzduch v místnosti) Taky nám vysvětlil, že stará okna netěsnila a tím že nová okna těsní, tak se v domě zvýšila vlhkost. Začali jsme používat nový způsob větrání a máme klid. Doporučuji si o tom něco přečíst, třeba tady:

    • tak tak, měli jsme to samý, po zaizolovaní domu a výměně oken se to uvnitř začalo rosit, nic než hlídat vlhkost na to není. Nejhorší je mikro ventilace, protože nic nevyvětrá a okno prochladne, takže se rosí. větrat, větrat, větrat….

  • Kdyby jsem to sama nezažila nebudu věřit ale! V pronajmu ve starém domě nám být zplesnivel takovým způsobem po jednom týdnu co pršelo v létě, ze z bílé zdi byla černá! Nikdy v životě jsem to neviděla..postupem času jsme zjistili ze plesnivy každá místnost, věci ve sklepě proste cely dům. Museli jsme se odstěhovat, bála jsem se o naše zdraví a zdraví děti. Díky bohu jsme to měli jen pronajaté, ale majitel to vystrikal savem, zamaloval a nikdo nic nepoznal, dneska vím, ze to byla velka komedie a mělo by v případě takových vad, zákaz pronajímat! Plíseň je zdraví nebezpečná a není žena sranda

 9. Mam take velmi spatnou zkusenost s MM reality, okamzite tlaci do podpisu rezervacni smlouvy. Pote jiz neni cesty zpet. Vyuzivaji jako jine realitky trhu (obzvlaste roky 2016-2018) jsou pro tyto velmi lukrativni. Nam se snazili prodat dum, ktery jak jsem zjistil poridili za cca 50-60 % z ceny pro nas stanovene kupni, ok, tohle je business, az na to, ze k tomuto byl duvod jednoznacny – statika budovy, ktera se prokazala jako velmi spatna. Nakonec toto koupila jina rodina, ktere toto v prubehu posledni zimy “spadlo”, co vim, tak se take soudi. Hruza a des, statni pomoc, ci ochrana nula.

 10. Celkem by mě zajímalo kde skončilo 500 000,- z té půjčky na renstrukci, když to dopadlo takto, to mi hlava nebere…

 11. Odhad podplacený, odhadci by měli za své odhady ručit. Kdo kupuje barák a nikdy v něm nebydlel, nic nepozná.

 12. MM reality jsou kokotci a kecalové !!! Voláš někde operátorovi a než se ti ozvou zpět, tak máš koupený jiný byt. Makléři obyčejné lopaty, bez zkušeností a znalostí realit. Ale to už spousty lidí ví. Vidím inz. MM…..ani nevolám.

 13. M&M reality a další realitky jsou založené na nečistém byznysu. Sama jsem byla svědkem několika mých přátel kterým vyloženě lhali a zatajovali skutečnosti, které byly pro nové majitele podstatné a pokud by se je dozvěděli, nemovitost by nekoupili. Všechny realitky jsou jen paraziti kteří profitují z toho, že si lidé neumí svou nemovitost prodat prostě sami. Sama mám s plísní ve starším rodinném domě několikaletou zkušenost a bylo to vyčerpávající nikdy nekončící boj. I přesto, že jsme pravidelně větrali a drželi se všemožných pravidel proti plísním, například v ložnici jsme už pak ani nemohli držet jakýkoliv nábytek u zdi, a postel byla prakticky uprostřed pokoje. Každý kdo to zažil, ví o čem mluvím. Kdyby to byla tak sociální rodinka, banka by jim hypotéku nedala. Pravda je většinou někde uprostřed. Stěny mohly být uplně v klidu natřeny barvou která ano, pohlcuje vlhkost ale jen do té míry, dokud se tam nezačne normálně bydlet.(tzn. vytápět atd…) Je mi líto rodin, které si koupili nemovitost zdánlivě v pořádku a nakonec jim nezbudou ani peníze, ani kde bydlet a vše na úkor stresu a zdraví. Realitky jsou neprůstřelné a můžou lidi defakto legálně připravit o vše. Pokud by se radikálně zpřísnily zákony – myslím, že potom by si toto k lidem nedovolovali. Je mi upřímně líto všech, kteří si takovým peklem prošli.

 14. Čemu se ti OVČANI diví? Koupit načančaný dům přes realitku je stejná hovadina, jako koupit naleštěný vrak přes áčka a obdobné zmetky. A stejně si hňupi nedají říct a budou sami sobě nalhávat, že hujdu na prodej nikdo neflignil pohledově, ale spravoval s nejlepší péčí svědomitou… Už se ti naivní a sebemrskačští lidi poučí???

 15. Je to celé divné. Která banka dávala vloni 100%hypo? Opravili tu střechu? (Proč ji vlastně měli měnit – tekla?) Místo hydroizolace nechali veškerou odpadní vodu a dešťovou vodu řadu měsíců vytékat pod stavbu. Hlídali vlhkost v domě, topili a větrali? O té realitce si nemyslím nic extra, ale na druhou stranu nechat zplesnivět vhkou nevětranou prostoru není problém.

 16. Celý popis je podivný. Při koupi to muselo být cítit vlhkem, okolo netekoucí sprchy je taky nejasno, vypálený zásuvky, mrtvý morčata…. Asi spíš vlhkej sen nějakýho pisálka, nebo totální vemeno nakoupilo mokrej sklep. Normální člověk si tohle nepořídí. Nehledě na finanční pohled; jen debil si vezme likvidační úvěry. Příběh sci-fi.

 17. A to je přesně ten důvod, proč bych si nekupovala barák, pokud bych na něj neměla alespoň 20-30% ceny. Vim, že je to těžké, ale prostě to riziko tady je a 120% hypotéka je sebevražda. O mm reality nemam žádný iluze, ale chybu udělala i rodina, když kupovala nemovitost a neměla zadny finanční polštář. Teď to musí být masakr :-/ nepřeju jim to a dětem uz vubec ne. K moři se asi ještě dlouho nepodivaji :‘-(

 18. Je to smutný……..to je přesně situace, kde by měl fungovat sociální stát…kdepak přehršle nějakých soc. dávek apodobně. Lidé se mají sami na sebe snažit. Ale taková situace s domem když nastane a neprokáže se chybné užívání (nevím co by tam lidi mohli dělat, aby takhle zplesnivěly stěny, to leda, kdyby byl dům částečně z nějaké strany pod terénem a bez izolací) tak ať si to vyřeší banka a realitka mezi ssebou – oni jsou machři na prachy, oni mají machry na stavby, soudní znalce apod. Lidem se mají vrátit peníze a ať si špinavé kšefty vyřeší banka s realitkou. Ale u nás ne…stát to hodí na bedra občanům. Já jsem třeba stavař a myslím, že bych dokázal poznat, jestli je barák totální tragédie nebo ne. Ale jak k tomu přijdou lidé, kteří jsou třeba například vyučení nebo vzdělaní v jiném oboru, nějakém uplně jiném. Stát má v důležitych věcech chránit občany, to ale nedělá. Ono je totiž jednoduší veškerá rizika hodit na bedra lidí a nestarat se. A pak říct jen „když jsou blbí tak jsou blbí“. To mne fakt štve. Zrovna bydlení je obecně asi po zajištění stravy a pitného režimu absolutně to nejdůležitější pro každého z nás a toto jsou prostě oblasti, kde má nějakou úroveň garantovat stát a chránit občany. Tak jako je kontrola potravin, kvality bydlení a cenové dostupnosti. Ale protože díky 30 letům vlád mrzkých lůz, které absolutně rezignovaly na výstavbu státních bytů apod a nechali to jen soukromému sektoru, tak se developeři utrhli ze řetězu, cenu si stanovují jak chtějí, nové byty v Praze pak kupují cizinci jako investici a čecháčci ať si v tom „vyberou“. Takže pro spoustu lidí nezbývá než koupti starej dům, kterej je morálně už půl století za zenitem a realitka si za něj klidně řekne 2 míče, jelikož prostě může. Pokuď by stát stavěl nějakej významnej podíl nového bydlení podle současných standartů a nastavil by normální ceny, tak by developeři a realitky musely zkrátka s cenami se držet také rozumně.

 19. Paní má evidentní celoživotní problém s plísněmi. Pokud je vlhkost v domě či v bytě, musí pryč. Koupily starý dům, tj nedá se očekávat, že bude jako nový. Vše o čem hovoří jsou jen důledky nejaké činnosti. Problém vidím v tom, že nedostali návod k obsluze. S plísněmi se dá bojovat, v prvním kroku jednoduchou meteostanicí měřit vhkost, topit a větrat … samozřejmě paraelně s tím hledat zdroj vlhkosti ..

 20. Nechápu, proč vznikl tento článek!!! Je tu jedna fotka, a popis „věcí“, které musí jasně vést k tomu, že dům bude provlhat!!! A pokud někdo žije 7 měsíců s rozbitými okny… No, to už samo hovoří o tom, jací asi ti lidé jsou. Nevinil bych hned realitku!! Obzvláště, když tu čteme jen „TO“ co je nám předloženo!!! Kdo ví, jaká je pravda. Tím se nezastávám realitky! To ne, ale sám jsem prodal svůj dům, a pak koupil jiný, a vše bylo OK. Je to opravdu hlavně o lidech co tam bydlí. Já koupil částečně podsklepený… ale první věc byla okapy, svody a aby nemohla voda k domu. Podle mě si za to můžou sami lidé co to koupili. Realitka není odborník ani na odpady, aby zjistila okem že špatně odtékají a pod. Tak že myslím, se do ní obouváte neprávem! Jo, že existují podrazy ze stran podobných firem, to víme asi všichni, ale v tomto případě… Opravdu článek o ničem. Asi někdo potřeboval jen vydělat si peníze a tak zplodit tento zbytečný článek. Toto by měl někdo řešit a o tomto napsat!! Jak se vytváří a předkládaní – otiskují zcela zbytečné články i pořady v TV, nebo nově dabují filmy, a to vše jen proto, aby si někdo vydělal.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB