Nezaměstnanost v dalších měsících poroste

Během listopadu setrval v souladu s naším i tržním odhadem podíl nezaměstnaných na 3,5 procenta a stagnace dokazuje, že i přes zhoršování výhledu české ekonomiky zůstává trh práce napjatý.
Nejvyšší podíl nezaměstnaných má okres Karviná (8,0 %), nejnižší pak Praha-východ (1,4 %) a Praha-západ (1,5 %). Ilustrační foto: Magistrát města Ostravy

V nejbližších měsících bude podíl nezaměstnaných růst k hranici čtyř procent, tento vývoj je ale dán sezónními vlivy, kdy během zimy tradičně dochází k rušení některých pozic, zejména kvůli vlivu počasí.

Z pohledu počtu uchazečů došlo během listopadu k mírnému nárůstu o necelé tři tisíce na 263 tisíce. Snížil se zároveň počet volných pracovních pozic, a to o necelé dva tisíce na 279 tisíc. Dochází tak i nadále k uzavírání pomyslných nůžek, byť poměr stále přetrvává ve prospěch zaměstnanců, kdy na každého uchazeče podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí připadá 1,06 pracovního místa.

Zde je ale nutné upozornit na statistiku Českého statistického úřadu (ČSÚ), kdy statistický úřad pravidelně upozorňuje na výrazné nepřesnosti v této statistice, mj. kvůli dvojímu započítávání agenturních míst, či evidování již obsazených pozic. Podle ČSÚ tak ve třetím kvartále dosáhl počet volných pozic necelých 100 tisíc a je tak od začátku roku 2022 takřka neměnný.

Z pohledu regionů nedošlo v žádném ze sledovaných okresů k výraznější změně přesahující jedním či druhým směrem. Nejvyšší podíl nezaměstnaných má okres Karviná (8,0 %), nejnižší pak Praha-východ (1,4 %) a Praha-západ (1,5 %).

Za celý letošní rok dosáhne podíl nezaměstnaných 3,6 procenta, po 3,4 procenta v roce 2022. V příštím roce může nezaměstnanost dále růst (očekáváme 3,8 %, pozn. aut.), kdy dopady ekonomického zpomalení mají tendenci na trh práce působit až s určitým zpožděním. Po nárůstu ze zimních měsíců tak může podíl nezaměstnaných klesat pomaleji, než by činil vývoj za standardních podmínek při vývoji ekonomiky na úrovni potenciálu.

V krátkodobějším pohledu očekáváme v prosinci nárůst na hodnotu okolo 3,7 procenta, v lednu se poté podíl nezaměstnaných přiblíží čtyřem procentům. Sezónně očištěná nezaměstnanost ale i nadále setrvá poblíž současné úrovně, kde se nachází prakticky po celý letošní rok.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB