Nezaměstnanost na konci roku mírně vzrostla

Podíl nezaměstnaných se zvýšil z listopadových 3,5 na 3,7 procenta v prosinci v souladu s tržní prognózou. Za tímto nárůstem stojí především sezónní vlivy, kdy během zimních měsíců se redukují některé sezónní práce.
Trh práce je stále vysoce přehřátý a firmy velmi obtížně hledají nové pracovníky. Proto nechtějí své současné zaměstnance propouštět. Ilustrační foto: Albert

Ve srovnání s listopadem se v prosinci zvýšil počet uchazečů o zaměstnaní o 16 tisíc a oproti prosinci minulého roku byl jejich počet vyšší o více než sedm tisíc. Aktuálně je celkový počet uchazečů necelých 280 tisíc. Naopak počet volných pracovních míst se snížil, a to o necelých sedm tisíc oproti předchozímu měsíci a ve srovnání s prosincem 2022 dokonce o téměř 17 tisíc.

Poměr volných pracovních míst a uchazečů o zaměstnaní se tak vyrovnal, a právě v tuto chvíli připadá jedno pracovní místo na jednoho uchazeče o zaměstnání. Rozdíly ovšem panují napříč regiony, kdy v okrese Karviná na jedno pracovní místo je v evidenci téměř deset zájemců o pracovní místo.

Podíváme-li se na jednotlivé regiony, tak meziměsíční zvýšení nezaměstnanosti bylo evidováno v 76 okresech. K největšímu nárůstu došlo v Prachaticích (o 26,5 %), následují okresy Jindřichův Hradec (o 23,3 %) a Chrudim (o18,8 %).

Pokles byl zaznamenán pouze v jediném okresu, a to v Rychnově nad Kněžnou (o 0,8 %). Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v okrese Karviná (8,2 %), následují Bruntál (7,4 %) a Most (7,2 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost je v okresech Praha-východ (1,4 %) a Praha-západ (1,6 %). Pod dvouprocentní hranicí je rovněž Benešov (1,9 %).

Aktuální nárůst nezaměstnanosti neznamená začátek trendu, kdy by v České republice přibývalo lidí bez práce. Na začátku letošního roku sice může zejména díky sezónním vlivům nezaměstnanost ještě mírně vzrůst, ale během roku očekáváme její opětovné postupné snižování.

Trh práce je totiž stále vysoce přehřátý a firmy velmi obtížně hledají nové pracovníky, a proto nechtějí své stávající zaměstnance propouštět. Tento jev pozorujeme dlouhodobě, kdy i přes výrazné ekonomické problémy nezaměstnanost téměř nerostla.

Průměrný podíl nezaměstnaných v roce 2023 dosáhl výše 3,6 procenta a byl tak pouze 0,2 procentního bodu vyšší než v roce 2022. V roce 2024 očekáváme mírný nárůst podílu nezaměstnaných na 3,8 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Hledat práci v ČR je tzv. sysyfofská práce či boj proti větrným mlýnům…..Všude je to stejné,moc práce za málo eněz.Je to ztráta času zkusit zbohatnout prací v této páté koloně Německa……

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB