Nenechte se šidit ani na služebních cestách

Poradna
Posílá vás zaměstnavatel na pracovní cestu? Pak nezapomeňte na cestovní příkaz, není to totiž formalita. Pomůže vám při sjednávání náhrady při havárii či újmě na zdraví, ale hlavně jej využijete při nárokování stravného, které se navíc od ledna zvýšilo. Při tuzemských cestách ve všech časových pásmech, ale více dopřát si můžete i při cestování např. do Polska a Nizozemska.
Letos došlo k navýšení stravného u dvou zemí EU, shodně o pět eur. V případě Polska na 40 a Nizozemska na 50 eur na den. Foto: Pixabay

Nárok na stravné nastává, když vás zaměstnavatel v tuzemsku vyšle mimo místo výkonu práce určené v pracovní smlouvě po dobu nejméně pěti hodin. Příjemné na těchto náhradách rovněž je, že pokud jsou poskytnuty v předepsané výši, tak se nedaní.

U soukromníků méně

Sazby stravného totiž nezáleží na blahovůli zaměstnavatele, ale jsou dány legislativou. V zákoníku práce je § 163 odst. 1 určen pracovníkům v soukromé sféře a denní sazby stravného jsou zde vedeny jako minimální. Státním zaměstnancům se věnuje § 176 odst. 1 a z předepsaného rozpětí si určuje zaměstnavatel interním předpisem konkrétní sazby.

Náhrada pro soukromou sféru je sice nižší, na druhou stranu však zaměstnavatel může tuto předepsanou minimální sazbu zvýšit prakticky libovolně.

Pokud ji však navýší nad horní limit určený pro státní zaměstnance, stává se tento „převis“ součástí zdanitelné mzdy zaměstnance, a to včetně odvodů sociálního a zdravotního pojištění.

Nejméně na pět hodin

Ke zvýšení sazeb stravného došlo proto, že vývoj cen jídel a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování oproti předchozímu roku zaznamenal nárůst. Podle jednotlivých časových pásem jde o navýšení sazby o čtyři až devět korun.

Od ledna tedy platí, že pokud zaměstnanec strávil na služební cestě nejméně pět hodin, náleží mu v podnikatelské sféře minimálně 82 Kč a ve státní 82 až 97 Kč. Za cestu nejméně dvanáctihodinovou 124 Kč, resp. 124 až 150 Kč. A nad 18 hodin 195, resp. 195 až 233 Kč.

Tyto částky platí jen v případě, když zaměstnanci na pracovní cestě nebylo poskytnuto jídlo, které má charakter snídaně, oběda nebo večeře, na které sám nepřispěl (např. snídaně v hotelu). Pokud poskytnuto bylo, krátí se stravné o 70 % (cesta 5 hodin), 35 % (12 hodin), resp. 25 % (nad 18 hodin).

PSALI JSME:
Jak je to se stravným při pracovních cestách

Alespoň o desetník

Od ledna se mění také náhrady za používání motorových vozidel při pracovních cestách. V tomto případě jde však o změnu spíše kosmetickou, protože pořízení a provoz motorových vozidel, od čehož se dotyčná sazba odvíjí, meziročně zaznamenaly pouze velmi mírný vzestup.

Ministerstvo práce a sociálních věcí tedy pro rok 2019 stanovilo sazbu základní náhrady za 1 km jízdy (§ 157 odst. 4 zákoníku práce) u jednostopých vozidel a tříkolek na nejméně 1,10 Kč (oproti 2018 nezměněno) a u osobních vozidel na minimálně 4,10 Kč (víc o 0,10 Kč).

Doklad i vyhláška

Zaměstnanec prokazuje cenu pohonných hmot spotřebovaných v souvislosti s pracovní cestou dokladem o jejich nákupu. Pokud tankoval několikrát, pak se cena stanoví aritmetickým průměrem. Při stanovení náhrady je však možné použít i průměrné ceny stanovené legislativou, která platí i pro stanovení nákladů podnikatelů v daňovém přiznání.

Výše průměrné ceny za 1 litr pohonné hmoty je letos stanovena (§ 158 odst. 3 zákoníku práce) na 33,10 Kč u benzinu 95 oktanů (meziročně nárůst 2,60 Kč), na 37,10 Kč u benzinu 98 oktanů (4,30 Kč) a na 33,60 Kč u motorové nafty (3,80 Kč).

PSALI JSME:
Ceny obědů rostou. Kde zaplatíme nejvíc a kde ušetříme?

Zvýšení v Polsku a Nizozemsku

A jak je to u cest do zahraničí? Výši stravného v jednotlivých zemích pro rok 2019 upravila vyhláška ministerstva financí (254/2018 Sb.), nárok samotný je uveden v zákoníku práce. Podle něho se stravné poskytuje zásadně v cizí měně, při cestě do více zemí pak podle toho, kde zaměstnanec strávil nejvíce času.

Plná sazba je přiznána za cestu nejméně osmnáctihodinovou, za nejméně 12 hodin se krátí o třetinu a o dvě třetiny, když cesta trvá alespoň hodinu, nebo déle než 5 hodin, pokud zaměstnanci ještě na území ČR vznikl nárok na tuzemské stravné. Ve speciálních případech však může dojít dalšímu krácení či navýšení sazby. A obdobně jako u tuzemských cest se stravné snižuje při poskytnutí stravy, kterou si zaměstnanec nehradil sám.

Za zmínku stojí letošní navýšení stravného u dvou zemí EU, shodně o pět eur. V případě Polska na 40 a Nizozemska na 50 eur na den.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB