Pandemie koronaviru zcela změnila strukturu škod z cestování

Analýza
Loňská sezona letních dovolených byla z pohledu cestovního pojištění naprostým opakem těch v předcházejících čtyřech letech. Dramaticky ji totiž ovlivnila pandemie koronaviru a s ní omezené možnosti cestovat do zahraničí.
Loni bylo u UNIQA jedenkrát využito tzv. stretcherového uložení na lehátku v letadle. Ilustrační foto: Florian Waßmann, Commons Wikimedia, CC-BY-3.0

„Například s cestovním pojištěním od ERV Evropské během tří letních měsíců loni vycestovalo o 72 % méně lidí, než v roce 2019.“ informoval Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Pomoc asistenční služby UNIQA pojišťovny pak loni využilo přes 1200 turistů, kteří se v zahraničí dostali do potíží.

„Meziročně to znamenalo pokles o 58 procent související s významnými omezeními cestování do zahraničí během globální covidové pandemie,“ sdělila tisková mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Zcela netradičně byl zaznamenán největší výkyv v únoru a letní měsíce byly výrazně slabší.

„Časově to kopírovalo vypuknutí pandemie a první lockdown během března 2020. Přes částečné letní rozvolnění podmínek pro turistiku veřejnost cestovala do zahraničí mnohem méně než jiné roky a dávala přednost domácím pobytům,“ doplnila mluvčí.

PSALI JSME:
„Ahoj kamarad, pošli sto euro. Až to skonči, bude super masaž,“ vzkazuje Egypťan Čechům

Vzhledem k tomu, že se letecká doprava téměř zastavila, Češi loni více cestovali individuálně, zejména autem. S tím korespondovaly i prodeje pojištění. Výrazně se také změnilo chování klientů, kteří se mnohem více začali zajímat o přesné podmínky cestovního pojištění. Řada lidí si uvědomila, že podstatné nejsou limity, ale obsah daných pojištění a schopnosti asistenční služby.

Ačkoli již standardní cestovní pojištění od ERV Evropské obsahuje výlohy na léčení nemoci covid-19, sjednávalo si 90 procent klientů rozšiřující připojištění, které kryje například náhradní dopravu či ubytování v případě znemožnění návratu kvůli covid -19.

„Během loňského léta jsme měli v zahraničí přes 50 klientů nakažených koronavirem nebo v karanténě. Ještě více jich ale bylo v září, které se však již do letních statistik nepočítá,“ řekl Vlastimil Divoký. Nejvíce škod bylo loni hlášeno z Řecka, ze kterého pojišťovna eviduje téměř polovinu všech škod. U UNIQA pojišťovny loni přicházely nejčastější žádosti o asistence z Itálie, Rakouska, Chorvatska a Řecka.

PSALI JSME:
Řecká dovolená: Měření teploty v hotelu, do obchodu po skupinách

Průměrné náklady na jeden zásah u UNIQA pojišťovny meziročně nepatrně vzrostly asi o jedno procento a činily 27 400 korun. „Zatímco průměrné náklady na případy klientů-dvacátníků přijdou na necelých 9 200 korun, u osob nad 60 let už jde o částky okolo 25 000 korun,“ uvedla Eva Svobodová. „Škod z léčebných výloh meziročně ubylo o 89 procent a jejich průměrná výše dosáhla částky 8,5 tisíce korun. Naopak počet škod ze storna se zdvojnásobil,“ informoval Vlastimil Divoký.

Celkový počet u pojišťovny nahlášených škod podle něj meziročně klesl o 84 %, přičemž celková průměrná výše „letní“ škody klesla o tisíc korun na částku 7 800 Kč. Průměrná výše tzv. velkých škod nad 100 tisíc korun klesla o třetinu na 222 tisíc korun. Zatímco v roce 2019 tvořily léčebné výlohy zhruba tři čtvrtiny všech škod, loni to byla jen polovina z celkového počtu,“ uvedl Divoký.

Naopak se zdvojnásobil podíl škod ze storna. Jejich průměrná výše však klesla o celých 60 procent, tedy z devatenácti na sedm a půl tisíce korun. „Důvodem byl fakt, že Češi letos nenakupovali, a tedy ani nestornovali, tolik dražších letních dovolených,“ vysvětlil manažer ERV Evropské pojišťovny. Že meziročně nejvíce narostla storna cesty, uvedla také Eva Svobodová z UNIQA pojišťovny.

PSALI JSME:
Cestovní pojištění: Nově se lze pojistit proti covidu i do tmavě červených destinací

„Oproti předchozímu roku nám klienti téměř nehlásili jednoduché případy, jako jsou nachlazení, kašel nebo zvýšená teplota,“ informoval Divoký s tím, že mezi nejčastější zdravotní problémy patřily záněty uší, kožní problémy, gastroenteritida a zažívací potíže, kousnutí či bodnutí hmyzem, bolesti zad a covid-19. Ze tří letních měsíců byl nejsilnějším z pohledu škod pro ERV Evropskou pojišťovnu srpen, kdy bylo nahlášeno 41 % všech letních škod.

Nejčastějšími diagnózami nemocných cestovatelů pojištěných u UNIQA pojišťovny byly záněty horních cest dýchacích, úrazy dolních i horních končetin, ale i záněty uší a obtíže se zuby. Bezmála 40 událostí se týkalo závažných úrazů hlavy a poškození mozku. Úrazy se podílely na celkovém počtu intervencí z jedné třetiny.

„Asistencí z důvodů onemocnění covidem-19 v zahraničí bylo loni celkem 45 s celkovými náklady asi 140 000 korun. Nejvíce jich bylo v Řecku a v Egyptě,“ informovala Eva Svobodová a dodala, že loni se vyskytly dva smrtelné případy turistů s cestovním pojištěním UNIQA v zahraničí. „Šlo o úmrtí v Bulharsku při provozování adrenalinového sportu a úmrtí v Německu po srdečním záchvatu,“ doplnila s tím, že v roce 2019 pojišťovna evidovala 20 úmrtí.

PSALI JSME:
Žralok, pád z výšky, infarkt, prasklý žaludek. Z dovolené se každý rok nevrátí stovky Čechů

Asistence zajišťovala loni asi v desetině případů hospitalizaci klienta UNIQA s celkovými náklady zhruba 3,1 milionu korun. Nejvíce jich bylo v Rakousku a v Itálii, zejména v zimní sezóně v souvislosti s úrazy končetin a hlavy při sportu. Z dalších států šlo nejčastěji o pobyty v německých a chorvatských nemocnicích. Průměrné náklady na hospitalizaci činily více než 32 000 korun.

Logisticky náročná a drahá bývá repatriace turistů domů do ČR, zejména pokud jde se o letecké speciály. Loni to bylo u UNIQA celkem čtyřikrát a jedenkrát bylo využito tzv. stretcherového uložení na lehátku v letadle. Asistenční služba loni repatriovala 62 lidí s celkovými náklady 4,7 milionu korun. Nejčastěji bylo zapotřebí repatriace pacientů z Itálie, Rakouska a Řecka.

„Nejsložitější a současně nejdražší loňská intervence se týkala pacienta, jenž utrpěl mozkovou mrtvici v Ománu. Po akutním ošetření a hospitalizaci byl postižený transportován letecky na stretcher lehátku do Prahy. Náklady na tuto pojistnou událost byly vyčísleny na 910 000 korun,“ uvedla Eva Svobodová.

PSALI JSME:
V cizině ročně zemře až 500 Čechů, převoz vyjde na statisíce

Jednou byla vloni vypravena také letecká repatriace s doprovodem lékaře. „Tento případ se týkal závažných akutních urologických obtíží s potřebou nejprve pacienta stabilizovat v lokální nemocnici a poté dopravit letecky v business třídě domů. Tento zásah vyšel celkově na 805 000 korun,“ doplnila mluvčí.

Další dvě vážné pojistné události se odehrály shodně na Kanárských ostrovech a při obou došlo k těžkým úrazům obou dolních končetin klientů. Pro postižené byly vypraveny letecké speciály s doprovodem. Za ně UNIQA zaplatila dohromady 1,35 milionu korun. „Čtyři popsané případy se loni podílely na celkové vynaložené částce za intervence asistenční služby z více než dvaceti procenty,“ vyčíslila Svobodová.

Nejvíce intervencí bylo podle ní loni zapotřebí v únoru a v srpnu. Nejvíce o pomoc žádali zákazníci UNIQA na cestách ve věku 20-30 let, dále 40-50 let a 60-65 let. Nejmladším klientem asistence byl loni roční chlapeček v Turecku, naopak nejstarší pojištěný turista v Německu měl 90 let. Asistence byla poskytnuta loni celkem v 89 zemích světa. Z nemedicínských případů bylo nejvíce storen, problémů se zavazadly a odpovědnostních případů.

PSALI JSME:
Získat náplast na poškozený kufr není legrace

Lukáš Petřík

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB