No nového roku vstoupila tuzemská ekonomika s obavami

Do nového roku vstoupila česká ekonomika s obavami. Indikátor důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad, se v lednu meziměsíčně snížil o 1,3 bodu na hodnotu 92,5. V posledním čtvrtletí loňského roku přitom třikrát po sobě rostl. Na růstu obav se podílely zejména firmy.
Za problémy českých firem a celé ekonomiky stojí dlouhodobě utlumená domácí poptávka, kterou zatím nenastartovala ani polevující inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 2,8 bodu na hodnotu 92,7. K nejhlubšímu propadu optimismu došlo v průmyslu, kde se indikátor důvěry snížil o 5,5 bodu na hodnotu 89,9. Na vině je nedostatečná poptávka, jež dělá průmyslovým manažerům čím dál větší starost. Přibližně 39 procent průmyslových podniků v lednu uvedlo, že hlavní brzdou jejich výroby je malá poptávka.

Za problémy českých firem a celé ekonomiky totiž stojí dlouhodobě utlumená domácí poptávka, kterou zatím nenastartovala ani polevující inflace. Většina českých průmyslových odvětví je postižena také ochabující poptávkou ze zahraničí.

Na chronické problémy s poptávkou ukazuje i Index nákupních manažerů (PMI), který v prosinci zrychlil pokles a dostal se na hodnotu 41,8 bodu. Skepsi ve svých očekáváních dávají manažeři do souvislosti právě s propadem objednávek. Hranice 50 bodů indikuje přitom recesi sektoru. V tomto pásmu poklesu je PMI již 19 měsíců v řadě.

Druhá složka indexu důvěry v českou ekonomiku, která sleduje vývoj důvěry spotřebitelů, v lednu rostla. Indikátor důvěry spotřebitelů se zvýšil o 5,8 bodu na hodnotu 91,2. Po dvouměsíčním poklesu se tak důvěra spotřebitelů na začátku letošního roku zvýšila. Ve srovnání s prosincem se výrazně snížil podíl respondentů, kteří očekávají v příštích dvanácti měsících zhoršení celkové ekonomické situace.

Klesl rovněž počet domácností, které hodnotí hůře svou finanční situaci. Ve srovnání s prosincem poklesl i počet respondentů, kteří se obávají dalšího růstu cen. Právě inflace a její přímý dopad na peněženky, je českými domácnostmi vnímána velmi citlivě. Musíme věřit, že rychlejší pokles inflace, který lze čekat počátkem letošního roku, oživí domácí poptávku.

Ta je klíčová pro výkon české ekonomiky. Po propadu hrubého domácího produktu v roce 2023 můžeme letos doufat v alespoň minimální růst ekonomiky pouze v případě nastartování domácí poptávky. Jedině tak se mohou naplnit očekávání ministerstva financí na růst hrubého domácího produktu o 1,9 procenta a České národní banky, která doufá v růst o 1,2 procenta.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB