Jarní prázdniny: Jak a kudy jet do Alp a dalších hor pohodlně vlakem

Mezi českými rodinami roste popularita cestování do hor v cizině vlakem. Finanční a ekonomické informace (faei.cz) ve spolupráci se Svazem osobních a železničních dopravců připravilo základní informace o tom, kam a kudy je možné vyrazit do Alp a dalších zahraničních hor po železnici.
Cesta vlakem na hory je pohodlná, a někdy i romantická. Ilustrační foto: Pixabay.com
Cesta vlakem na hory je pohodlná, a někdy i romantická. Ilustrační foto: Pixabay.com

Stále více Čechů volí pohodlné a k životnímu prostředí šetrnější cestování vlakem do zahraničních lyžařských středisek. Přímé spoje provozují nejen České dráhy (ČD), ale také RegioJet či Leo Express. Do mnoha míst je dostupné i vlakové spojení s jednoduchým přestupem.

Jak upozornil Svaz osobních železničních dopravců SVOD Bohemia, vlaky nabízejí dostatek prostoru pro zavazadla včetně lyžařského vybavení, a cestující mohou využít také lůžkové nebo lehátkové vozy v nočních spojích.

„Výhod cestování vlakem je celá řada. Jízdenky se dají koupit on-line. Nejlepší je využít nákup v předprodeji, a to například Včasné jízdenky od ČD,“ uvedl Petr Moravec, výkonný ředitel SVOD Bohemia.

„Zajímavou možností je také síťová jízdenka pro veřejnou dopravu v Německu – takzvaný Deutschland Ticket, která je platná jeden měsíc za 58 eur,“ poznamenal Moravec. Připomněl, že na rakouský Semmering nebo na běžky do Polska lze vyjet vlakem dokonce i na jeden den.

„Ráno tam a večer zpátky,“ řekl Petr Moravec. A přidal jedno obecné doporučení: Pokud chcete jízdenku pořídit za co nejvýhodněji, u všech dopravců platí, že čím dříve ji koupíte, tím lepší je cena. Kam všude je možné vyrazit a jaká je nejlepší trasa?

Slovensko

Vysoké Tatry: Přímé vlaky Českých drah spojují Prahu a Poprad-Tatry, odkud lze snadno pokračovat do lyžařských středisek Vysokých Tater, jako je Štrbské Pleso. ČD nabízejí v každém směru dva přímé spoje denně. Vlaky zastavují také ve stanici Štrba, která je klíčovým bodem pro návštěvníky Štrbského Plesa díky zubačce.

Dopravci RegioJet a Leo Express nabízejí také přímé spoje z Prahy do Popradu a Štrby, které jsou hlavní vstupní branou do Vysokých Tater. RegioJet provozuje až tři páry spojů denně (dva denní a jeden noční, pozn. aut.), Leo Express dva páry spojů denně.

Vlaky všech dopravců zastavují také v dalších zastávkách v blízkosti lyžařských center, například v Liptovském Mikuláši a Ružomberku, odkud je snadný přístup do středisek Jasná, Jasenská Dolina a Malinô Brdo.

Rakousko

Semmering: Vlaky railjet na trase Praha – Vídeň – Graz a zpět zastavují přímo ve stanici Semmering. Tato přímá spojení umožňují cestujícím z České republiky pohodlný přístup do lyžařského areálu Semmering-Stuhleck bez nutnosti přestupu.

Spoje vyjíždějí z Prahy, Brna a Břeclavi a nabízejí pravidelné spojení po celý den. Na lyže na Semmering je možné vyrazit i na jeden den s ranním odjezdem z Prahy (4:39), Pardubic (5:40), Brna (7:22) či Břeclavi (7:55) a příjezdem na Semmering v 10:13 . V opačném směru pak railjet ve směru Břeclav, Brno, Pardubice a Praha odjíždí ze Semmeringu v 17:47.

Salzburg a Innsbruck: Cesta do Salzburgu z Prahy je možná s využitím přestupu v Linci (Linz). Z Prahy jezdí čtyři přímé vlaky Českých drah a ÖBB do Lince, odkud lze pokračovat dalšími railjety směřujícími do Salzburgu.

Salzburg je přístupový bod k lyžařským střediskům, jako je Zell am See, Bad Gastein, Bad Hofgastein, Schladming, Saalbach-Hinterglemm-Leogang-Fieberbrunn, Flachau, Wagrain a Obertauern. Přes stanici Wörgl lze dále pokračovat do středisek jako Kitzbühel, Kirchberg nebo SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental. Regionální vlaky a autobusy zajišťují spojení do těchto středisek.

St. Anton am Arlberg, Landeck: Spojení z České republiky do těchto oblastí vede přes Linec a Innsbruck. Cestující mohou využít vlak railjet a dále pokračovat regionálními spoji. Z Landecku jsou dostupná střediska jako Ischgl, Serfaus-Fiss-Ladis nebo Nauders, která jsou pohodlně dostupná díky návazným autobusovým spojům.

Polsko

Jakuszyce: Vlakem Českých drah se dostanete z Tanvaldu, kde je přípoj na rychlík z a do Prahy polské stanice Polana Jakuszycka. Jde o oblíbenou destinace pro běžkaře, která nabízí jedinečné trasy v oblasti Jizerských hor. I sem je možné vlakem vyrazit na jednodenní výlet.

Německo

Bavorsko: Vlaky Českých drah do Mnichova poskytují možnost pokračovat regionálními vlaky do středisek, jako je Garmisch-Partenkirchen, nabízející špičkové podmínky pro sjezdové lyžování.

Pro cestu tam i zpět po Německu lze využít tzv. Deutschland Ticket, který aktuálně stojí 58 eur měsíčně a je možné jej pořídit on-line. Tento lístek platí jeden měsíc na všechny regionální vlaky (např. RE, RB), městskou dopravu i autobusy.

Je to ideální volba pro lyžaře, kteří chtějí cestovat regionálními spoji od česko-německých hranic až do alpských středisek, například do Garmisch-Partenkirchenu nebo Oberstdorfu, případně do dalších destinací v Bavorských Alpách.

Švýcarsko

Noční vlak EuroNight Praha – Curych: Vlaky Českých drah nabízí přímé spojení do Curychu, odkud lze snadno navázat regionálními vlaky do lyžařských středisek, jako jsou Davos, St. Moritz, Engelberg nebo Zermatt a další vyhlášená švýcarská lyžařská střediska.

Podle Petra Moravce ze Svazu osobních a železničních dopravců se při pořizování jízdenek do všech lyžařských středisek vyplatí nákup přes internet, který je často výhodnější a nabízí cestujícím další benefity.

„Například možnost rezervace zdarma, zisk dodatečných věrnostních bodů a další výhody,“ poznamenal. Internetový nákup současně umožňuje podívat se také na stránky zahraničních dopravců, jako jsou například německé či rakouské dráhy, a zjistit, jakou cenovou nabídku mají na vybrané spoje oni.

Po kolejích k Baltu

Že se cestování vlakem na dovolenou těší větší oblibě, svědčí i novinka cestovní kanceláře Travel Family, která začala nabízet zájezdy vlakem k Baltskému moři v Polsku. Právě Balt je mezi českými turisty stále vyhledávanějším místem pro dovolenou.

„Popularita letních dovolených v Polsku výrazně roste. Kromě krásných písčitých pláží a osvěžujícího Baltského moře, jsou dalšími důvody zejména výhodné ceny, skvělá vybavenost moderních polských rezortů a také jazyková blízkost,“ sdělila Martina Blahová, generální ředitelka Travel Family.

„Polsko se tak pro řadu našich turistů může stát i v tomto ohledu zajímavou možností pro dovolenou u blízkého moře, kde se jednoduše dorozumí,“ dodala.

Cesta z Prahy k Baltskému moři do Gdaňsku trvá přibližně 8,5 hodiny. Vlak EuroCity Baltic Express Českých drah vyjíždí z pražského hlavního nádraží čtyřikrát denně a po cestě zastavuje v dalších českých městech, jako jsou Kolín či Pardubice.

POZNÁMKA REDAKCE: Tento článek nebyl vygenerován pomocí umělé inteligence (AI) ani ve spolupráci s ní.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena