Lázně trpí nedostatkem pacientů. Lékaři si je ale přehazují jako horký brambor

Tak jsem si na Radiožurnálu vyslechla postesk, kolik našim lázním chybí klientely. O jaký jde propad. A jsou to tisíce. K situaci se vyjádřil i šéf Svazu léčebných lázní Eduard Bláha. Prý chtějí systému prospět a pacientovi ulevit. Patřím k těm, kteří letos s žádostí o komplexní lázeňský pobyt neuspěli. A byla to anabáze, během níž jsem si připadala jako rukojmí mezi lékaři a pojišťovnou…
Měsíce se autorka článku léčila s poraněným kolenním kloubem, podstoupila osm punkcí… A ošetřující lékař na poliklinice jí sdělil, že jí lázně nenapíše. Ilustrační foto: Pixabay.com
Měsíce se autorka článku léčila s poraněným kolenním kloubem, podstoupila osm punkcí… A ošetřující lékař na poliklinice jí sdělil, že jí lázně nenapíše. Ilustrační foto: Pixabay.com

Měsíce jsem se léčila s poraněným kolenním kloubem, podstoupila osm punkcí, přičemž lékař na poliklinice, který mi je dělal, řekl, že on lázně nepíše. Proto jsem si sehnala ortopeda v soukromém zařízení, u kterého jsem se dál léčila. Koncem loňského roku mi napsal komplexní lázeňskou léčbu. A ať jdu s doporučením k praktikovi, že on návrh vypíše.

Praktický lékař mi řekl: „Zprávu i návrh na lázně je povinen vystavit lékař, který lázně indikuje. Jde o novelizaci zákona z roku 2022, podle níž to není ani v naší kompetenci. O důvodech doporučení lázeňské léčby přece ví nejlépe specialista.“

Když jsem namítla, že v minulosti mi lázně na základě doporučení vypisoval on, dostalo se mi vysvětlení, že již tak nečiní. Mají prý spoustu pacientů a s tím spojenou práci.

Od specialisty k praktikovi a zpět

Takže jsem se vydala zpátky k odborníkovi. Termín nedostanete hned, pokud nejde o akutní záležitost. Posléze mi bylo řečeno – ať se praktik nevymlouvá a návrh na léčbu v lázních sepíše. Prý bere na každého pacienta kapitace (fixní měsíční platba za každého registrovaného pacienta, pozn. red.), tudíž je to v jeho gesci.

V tu chvíli jsem si připadala hodně divně. Lékaři si pacienta mezi sebou přehazují jako horký brambor. Specialista tvrdí, že o pacientovi – na rozdíl od praktika – všechno neví, praktik si ale vede svou – je to práce odborného lékaře.

Slabší povahy by to vzdaly. Ovšem bolavé koleno a možnost, že se třeba léčbou zlepší a nepůjdu na operaci výměny kloubu, mne zatvrdily. Objednala jsem se opět k praktikovi. Ten již byl na mě „vyzbrojen“. Dostalo se mi vysvětlení: „Kapitace je vypočítána za 17 základních výkonů, které se nevykazují pojišťovně. Vypsání lázní mezi ně ale nepatří.“

„Je to jako kdyby vám specialista doporučil léky, ale zároveň je odmítl předepsat,“ komentoval situaci, s tím, že nejsem jediná, kdo si stěžuje. Takže prý stále dokola vysvětlují, proč jako praktici nečiní a lázně nepíší.

Žádanka jako povinná součást péče

„My, jako praktici, jsme oporu na ministerstvu zdravotnictví našli,“ řekl a předal mi dokument, na němž byl podepsán Mgr. Jan Zapletal, ředitel Odboru dohledu nad zdravotním pojištěním. Začátkem března mi to ještě poslal mailem.

Cituji z vyjádření ředitele Zapletala: „Úpravou tohoto ustanovení došlo od 1. ledna 2022 k rozšíření ‚aktivní legitimace‘ pro podání návrhu na léčebně rehabilitační péči, tak, že nyní má tento krok učinit lékař registrujícího poskytovatele, lékař ambulantního poskytovatele, který ji doporučil, nebo ošetřující lékař při hospitalizaci.

Např. v lázeňské léčebně rehabilitační péči tedy platí, že v situaci, kdy lékař příslušné specializace podle vyhlášky č. 2/2015 Sb., o stanovení odborných kritérií a dalších náležitostí pro poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péče, dojde k závěru, že má být tato péče indikována jako hrazená z veřejného zdravotního pojištění, vyplní pojištěnci i žádanku o její schválení.

Z dikce tohoto ustanovení pak plyne, že nejde o možnost, která je lékaři dána ke zvážení, nýbrž o povinnou součást poskytované péče. Nemělo by tak docházet k situacím, kdy je pojištěnec po indikaci příslušným ambulantním specialistou nucen pouze za účelem vyplnění žádanky navštívit registrujícího praktického lékaře…“

Nespokojená zdravotní pojišťovna

Stálo mne dost úsilí, aby specialista lázně vypsal a já konečně mohla dokumentaci, včetně magnetické rezonance, doručit do mé zdravotní pojišťovny. Netušila jsem ale, že tím nastává další martyrium. Začala se mnou komunikovat.

Začátkem dubna mi oznámila, že přerušuje řízení o Návrhu. A vyzvala mne, ať jej ve stanovené lhůtě doplním, mj. o základní anamnestická data od praktického lékaře. O nich mi původně praktik řekl – netřeba, dodáváme na vyžádání lázní…

Nechala jsem si udělat EKG a praktik doplnil data. Načež za jedenáct dnů mi z mé zdravotní pojišťovny přišel další dopis, že „správní řízení bude pokračovat“. Naivně jsem doufala, že teď se snad vyřizování návrhu konečně pohne.

V květnu mi ale zavolala pracovnice ze zdravotní pojišťovny. Prý je třeba doplnit podrobnější vyjádření ortopeda. Takže jsem se opět vypravila ke specialistovi. Tam však trvali na svém – stanovená diagnóza s popisem, co se v kloubu děje, RTG a magnetická rezonance jsou dostačující. Navíc mi sdělili, že to šlo přes jejich revizního lékaře, který návrh shledal jako dostatečný!

Návrh se zamítá

A jak celá tahle nepříjemná anabáze dopadla? Koncem května mi přišlo ze zdravotní pojišťovny rozhodnutí, že se návrh zamítá. Ve zdůvodnění bylo, mimo jiné, uvedeno, že v lékařské dokumentaci není uveden žádný aktuální úraz či operace v letech 2023 a 2024.

Z hlediska pojišťovny nebylo hlavní kritérium splněno. Co na tom, že jako pacient jen zíráte, jak se ambulantní specialista a praktik neumějí dohodnout, kdo lázně vypíše. Tudíž si připadáte jako jejich rukojmí. A nakonec zjistíte, že vše bylo marné, protože návrh neodpovídá požadavku – být buď „mrzák“ nebo čerstvě odoperovaný.

A prevence, která může operaci předejít? Ta až tak důležitá zjevně není. Před pár lety, když pojišťovna pacientovi neschválila komplexní léčebnou péči, aspoň mu navrhli možnost příspěvkové lázeňské péče. Pak pojišťovna hradí pouze léčbu. Jenže teď ani to ne.

A co radí šéf lázeňského svazu?

Na Radiožurnálu se Eduard Bláha, šéf Svazu léčebných lázní vyjádřil také k situaci, kdy si lékaři pacienta přehazují: „Legislativní změna měla systému prospět, pacientovi ulevit a zkrátit cestu do lázní, zabránit pobíhání mezi lékaři. Teď jsou to oba dva, kdo mohou návrh vypsat, i praktický lékař může doporučit lázně. Systém si musí sednout, než si všichni zvyknou na nová pravidla.“

A co Bláha radí pacientům? Měli by prý na tom trvat, v podstatě u svého specialisty. „Podstatné je, že ministerstvo vydalo pro obě skupiny lékařů doporučení, jak by měli postupovat. V něm se říká, že jde o nárok pacienta. Pokud se dostane do podobné situace, měl by se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. My teď máme zkušenosti, že mnohdy návrh vystaví i sama pojišťovna.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 25
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Jo Josef

    Bohužel je to pravda. Někteří lékaři nechtějí lázně předepisovat. Je mi 70 nikdy jsem v lázních nebyl.Mám CHOPN, spánkovou apnoi, devastaci PDK hlezna, poškození 4 obratle po těžkém úraze .Nyní ID 3 st.Lékařka mi sic dala doporuční na plicní lázně, když zanedbala zánět plic.Ale ihned řekla, že mi to zařizovat nebude , je to prý moc práce. Odešel jsem k jinému plicnímu.Zdraví je moje aplatil jsem přes 47 let za zdravotním pojištění.Jsou tu skupiny lidí co do sastému nedají již od roku 89 nic jen sají.Naštěstí mi to obvodní lékař napsal.Provoz mnoha pojištoven odčerpává miliardy, a všechy mají stejné podmínky. O konkureci tu nemúže být ani řeči.Leda tak v odměnách a platech v těchto pojištovnách-.Manažerské platy jsou z říše snů. A co z toho pojištěnec má , no jak který.Tady by se hodil příměr,, Pojištovna je naše paciente plátce, to se musíš více snažit.Ale plátce si platí na svou péči tak jsou peníze plátců a né pojištoven. Myslím, že v rámci úspor by stačili 2 pojištovny. Pokladna jako za první republiky a pak jedna pro nadstandatní péči pro ty co chtějí mít barevný televizor, svůj pokoj a minutkovou službu.Protože lékařská péče je dle Hipokratovi přísahy pro všechny stejná.

    • Pa Pavel

      ale ale pane vy jste mi ale snílek copak by si naši ekonomové a politici nechali ujít taková koryta jako jsou funkce v dozorčích radách ve zdravotnických zařízení a pojištovnách a hipokratova přísaha nenechte se vysmát už dávno neexistuje už se nepřísahá dnes se pouze slibuje a jak víte slibem nezarmoutíš a snem každého doktora je stále nemocný pacient jelikož ze zdravého nic nemá pouze poplatky za registraci i když i to hodí průměrnému doktorovi cca 150 000 kč měšíčně při cca registraci cca 1700 pacientů

  2. RA Radka Adamová

    Tak něco podobného se stalo mamince po operaci kolena. Než se dohodli kdo napíše doporučení, tak bylo po operaci déle jak 3 měsíce a lázně zamítly. Nikoho nezajímá, že lékař ortoped nebyl přítomen v práci a to byla maminka objednaná, po 2 hodinách co čekala v čekárně jí oznámili, že pan doktor tam není. Šla tedy k praktikovi, ta jí řekla ,že to píše specialista. Objednala se tedy znovu ke specialistovi, ten jí řekl, že doporučení píše obvodní lékař no a pak už bylo pozdě a zamítnuto. Bordel

  3. AD Alexandra Dočekalová

    Přesně stejný problém jsem letos měla i já – praktická lékařka mi návrh na lázně odmítla napsat, protože „o mně nic neví“ (i když jsem jí předala všechny potřebné výsledky) a že mi návrh má podle vyhlášky napsat odborný lékař, tedy ortoped, který mě operoval. Připadala jsem si jako Alenka v říši divů. Dopadlo to dobře, ortoped sice se skřípěním zubů návrh napsal a po dalších vyšetřeních, která požadovaly lázně, jsem lázeňskou léčbu skutečně absolvovala. Velmi zvláštní ovšem je, že mimopražským pacientům návrh na lázně bez problémů vystavili jejich praktici (jak jsem zjistila), ale v Praze to praktici odmítají. Tak opravdu nevím, kde je pes zakopán. Nebylo by od věci, aby MZdr postup přesně stanovilo?

  4. Věra

    Bydlím pár metrů od lázeňského areálu v Dubí u Teplic. Situace je zvláštní,protože českého pacienta není vidět. Zato je tu spousta pacientů a arabských zemí. Vlastně jsou tu jediní pacienti. Když jsem se začala zajímat o důvod, proč to tak je, doslova mne šokovala cena pobytu v lázních – dovolená v exotické cizině by vyšla levněji – už se nedivím,že naši občané lázně nevyužívají.Jednak získat plně hrazenou péči je těžké a zaplatit si jako samoplátce prostě nemožné. A tak se lázně musí spoléhat na zahraniční pacienty….

  5. IM Iveta Martínková

    Potvrzuji předchozí komentáře. Mám výhřez ploténky v bederní páteři. Defakto trvalé bolesti a bylo mi řečeno, že to má kde kdo a kdyby každému měli napsat lázně,nebylo by tam k hnutí. Toto mi řekl neurolog. Jsem v předdůchodovém věku,nikdy jsem v lázních nebyla a na lázně mám nárok pouze po operaci páteře. Pokud k tomu už jednou dojde,asi nebudu mít chuť se někam trmácet,pokud nebudu vůbec celá ochrnutá. Proto státu vzkazuji, že nic nečekám a ať on ať nečeká něco ode mně. K neurologovi jsem přestala docházet, léčba spočívala v tom, že si za mou návštěvu napsal své body. A poslal mně na další vyšetření ke svému známému, který rovněž potřeboval body. Co z toho všeho mám já jsem ani po roce nezjistila. Rehabilitace mi nakonec napsal obvodní lékař.

  6. Ja Jarka

    Ano, jsem přesně ve stejné situaci, pobíhám mezi lékaři a ani jeden se nemá k tomu mi vypsat návrh. Je to naprosto zapeklitá situace. Půjdu osobně na pojišťovnu, jak mám tedy postupovat.

  7. ZK Zdenka Kubíčková

    Mám podobné zkušenosti. Dnes mám 74 let. To už člověk má nějaké nemoci se kterými se dlouhodobě léčí. Loni se mi stala skála mozková příhoda a tím souvisí že se léčím na fibrilaci srdečních síní. Kromě toho beru léky ba ředění krve, na tlak, srdce. Dlouhodobě.docgauim na kontrolu s ledvinami po oboustranné pyelonefritide a z toho mám chronický zánět ledvin. Jsem také dlouhodobě po operaci žlučníku, alergik na sednou rýmu a střevní potíže k vůli intolersnci na lepek a laktózy, loni po prodělala covidu. Přesto si mě lékaři přehazovali jako horký brambor od praktika kna internu od interny na neurologii a alergologie k vůli léčení astmatu. To trvalo půl roku. Nakonec jsem to nevydržela a zakoupila si týdenní.pobyt v Luhačovicích, kde se velmi divili. Stalo mě to 25 000 plus cesta plus přikoupeno balíčku na inhalace. Je mi lépe , ale proč se takto lékaři k pacientům chovají? Když jsem byla mladá , lékaři mi sami nabídli 3x lázně v Karlových Varech, 2x ve Vysokých Tatrách. Dnes , i když vím že si zaplatím stravu , cest i ubytování, ale proč si mám platit léčebné procedury?
    Děkuji. Letos to budu zkoušet znova.
    Kubíčková

  8. Li Libuše

    Přesně, jsem zrovna po TEP,A BYLO MI ROVNOU ŘEČENO,ŽE JSEM UŽI PO REHABILITACI,TAK ZE NEMAJÍ KOD PRO POJIŠŤOVNU, NA KTERÝ MOHOU LÁZNĚ NAPSAT,TAK JSEM TO ROVNOU VZDALA A JEDU JAKO SAMOPLÁTCE,AČ SE TOMU KAŽDÝ DIVÍ, ZE PO OPERACÍ KYČLE MAM NA TO ZE ZÁKONA DO 3 MĚSÍCŮ NÁROK…
    JE TO DĚS

    • Ja Jarina

      Máte nárok na rehabilitaci i lázně.Byla tak tchýně po TEP i kamarádka od maminky atd.nesmite se nechat.Hodně štěstí

    • Al Alena

      NIC si neplaťte sama! Po TEPce máte nárok na rehabilitaci a pak na Balneoterapii, to jsou lázně. Mám s tím letité zkušenosti. Od r.2011 – 2022 jsem prodělala 7operací jedné kyčle! Po prvních dvou jsem spadla ze schodů, proto ty další. Vždy jsem měla rehabilitaci po operaci přímo v nemocnici a do 3měsíců nástup do lázní, které vypisuje při propuštění Ortopedie, ale 2x vypsali až na Rehabilitaci.
      NEnechte se odbýt!

  9. R. R.Šedivcová

    Naprosto stejný problém jsem měla po operaci střev.Přehazovali si mne jak horký brambor.Nakonec mi to napsala dr.v Motole,ale musela jsem ještě absolvovat prohlídku u praktické a na interně.Všude jsem dokumenty nosila osobně,neodvážila jsem se to posílat-aby to došlo.

  10. JM Josef Matoušek, Ing.

    Je to totální bordel. A co tomuto bordelu říká ministr Válek ? A přitom by stačilo, aby si zavolal Mgr. Zapletala a ostatní ředitele, kterých je na ministerstvu jako much a nechal si do zítřka předložit jasný výklad, který umožní, aby návrh na lázně napsal praktický lékař , který zná pacienta nejlépe a ke kterému má pacient nejblíže.

  11. Ha Hana

    Co mi to jen připomíná😀.
    6 x jsem vystřídala praktika a odborného lékaře, jež jsem si vítězoslavně odnesla dokumenty na “lázně”. Nedala jsem se odbít a lázeňský pobyt mám za sebou.
    Podotýkám byla jsem po operaci.

  12. Ji Jitka

    Tohle je přesně popsána peripetie kolem žádosti o lázně. Také jsme absolvovali po operaci kyčle neskutečné kolečko s nekonečnými dotazy kdo vypíše, kdo má povinnost a jestli vůbec doporuceni na lázně dostaneme. Neuvěřitelné a hlavně ponižující pro pacienty. Ostuda našeho systému 😳.

  13. Bl Blanka

    Pojišťovna vyžaduje všechny vase diagnózy a ty má praktický lékař ve vaší kartě .Specialista je nezná a vypíše jen tu jednu . Misto aby se to zjednodušilo, tak se to samozřejmě zhoršilo. Jako kdyby neznali českou mentalitu. Když nemusím, tak nedělám a paciente dělej co umíš. Je to velmi ponižující. Dr na plicnim po napsání návrhu zemřela a praktik se nechal veeelmi prosit, aby mě to výjimečně napsal 😡

  14. Helena Čtvrtečková

    Dobrý den,tak to chodí. Čtyři roky žádám o lázně a vždy bezúspěšně s tím,že na diagnózu (kterou mi napsal rehabilitační lékař) lázně nejsou ( ani příspěvkové. To lékař neví a má peníze za to,že napsal lázně? Přesto ale mi přišlo z HK požadavek o doplnění žádosti o určitá vyšetření. Žádost byla doplněna a opět zamítnuto.
    Není mi jasné,proč jsem to musela doplnit. Na to mi nebylo z HK odpovězeno (asi nevěděli a slušnost je jim cizí) .Čtvrtečková

  15. AN Adéla Nová

    To mě překvapuje. Já naopak dostala lázně 2x a vše šlo až nečekaně hladce. Čekala jsem průtahy, odmítnutí. Dodala jsem vše, co bylo zapotřebí, a uspěla jsem. Nemůže být problém v pojišťovně? Mám 111, zatímco dříve např. u 207 bylo všechno problém.

  16. KH Kociánová Hana

    Zažila jsem to obdobně jako paní.Žádné lázně jsem nedostala.Pojišťovna zamítla,že nesplňuji -TO -nebo ONO. Odvolala jsem se a nic nepomohlo.Tak už to nebudu zkoušet ani v budoucnu.Takové jednání jen nás lidičky,co jsme si platili celý život sociální zdravotní pojištění.To je výsměch.Kociánová.

  17. Ka Karel

    To ještě nuc není. I když vše splníte a máte nárok na komp. lázně péči. najednou vám VoZP napíše, ať doložíte amb rehab. péči s potvrzením, že vám nepomohla. Je jím jedno, že ani ambulantně není dostupná. Hlavně, že v dozorčí a správních radách si vydržujou ty vyžírky. STAČILA BY JEDNA ZDRAV.POJIŠŤOVNA PRO VŠECHNY, PROTOŽE ÚHRADOVÁ VYHLÁŠKA PLATÍ PRO VŠECHNY STEJNĚ. A BYLO BY PENĚZ PRO PACIENTY VÍC JAK DOST.

  18. LN L. Novotna

    Bohužel revizní lékaři pojisťovny neschvalují návrhy specialistů.

  19. Lu Ludmila

    Měla jsem to stejně, jen VZP chtěla i výsledky od lékaře, u kterého jsem nikdy nebyla. Vzdala jsem to, za tři týdny najít specialistu, objednat se, když nevím s čím a ještě dodat pojišťovně, to ne.

  20. SK Stanislav Kubíček

    Tak ať si lázně paní sama uhradí, to j takový problém?

    • Al Alena

      SAMA? Děláte si legraci? Samozřejmě že je to problém! Nevím kdo z občanů ČR má tolik financí, aby si hradil celé lázně sám, víte kolik pobyt stojí?? Už příspěvková péče je problém, na ty musí pacienti šetřit, aby je pobyt nezruinoval. A lidé kteří mají financí dost, takoví do lázní opravdu jako pacienti nejezdí.
      Byl jste tam někdy? Faktura za 28dnů při podpisu pro pojišťovnu 40tisíc!
      Samoplátecký bez pojišťovny kolem 80tisíc! Vy byste toto zaplatil???

  21. An Andrea

    Máme podobnou situaci, zatím bez dořešení. Odborná lékařka dala doporučení s tím, že ona lázně nevypisuje.. Obvodní 3 roky po sobě sice brblala, ale pak vypsala, letos již ne!
    Argumentovala stejně jako lékařka v článku .. a mailem manželovi zaslala i citované rozhodnutí ministerstva..
    Zdravotní pojišťovna sdělila, že návrh vezme od jedné či druhé, že je jim jedno, kdo vyplní.. lékařů není nazbyt, aby se hned přeregistroval.. v pojišťovně sdělili, že úkon lékařce proplácí.
    A co teď? Když nejsou ochotné vyplnit ani jedma? Je to bludný kruh..