Levněji už bylo. Češi na horách s nižšími cenami nepočítají

Průzkum
Vydatným sněžením začala ve všech lyžařských střediscích hlavní zimní sezona. Češi, kteří se chystají vyrazit na hory, jsou smíření s tím, že ceny oproti loňsku rozhodně neklesnou. Redakci FAEI.cz to sdělila ERV Evropská pojišťovna, která si na toto téma nechala vypracovat průzkum u agentury NMS.
Spousta Čechů si zimu bez pobytu na horách nedokáže představit. I když nejde o levnou záležitost. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco loni necelá pětina Čechů věřila, že jejich útrata na horách bude nižší než v roce 2021, letos už to jsou pouhá čtyři procenta. „Ostatní lyžaři očekávají, že je nadcházející lyžařská dovolená vyjde stejně, nebo dokonce dráž než loni,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Češi i tak plánují, že letos v letošní zimní sezoně utratí na horách přibližně stejně jako loni. Podle průzkumu, kterého se zúčastnila tisícovka dotázaných, téměř dvě třetiny Čechů plánujících v zimě vyrazit na hory počítají s výdaji do deseti tisíc korun na osobu. Do dvaceti tisíc pak necelá třetina. A s částkou ještě vyšší počítá už jen každý desátý lyžař – především ti, kteří za sněhem vyrážejí do ciziny.

Lyžaři, kteří za dovolenou utrácí do dvaceti tisíc potom očekávají, že jejich výdaje budou letos zhruba stejné jako loni. Ti, kteří jsou zvyklí utratit za hory dvacet až třicet tisíc, nejčastěji počítají s tím, že letos zaplatí ještě více než loni. Těch je v Čechách ale pouze jedno procento.

PSALI JSME:
Než zapnete přezkáče. Co si ohlídat v pojištění, když vyrazíte na lyže

Skipasy drží loňské ceny

Podle Asociace horských středisek ceny skipasů v této sezoně zůstávají v zásadě stejné nebo velmi podobné loňským. Dvě třetiny středisek udržely loňské ceny, větší část zbytku pohnula cenami nahoru i dolů, přičemž rozdíly se pohybují v řádu jednotek procent: Od minus čtyř do plus dvou procent.

Většina skiareálů používá ceny minimální a maximální – buď jako plovoucí nebo rozlišené podle částí zimní sezóny. „I letos skiareály prohlubují trend plovoucích cen skipasů a cenového zvýhodňování online nákupu. Včasný nákup z domova ušetří lyžařům čas a peníze, skiareály zároveň dokážou lépe regulovat počet lyžařů na sjezdovkách,“ řekl na předsezonní tiskové konferenci ředitel asociace Libor Knot.

Podle průzkumu, který si nechala asociace u agentury Ipsos a jehož se zúčastnila více než tisícovka dotázaných, se na české hory v zimě chystá až 77 procent těch, jenž za sněhem jezdí. Navíc stoupá počet těch, kteří chtějí na zimních horách trávit delší čas – podíl prodloužených víkendů a týdenních pobytů vzrostl na zhruba 60 procent.

PSALI JSME:
Alkohol si dopřeje až 40 procent lyžařů, ukazuje průzkum

Nejdelší sjezdovka v republice

K hlavním letošním novinkám patří vybudování několika sjezdových tratí a dvou lanových drah. Nová sjezdová trať letos vznikla i na Dolní Moravě, s délkou 3,7 kilometru je nejdelší v České republice.

Návštěvníci se mohou těšit na nové nebo rozšířené sjezdové tratě – například ve Špindlerově Mlýně lze využívat dvě zcela nové sjezdovky, které budou tvořit základ budovaného propojení mezi Svatým Petrem a Medvědínem.

Na Bílé v Beskydech se zase uvádí do provozu nová šestisedačková lanovka s vyhříváním a bublinami, která nahradí dosavadní čtyřsedačku. V Orlickém Záhoří v Orlických horách zprovozní čtyřsedačku s délkou přesahující 1400 metrů.

Horská střediska letos investovala více než jednu miliardu korun. Nejen do zvyšování komfortu nebo rozšiřování sjezdových tratí, ale například také do zvyšování účinnosti lanovek a vleků, nižší spotřebu energií nebo lepší hospodaření s vodou.

PSALI JSME:
Lyže servisuje jen polovina Čechů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB