Jen blázen v Česku podniká

Názor
Už delší dobu si říkám, jak se v ČR stává podnikání každým rokem komplikovanější. Tím nemyslím posledních pár let, ale zhruba tak 15 let. Prostě si nemohu vzpomenout na to, kdy naposledy udělal stát něco pro to, aby se tu lépe podnikalo. Mám pocit, že byrokracie a problémů s podnikáním neustále přibývá.
Nejvíce končily loni restaurace. Hostinskou činnost ukončilo téměř 22 tisíc lidí. Není to ani tak dáno byrokracií, ale špatným podnikatelským prostředím. Ilustrační foto: Plzeňský Prazdroj

Stát místo toho, aby lidi podporoval v podnikání, neustále přemýšlí, jak hodit podnikatelům další klacek pod nohy. Mám přitom pocit, že to není jen v ČR, ale v celé Evropě. Snad všude se zhoršuje podnikatelské prostředí. Už toho stát na podnikatele nakládá moc. To zvládají jen velké kolosy, které na to mají specializované útvary.

Lidé přestávají podnikat

V mém názoru mě utvrzují data o počtu živnostníků v ČR. Podle databáze českých firem Merk.cz v roce 2023 ukončilo podnikání 277 tisíc živnostníků, což je nejvíce od roku 1993. To je šílené číslo. Více než čtvrt milionu lidí usoudilo, že už nechtějí podnikat.

Mezi hlavní důvody ukončení podnikání patřilo to, že jsou nyní vyšší náklady i administrativní nároky. Velkým problémem je pro mnohé prý to, že musí využívat datové schránky. To je zajímavé, protože na tom není nic složitého. Nicméně pro starší lidi to asi komplikace je a stát to vesele ignoruje.

PSALI JSME:
Byrokracie na vzestupu. Až sedm týdnů v roce představuje „práce“ pro stát

Chápu, že v rámci digitalizace je nutné mít datové schránky. Přiznejme si ovšem, že stát sice pracuje na digitalizaci, ale když ovšem dojde na lámání chleba, tak nakonec do formulářů vyplňujete data, které stát buď už dávno má, nebo by je měl mít.

Zažívám to často. Naposledy jsem to zažil při výměně občanky. Musel jsem vyplňovat trvalé bydliště, které mám v občance. To jako stát vážně neví? To bylo zcela zbytečné lejstro.

No, a když děláte takto mizernou digitalizaci, myslím si, že by nebyl problém vytvořit nějakou delší časovou rezervu, kdy pár posledních lidí datovou schránku nemá. Myslím, že digitalizace by neměla probíhat tak, že občanům přibydou nové povinnosti. Naopak stát by měl lidi motivovat, aby sami a dobrovolně přecházeli na datové schránky, protože jim to zlepšuje život.

PSALI JSME:
Svoboda podnikání? Papírování a povinnosti, které zaměstnanci řešit nemusí

Končí hlavně lidé z restaurací. Tak dlouho jim zvyšovali náklady, až to nedali

Hodně lidí tvrdí, že skončili hlavně ti, kteří vlastně nepodnikají. Nevím. O tom statistika nemluví. Naopak říká, že nejvíce končily restaurace. Hostinskou činnost ukončilo téměř 22 tisíc lidí. To je celkem pochopitelné. Není to ani tak dáno byrokracií, ale špatným podnikatelským prostředím.

Ohromně vyskočily náklady a už v roce 2023 bylo jasné, že porostou daně, a to nejen daň z příjmu právnických osob, ale i DPH. Ta přitom ničí zejména pivaře. DPH z točeného piva výrazně vyskočila a pivo logicky zdražila na ceny, které už pro mnoho pivařů nejsou akceptovatelné. Pivo je přitom pro řadu zejména venkovských hospod položkou, která je živí.

Místo toho, aby lidi pili v hospodě, pijí nyní někde v garáži. Není tam zakázáno kouřit, a hlavně to mají podstatně levnější. Pro stát to ovšem znamená nižší inkaso jak z DPH, tak z daně z přidané hodnoty. Dát vyšší DPH na pivo byl strašný nesmysl. Ostatně celá změna DPH byla zbytečná, když stát počítá, že s novou DPH vybere méně než se starou.

PSALI JSME:
Vesnické hospody v ohrožení, Češi pijí málo piva

Navíc hospodští neustále čelí zbytečnému osočování, že kdo nepřijímá platební karty, je automaticky zloděj. To podle mě tvrdí zejména ti, kteří nikdy nepodnikali. Tak to vůbec být nemusí. Prostě když máte pocit, že se vaše podnikání skoro nevyplácí, tak přece nedáte část tržby karetní společnosti. To prostě rovnou skončíte.

Ačkoli politici mnoho let tvrdí, jak podporují podnikání, já to v praxi nevidím. Stát by měl pro podnikatele něco hmatatelného udělat. Podnikání je tahounem ekonomiky, inovací a pokroku. Stát místo toho neustále po mnoho let nabírá nové a nové lidi. Z veřejných peněz je placeno skoro milion lidí.

To je šílené. Tito lidé nepřinesou inovace a hospodářský pokrok. Jasně, schovají se v tom i učitelé apod., které potřebujeme, ale zároveň to jasně ukazuje, že se v tomhle státě nevyplatí podnikat. Lidé prostě přecházejí ze soukromého sektoru do veřejného. To pomůže jen vyššímu zadlužení státu. Naše produktivita tím nevzroste.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda by mohla hodně ušetřit masivnějším propouštěním státních zaměstnanců

Zavřít reklamu ×
  1. ČR je pro podnikání silně nevhodné. Moc byrokracie a samé problémy. Málo kvalifikovaných pracovních sil,drahé energie,buzerace státních institucí od ekologie po finanční úřad.

  2. Tak to je proto, že velké korporace ovládají státní aparáty. A velké korporace nepotřebují další konkurenci, naopak potřebují otroky do svých montoven. Co kdyby některý z těch otroků byl úspěšný a vyšvihl se nahoru, to by tak hrálo, nechtějí nikoho dalšího mezi sebe.

  3. Za socialismu se taky nedalo podnikat,no tady se takový ekonomický socialismus pomalu vytváří ,tak se tomu nedivte

  4. Hmm, tak zase si úplně nemyslím, že podnikatelé jsou na tom zle, znám pár ve svém okolí, jsou to hlavně řemeslníci typu práce všeho druhu a nestěžují si, spíše nestíhají a musí drobné zakázky odmítat. Není divu, když dnes si lidi v podstatě neumí ani vymalovat, a když vidím tu nastupující mladou influencerskou generaci, tak bude ještě hůř…. Sám jsem také dost levý, ale aspon se trošku snažím si občas něco opravit (byť třeba lidovou tvořivostí) sám…. Ale dnešní mládež umí točit videa na youtube, ale neví jak se mění žárovka

  5. Zavědějící. Netvrdím, že na tom není kousek pravdy. Nicméně to vysoké číslo zrušených živností bylo vskutku zapříčiněno zavedením datových schránek. Mnohé byly „spící“ živnosti (byť platné) a nevykonávaly léta SVČ a ponechávali si je pro strýčka Příhodu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB