Míra nezaměstnanosti zůstává relativně stabilizovaná

Analýza
Míra nezaměstnanosti v české ekonomice zůstala v únoru v meziměsíčním vyjádření beze změny na úrovni 4,3 procenta, v souladu s naším očekáváním. V meziročním srovnání byla míra nezaměstnanosti o 1,3 procentního bodu vyšší, než v únoru loňského roku, což zároveň v rámci situace spojené s pandemií znamená zatím nejvýraznější meziroční nárůst míry nezaměstnanosti v české ekonomice.
Situaci na tuzemském trhu práce pomáhají stabilizovat vládní programy na podporu zaměstnanosti. Ilustrační foto: Úřad práce ČR

Přesto ale i nadále platí konstatování, že míra nezaměstnanosti zůstává relativně stabilizovaná na nízkých úrovních, čemuž napomáhají jak vládní programy na podporu nezaměstnanosti, tak například růst aktivity a s ním spojené poptávky po pracovnících v tuzemském průmyslu. Míra nezaměstnanosti zůstala v únoru meziměsíčně beze změny na úrovni 4,3 procenta.

Meziroční nárůst činil 1,3 procentního bodu, což představuje nejsilnější dynamiku meziroční růstu míry nezaměstnanosti od března roku 2010. Jakkoliv únor přinesl zrychlení meziročního růstu míry nezaměstnanosti, tak toto širší historické srovnání přináší velmi výmluvný vzkaz: Situace na tuzemském trhu práce zůstává poměrně stabilizovaná, co se vývoje nezaměstnanosti týče, rozhodně pokud vezmeme v úvahu loňský propad hrubého domácího produktu (HDP) o 5,6 procenta.

Pro samotný únor bývá příznačné, že se míra nezaměstnanosti obvykle mírně sníží poté, co na přelomu roku, tedy v prosinci a především v lednu, kulminuje. V případě letošního února míra nezaměstnanosti neklesla, nicméně opakuji konstatování, že vzhledem k událostem, kterými česká ekonomika prošla za uplynulých dvanáct měsíců, zůstává nezaměstnanost velmi nízko.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost roste. V lednu přišlo o práci 17 tisíc lidí

Nezaměstnanost v tuzemské ekonomice je nízká i v mezinárodním srovnání: V rámci EU byla v lednu nezaměstnanost v ČR v rámci členských států druhá nejnižší, nižší míru nezaměstnanosti mělo dle metodiky Eurostatu v tomto srovnání pouze Polsko.

Situaci na tuzemském trhu práce pomáhají stabilizovat vládní programy na podporu zaměstnanosti. Příznivě ale působí také rostoucí poptávka po pracovnících v průmyslu, nedostatek pracovníků v rámci boje s pandemií hlásí zdravotnictví a sociální péče. Na druhou stranu ale pandemie a s ní spojená omezení již několik čtvrtletí tvrdě dopadají na služby, maloobchod, veřejné stravování a cestovní ruch.

V dalších měsících budou proti sobě působit protichůdné faktory: Na jedné straně nástup jara obvykle znamená pokles nezaměstnanosti díky nástupu sezónních prací v zemědělství či stavebnictví, zároveň se ale může projevovat nepříznivý dopad uzávěrek souvisejících s pandemií na zaměstnanost ve službách a maloobchodu.

PSALI JSME:
Na úřadu mluvíme o práci, ale myslíme na podporu

Celkově do dalších měsíců očekávám postupný nárůst nezaměstnanosti, vládní opatření na podporu zaměstnanosti by ale měla i nadále sloužit coby tlumič bránící výraznější eskalaci růstu nezaměstnanosti v české ekonomice. Přesto si ale myslím, že na přelomu jara a léta může míra nezaměstnanosti přechodně překonat úroveň pěti procent, ve druhé polovině by ale měl přijít pokles nezaměstnanosti, tedy za podmínky, že se naplní předpoklad oživení růstu české ekonomiky.

Klíčovým faktorem bude úspěšnost vakcinace a tedy schopnost dostat pandemii pod kontrolu, což by otevřelo prostor pro uvolňování omezení v jednotlivých odvětvích české ekonomiky a ve společenském životě obecně.

Za celý rok 2020 činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,6 procenta, letos by se průměrná míra nezaměstnanosti mohla dle mých odhadů dosáhnout úrovně 4,8 procenta. V průběhu roku 2022 by se situace již mohla začít zlepšovat s tím, jak by pandemie měla být pod kontrolou a česká ekonomika by již měla být na vlně dlouhodobějšího oživení, tedy na vlně růstu HDP.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Desetitisíce lidí odmítají pracovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Problém s nedostatkem zaměstnanců se vrací

Situace na trhu práce se během června dále zlepšila. Podíl nezaměstnaných klesl z květnových 3,9 procenta na 3,7 procenta. Jde o nejnižší hodnotu za posledního tři čtvrtě roku. Během června klesl počet …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru