
Vyplývá to z nové a zcela unikátní studie think-tanku IDEA, která jako první v zemi detailně zkoumá fenomén částečných úvazků ve velkém evropském srovnání. Finanční a ekonomické informace (faei.cz) si výzkumnou práci Částečné úvazky: v Česku vzácné zboží prostudovaly.
„Navzdory mnoha výhodám a přínosům částečných úvazků Česká republika dlouhodobě patří k zemím EU s jejich nízkým výskytem. Je to ale typické pro všechny země s dědictvím kdysi centrálně řízených hospodářství,“ uvádějí autoři studie Jakub Grossmann a Daniel Münich.
Naproti tomu v západní a severní Evropě je tento způsob práce běžný napříč profesemi a vzdělanostními skupinami. Částečné úvazky mohou zaměstnavatelům přinášet větší flexibilitu a snižovat náklady nebo umožňují sladit práci a soukromý život.
Pomáhají rovněž s pracovním uplatněním rodičům, studentům, seniorům a dalších znevýhodněným skupinám, stejně jako usnadňují udržet si kontakt s praxí a profesí v případě. Když není možná práce na plný úvazek.
„Práce na částečný úvazek však má i rizika,“ upozorňuje studie. Například když jde o vnucenou variantou kvůli nedostatku práce na plný úvazek. „Důsledkem mohou být nižší výdělky, horší sociální zabezpečení a horší výhled kariérního růstu,“ stojí v dokumentu.
Vysokoškolsky vzdělané ženy
V Česku jsou částečné úvazky využívány nejčastěji ženami ve věku 30 až 39 let, které kombinují pracovní život s péčí o malé děti. Více se k němu uchylují rovněž ženy v předdůchodovém věku, což lze podle autorů studie vysvětlit potřebou péče o starší rodiče či o vnoučata.
„V Česku jsou částečné úvazky rozšířené zejména mezi vysokoškolsky vzdělanými ženami, což je v evropském kontextu výjimečné,“ konstatuje se v expertní zprávě. V EU jsou totiž částečné úvazky běžnější u žen s nižším vzděláním.
„Pravděpodobně to souvisí s jejich silnější vyjednávací pozicí na trhu práce a vyššími příjmy v rodině,“ uvedl spoluautor studie Jakub Grossmann z IDEA při CERGE-EI. Data ukazují, že Češky s dětmi do čtyř let věku pracují celkově méně než jejich evropské vrstevnice.
Ale když už pracují, volí částečné úvazky častěji. Jakmile jejich nejmladší děti dosáhnou školního věku, vrací se většinou k plnému úvazku. Čeští muži částečné úvazky téměř nevyužívají. A pokud ano, pak důvodem není péče o děti, ale více než v jiných zemích vlastní zdravotní znevýhodnění, a naopak méně než jinde nemožnost najít práci na plný úvazek.
V IT vládneme celé Evropě
Nabídka částečných úvazků je v Česku nejvíc soustředěna do administrativních profesí a IT sektoru. Odvětví IT je podle studie dokonce jediné, kde výskyt částečných úvazků Češek převyšuje průměr EU.
Naopak v oblastech zdravotnictví a veřejné správy je výskyt částečných úvazků nízký, přestože je zde velký podíl zaměstnaných žen. Největší rozdíl mezi Českem a průměrem EU je v odvětvích stavebnictví, zemědělství a těžby a dobývání.
„Nedostatek částečných úvazků v České republice odráží širší strukturální faktory, jako jsou vysoká závislost ekonomiky na průmyslové výrobě a nízký podíl služeb, lokální nedostupnost veřejných školek, nedostatečná nabídka péče o seniory, poměrně vysoké odvodové zatížení nízkých výdělků či existence fixních složek nákladů na zaměstnance,“ upozorňuje studie.
Autoři připomínají, že v roce 2023 byla v Česku zavedena sleva na pojistném, které platí zaměstnavatel, v případě pracovníků na částečném úvazku starších 55 let, pečujících o děti mladších deseti let, prezenčně studujících, zdravotně postižených nebo invalidních.
„Dopady tohoto opatření však na vyhodnocení ještě čekají,“ stojí ve studii, podle níž by se Česko při podpoře částečných úvazků mohlo inspirovat některými zahraničními modely.
„Nápomocné může být například progresivnější zdanění po vzoru Nizozemska, německé zákony umožňující snadnější přechod mezi plným a částečným úvazkem, nebo francouzský systém podpory dočasného snížení úvazku z rodinných důvodů,“ uvádějí autoři expertní zprávy.
Dodávají, že spíše než v soukromém sektoru se snadnější cesty ke zvýšené nabídce částečných úvazků v Česku nabízí ve veřejném sektoru, který je financován z veřejných rozpočtů.
Péče o dítě či staré rodiče
Podle analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) z konce loňského roku přibývá žen, které pracují na částečný úvazek. V ní se uvádí, že počet pracujících ve věku 15 a více let meziročně vzrostl o 117,4 tisíc (o 2,3 %) na bezmála 5,2 milionu.
„Na růst celkové zaměstnanosti měl vliv i rozvoj částečných úvazků. Úvazky s kratší pracovní dobou využívaly především ženy,“ uvedl ČSÚ, podle nich tuto formu využívalo ke konce loňského roku 337,7 tisíce žen, tedy téměř 69 procent všech zkrácených úvazků v hlavním zaměstnání.
„Šlo nejčastěji o práci v oboru zdravotní a sociální péče, vzdělávání a velkoobchod a maloobchod. Zkrácenou pracovní dobu mělo celkem 14,4 procenta pracujících žen,“ sdělil úřad.
Jako důvod práce na kratší pracovní dobu ženy nejčastěji uváděly péči o dítě nebo dospělou osobu vyžadující péči nebo jiné osobní důvody, případně že je zaměstnání dostupné pouze na částečný úvazek. „Nejvíce žen pracujících na zkrácený úvazek bylo ve věku 30 až 44 let,“ dodal ČSÚ.