Zatímco loni necelá pětina Čechů věřila, že jejich útrata na horách bude nižší než v roce 2021, letos už to jsou pouhá čtyři procenta. „Ostatní lyžaři očekávají, že je nadcházející lyžařská dovolená vyjde stejně, nebo dokonce dráž než loni,“ řekl Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Češi i tak plánují, že letos v letošní zimní sezoně utratí na horách přibližně stejně jako loni. Podle průzkumu, kterého se zúčastnila tisícovka dotázaných, téměř dvě třetiny Čechů plánujících v zimě vyrazit na hory počítají s výdaji do deseti tisíc korun na osobu. Do dvaceti tisíc pak necelá třetina. A s částkou ještě vyšší počítá už jen každý desátý lyžař – především ti, kteří za sněhem vyrážejí do ciziny.
Lyžaři, kteří za dovolenou utrácí do dvaceti tisíc potom očekávají, že jejich výdaje budou letos zhruba stejné jako loni. Ti, kteří jsou zvyklí utratit za hory dvacet až třicet tisíc, nejčastěji počítají s tím, že letos zaplatí ještě více než loni. Těch je v Čechách ale pouze jedno procento.
Skipasy drží loňské ceny
Podle Asociace horských středisek ceny skipasů v této sezoně zůstávají v zásadě stejné nebo velmi podobné loňským. Dvě třetiny středisek udržely loňské ceny, větší část zbytku pohnula cenami nahoru i dolů, přičemž rozdíly se pohybují v řádu jednotek procent: Od minus čtyř do plus dvou procent.
Většina skiareálů používá ceny minimální a maximální – buď jako plovoucí nebo rozlišené podle částí zimní sezóny. „I letos skiareály prohlubují trend plovoucích cen skipasů a cenového zvýhodňování online nákupu. Včasný nákup z domova ušetří lyžařům čas a peníze, skiareály zároveň dokážou lépe regulovat počet lyžařů na sjezdovkách,“ řekl na předsezonní tiskové konferenci ředitel asociace Libor Knot.
Podle průzkumu, který si nechala asociace u agentury Ipsos a jehož se zúčastnila více než tisícovka dotázaných, se na české hory v zimě chystá až 77 procent těch, jenž za sněhem jezdí. Navíc stoupá počet těch, kteří chtějí na zimních horách trávit delší čas – podíl prodloužených víkendů a týdenních pobytů vzrostl na zhruba 60 procent.
Nejdelší sjezdovka v republice
K hlavním letošním novinkám patří vybudování několika sjezdových tratí a dvou lanových drah. Nová sjezdová trať letos vznikla i na Dolní Moravě, s délkou 3,7 kilometru je nejdelší v České republice.
Návštěvníci se mohou těšit na nové nebo rozšířené sjezdové tratě – například ve Špindlerově Mlýně lze využívat dvě zcela nové sjezdovky, které budou tvořit základ budovaného propojení mezi Svatým Petrem a Medvědínem.
Na Bílé v Beskydech se zase uvádí do provozu nová šestisedačková lanovka s vyhříváním a bublinami, která nahradí dosavadní čtyřsedačku. V Orlickém Záhoří v Orlických horách zprovozní čtyřsedačku s délkou přesahující 1400 metrů.
Horská střediska letos investovala více než jednu miliardu korun. Nejen do zvyšování komfortu nebo rozšiřování sjezdových tratí, ale například také do zvyšování účinnosti lanovek a vleků, nižší spotřebu energií nebo lepší hospodaření s vodou.
Sníh si můžete narvat do špic! Já se těším až roztaje. To bílé peklo nemám rád….