Nezaměstnanost na konci roku mírně vzrostla

Názor
Podíl nezaměstnaných se zvýšil z listopadových 3,5 na 3,7 procenta v prosinci v souladu s tržní prognózou. Za tímto nárůstem stojí především sezónní vlivy, kdy během zimních měsíců se redukují některé sezónní práce.
Trh práce je stále vysoce přehřátý a firmy velmi obtížně hledají nové pracovníky. Proto nechtějí své současné zaměstnance propouštět. Ilustrační foto: Albert

Ve srovnání s listopadem se v prosinci zvýšil počet uchazečů o zaměstnaní o 16 tisíc a oproti prosinci minulého roku byl jejich počet vyšší o více než sedm tisíc. Aktuálně je celkový počet uchazečů necelých 280 tisíc. Naopak počet volných pracovních míst se snížil, a to o necelých sedm tisíc oproti předchozímu měsíci a ve srovnání s prosincem 2022 dokonce o téměř 17 tisíc.

Poměr volných pracovních míst a uchazečů o zaměstnaní se tak vyrovnal, a právě v tuto chvíli připadá jedno pracovní místo na jednoho uchazeče o zaměstnání. Rozdíly ovšem panují napříč regiony, kdy v okrese Karviná na jedno pracovní místo je v evidenci téměř deset zájemců o pracovní místo.

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti roste, volných pracovních je v Česku nejméně od dubna 2018

Podíváme-li se na jednotlivé regiony, tak meziměsíční zvýšení nezaměstnanosti bylo evidováno v 76 okresech. K největšímu nárůstu došlo v Prachaticích (o 26,5 %), následují okresy Jindřichův Hradec (o 23,3 %) a Chrudim (o18,8 %).

Pokles byl zaznamenán pouze v jediném okresu, a to v Rychnově nad Kněžnou (o 0,8 %). Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v okrese Karviná (8,2 %), následují Bruntál (7,4 %) a Most (7,2 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost je v okresech Praha-východ (1,4 %) a Praha-západ (1,6 %). Pod dvouprocentní hranicí je rovněž Benešov (1,9 %).

Aktuální nárůst nezaměstnanosti neznamená začátek trendu, kdy by v České republice přibývalo lidí bez práce. Na začátku letošního roku sice může zejména díky sezónním vlivům nezaměstnanost ještě mírně vzrůst, ale během roku očekáváme její opětovné postupné snižování.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v dalších měsících poroste

Trh práce je totiž stále vysoce přehřátý a firmy velmi obtížně hledají nové pracovníky, a proto nechtějí své stávající zaměstnance propouštět. Tento jev pozorujeme dlouhodobě, kdy i přes výrazné ekonomické problémy nezaměstnanost téměř nerostla.

Průměrný podíl nezaměstnaných v roce 2023 dosáhl výše 3,6 procenta a byl tak pouze 0,2 procentního bodu vyšší než v roce 2022. V roce 2024 očekáváme mírný nárůst podílu nezaměstnaných na 3,8 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v Česku: Stagnace nebo skrytá krize?

Zavřít reklamu ×
  1. Hledat práci v ČR je tzv. sysyfofská práce či boj proti větrným mlýnům…..Všude je to stejné,moc práce za málo eněz.Je to ztráta času zkusit zbohatnout prací v této páté koloně Německa……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB