Nejvíc škod na majetku působí podle pojišťoven požáry. Průměrně 676 114 Kč

Je prý lepší vyhořet než se stěhovat. Ve světle čerstvých statistických údajů, které zveřejnila Česká asociace pojišťoven (ČAP), se ale tohle tvrzení jeví jako absurdní. Právě požáry jsou totiž nejdražšími pojistnými událostmi na majetku, a to jak absolutně, tak i v průměrné škodě.
Požáry jsou nejdražšími pojistnými událostmi na majetku, a to jak absolutně, tak i v průměrné škodě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V roce 2022 řešily pojišťovny přes 270 tisíc majetkových pojistných událostí za téměř 13 miliard korun. Ke škodě na majetku Čechů i firem tak došlo každé dvě minuty. „Skokanem roku“ se staly vichřice, jejichž počet vzrostl o třetinu.

Průměrná škoda u požárů vystoupala na 676 114 korun, celkem za ně pojišťovny klientům vyplatily přes 3,5 miliardy korun. Data podle analytika ČAP Petra Jedličky nejsou nijak překvapivá, požáry patří k nejničivějším majetkovým pojistným událostem.

„Loňský rok byl z hlediska požárů velmi dramatický. Tou nejvýznamnější událostí byl bezesporu prázdninový rozsáhlý požár Národního parku České Švýcarsko,“ připomíná Jedlička.

Na druhém místě podle průměrné škody se umístily výbuchy. „Výbuchů jako pojistných událostí zaznamenaly pojišťovny v roce 2022 nejméně ze všech majetkových škod, konkrétně 292. Tyto události ale měly druhou nejvyšší průměrnou škodu, a to bezmála 500 tisíc korun,“ upřesňuje Jedlička.

Zlevnily vichřice, zdražily krádeže

V porovnání s rokem 2021 stoupl loni počet škodních událostí způsobených vichřicí, a to přibližně o třetinu. Pojišťovny v roce 2022 řešily téměř 50 tisíc „větrných“ pojistných událostí.

Petr Jedlička podotýká, že se tyto škody vyskytly prakticky na celém území republiky. O rok dříve se naopak koncentrovaly na poměrně úzce vymezeném území, kde tornádo poničilo několik jihomoravských obcí.

Podle ČAP loni u těchto případů poklesla průměrná škoda na 31 tisíc korun ze 124 tisíc Kč roku 2021. Naopak nejvíce průměrná výše škody vzrostla u krádeží, a to o 38 procent na 33,5 tisíce korun.

Škoda nás nejspíš nemine

„Statistická pravděpodobnost, že se nám v životě stane nějaká škodní událost, přesahuje 97 procent,“ dodává Petr Jedlička.

Jenom těch majetkových za život zažijeme v průměru 3,5, pokud hovoříme o průměrném počtu nahlášených majetkových pojistných událostí bez ohledu na příčinu.

V redakci oceníme, když se nám v diskusi pod článkem svěříte se svými zkušenostmi pojištěnců. Vaše příběhy se mohou stát základem pro další články!

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB