Inflace je sice zkrocena, ale ČNB se přesto musí mít na pozoru

Nejnovější data Českého statistického úřadu o vývoji cenové hladiny v domácí ekonomice vyznívají relativně pozitivně. Spotřebitelské ceny v prosinci meziročně vzrostly o 6,9 procenta, tempo růstu tak proti listopadovým 7,3 procenta zvolnilo.
Inflace je sice zkrocena, ale ČNB se přesto musí mít na pozoru. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průměrná inflace za loňský rok byla 10,7 procenta, což bylo o 4,4procentního bodu méně než v roce 2022, kdy ovšem byla druhá nejvyšší inflace od vzniku samostatné ČR. Letos by se tak inflace měla významně přiblížit dvouprocentnímu cíli naší centrální banky, která ve své prognóze odhaduje 2,6 procenta.

Nenechme se však zmást, pohled do historie ukazuje, že inflace může snadno opět znovu růst. Až do 70. let 20. století se mnoho ekonomů spoléhalo na stabilní inverzní vztah mezi inflací a nezaměstnaností.

Údaje shromážděné od 60. let 19. století naznačovaly, že nezaměstnanost klesá, když inflace roste, a roste, když inflace klesá. Předpokládalo se, že během hospodářské expanze bude poptávka zvyšovat ceny, což bude podniky motivovat k růstu a najímání dalších zaměstnanců. Během recese by nižší poptávka vedla k nezaměstnanosti, poklesu cen a nižší inflaci.

Nicméně, v roce 1973 členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) provedli embargo na vývoz ropy do USA a evropských zemí (toto embargo bylo reakcí na podporu Izraele během Jomkipurské války, pozn. aut.).

V důsledku této situace se začala situace otáčet a vztah inflace a nezaměstnanosti přestal fungovat. Do ekonomiky tak dorazila stagflační léta, které provázela opakovaně zrychlující inflace a prakticky „nulový“ ekonomický růst.

Z pohledu konkrétnějších čísel to znamenalo, že např. v roce 1975 inflace dosáhla 9,1 procenta, v roce následujícím již pouze 6,5 procenta, aby to v roce 1979 bylo bezmála skoro deset procent. Z pohledu ekonomické historie je tedy patrné, že klesající trend inflačních očekávání se může také po čase zastavovat.

Politika úrokových sazeb se tak dostala rovněž do bludného kruhu. Tvůrci měnové politiky si museli vybírat mezi inflací, ekonomickým růstem a podporou zaměstnanosti. Nakombinovat vše najednou, se ukázalo, jako velmi složité.

Ve velmi podobném stavu se nachází nyní ČNB, která se snadno může dostat do „schizofrenní“ situace, kdy inflace může opět zrychlovat, ale česká ekonomika bude potřebovat nastartovat svůj růst.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB