Kuřáky od cigarety neodradí ani současná vlna drastického zdražování

Analýza
Pandemie koronaviru přinutila přibližně čtvrtinu českých kuřáků omezit, nebo se dokonce zcela zbavit závislosti na cigaretách. Podle lékařů za to nejčastěji mohl strach z případného horšího průběhu onemocnění. Současné dramatické zdražování základních životních potřeb včetně potravin a bydlení ale na ně podle odborníků mít zásadní vliv nebude. Cigaret se nevzdají.
Náruživý kuřák zaplatí za cigarety za celý život více i několik milionů korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

Před silnou závislostí, kterou vyvolává nikotin nejen v cigaretách, varovali odborníci v tiskové zprávě u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ten připadá tradičně na poslední květnový den.

„Závislí kuřáci si cigarety opatří vždy. I za cenu, že se musí omezit v jídle, vzdělání nebo jiných důležitých aktivitách. Vidíme to dobře na psychiatricky nemocných, kde je vysoké procento kuřáků. Třetina jejich čistého příjmu padne na cigarety. Vysoká cena cigaret je však účinnou prevencí – díky ní by mnoho mladých vůbec kouřit nezačalo,“ vysvětlila profesorka Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Kuřáci podle ní velmi často tvrdí, že cigarety jim pomáhají zmírnit stres. „Realita je však taková, že přestože se po potažení z cigarety krátkodobě vyplaví hormony štěstí – především dopamin, zrychluje se srdeční akce kuřáka a do krve se vyplavují stresové hormony,“ poznamenala Králíková.

PSALI JSME:
Téměř čtvrtina Čechů si zahrává. Kašel berou jako každodenní chleba

Závislost už od dětství

Většina dospělých kuřáků se již v minulosti snažila své závislosti zbavit. Bez odborné pomoci to však zvládne jen tři až pět procent z nich. Při intenzivní léčbě pod dohledem specialistů nekouří po roce přibližně 35 procent kuřáků, kteří ji podstoupili.

Možnosti této léčby hrazené ze zdravotního pojištění loni využilo jen 692 kuřáků, tedy pacientů s diagnózou F17. Pomoc lidé najdou v centrech pro závislé na tabáku nebo u plicních lékařů, kteří jsou garantem a iniciátorem programu včasného záchytu karcinomu plic.

Závislost na nikotinu vzniká podle odborníků již u dětí. Typický věk pro první cigaretu je 10 až 12 let. Po svých osmnáctých narozeninách si poprvé zapálí jen jeden kuřák z deseti. Mezi dětmi jsou nyní velmi populární elektronické cigarety nebo nikotinové sáčky, které nepodléhají žádné regulaci.

PSALI JSME:
E-cigarety měly být spásou kuřáků. Mohou ale poškozovat srdce, plíce či mozek. Anebo explodovat v ústech

„Nikotinové sáčky nepatří mezi tabákové výrobky. Kdokoliv si je proto může koupit v libovolném množství. Nikotin v nich obsažený přitom způsobuje těžkou závislost. Z šetření prováděných zdravotními sestrami při osvětových akcích ve školách vyplývá, že zkušenost s touto návykovou látkou má polovina dětí v 5. a 6. třídách,“ upozornila profesorka Martina Koziar Vašáková, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Nikotinové sáčky si uživatelé umisťují pod horní nebo spodní ret. Nikotin se jim tak do těla dostává ústní sliznicí, což s sebou nese především riziko vzniku závislosti.  V žebříčku škodlivosti nikotinových výrobků jsou však na prvním místě stále cigarety.

Přepálené cigaretové daně

Průměrná cena cigaret se pohybuje okolo 120 korun za krabičku. Podle odborníků, kteří se specializují na odvykání kouření, by se ale cena měla pohybovat spíše mezi 300 až 400 korun. Ekonomové na druhou stranu upozorňují, že vysoké daně na cigarety nejen že neodradí kuřáky se jejich závislosti zbavit, ale ani nezvýšily příjmy státního rozpočtu.

PSALI JSME:
Česko přestřelilo daň na tabák

Z Analýzy spotřební daně z tabákových výrobků v ČR a na evropské úrovni publikované zkraje roku Katedrou hospodářské a sociální politiky Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze vyplynulo, že loni zaostal výběr tuzemské spotřební daně z tabáku o 10,78 miliardy. Státní pokladna z ní inkasovala 56,22 miliardy, což je stejně jako před čtyřmi lety – jenže sazba daně se mezitím zvýšila o třetinu.

Do roku 2018 výnos lineárně rostl až na úroveň 58,81 miliardy korun, avšak od roku 2018 výběr kolísá a trendově se snižuje s ročním průměrem 57,21 miliardy korun. Tuzemská spotřeba tabákových výrobků přitom neklesla, ale přesunula se do méně zdaněných kategorií. Lidé si navíc jezdí nakupovat kartony levnějších cigaret do Polska a na Slovensko.

„Zatímco sazba daně vzrostla za čtyři roky o třetinu, příjem státu z ní nestoupl ani o korunu,“ uvedl autor analýzy Štěpán Křeček. Příčinu je podle něj třeba hledat v rychlém růstu cen zejména u cigaret, který byl způsoben příliš vysokým zvýšením sazby spotřební daně v příliš krátkém čase.

PSALI JSME:
Výběr daně z tabákových výrobků je totálním fiaskem

„Rovněž došlo k podstatné změně vnitřní struktury sazeb spotřební daně na jednotlivé tabákové výrobky, což vedlo k následnému růstu popularity levnějších tabákových produktů, zejména zahřívaného tabáku,“ vysvětlil ekonom.

Časný záchyt rakoviny plic

Lékaři ale upozorňují především na zdravotní potíže zejména dlouholetých kuřáků. „Letos jsme jako jedni z prvních v Evropě spustili program časného záchytu rakoviny plic. Praktičtí lékaři oslovili více než tisíc lidí. Máme radost, že se projekt rozjíždí a spolupráce mezi praktickým lékařem, pneumologem a radiologem se daří,“ řekla Ivana Čierná Peterová, místopředsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti a předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů.

Program míří na osoby ve věku pětapadesát až čtyřiasedmdesát let, které kouří buď 20 let asi dvacet cigaret denně, nebo 10 let přibližně čtyřicet cigaret za den. Rakovinu plic odhalí lékaři ročně u 6,5 tisíce pacientů. V drtivé většině případů je nemoc už ve fázi, kdy ji nelze operovat. Cílem preventivního programu je zachytit rakovinu v časných stadiích, a zvýšit tak šance nemocného na úplné uzdravení.

PSALI JSME:
Klobásy a cigarety: Smrtelná kombinace hlavně pro ženy

Do konce letošního roku se kuřáci mohou zapojit také do programu časného záchytu chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Lékaři prohlídku doporučují lidem ve věku 40 až 69 let, kteří kouří po dobu minimálně deseti let jednu krabičku denně a při rychlejší chůzi je trápí dušnost. Za 90 procent případů této nemoci totiž může cigaretový kouř.

„Program jsme spustili už v roce 2018, v době pandemie covidu-19 však obecně klesl počet preventivních prohlídek, při nichž se lidé vhodní do tohoto programu detekují. V ordinacích plicních lékařů se zatím podařilo vyšetřit téměř tisíc pacientů. U třetiny z nich jsme objevili onemocnění CHOPN, což je mnohem více, než jsme předpokládali,“ uvedl Karel Hejduk z Národního screeningového centra.

PSALI JSME:
Češi hazardují se zdravím, na prohlídky chodí jen čtyři z deseti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.