
Průměr Evropské unie dosahuje 26,8 eura, ČR je s hodnotou 11,3 eura hluboko pod ním – až za Slovinskem či Estonskem. Oproti předchozímu roku si Česko nicméně o jednu příčku polepšilo, když předběhlo Slovensko. Za státy bývalé federace pak skončily ještě Chorvatsko, Polsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko a Bulharsko (4,9 eura). Před týdnem jsme psali o stavebnictví, dnes se zaměříme na další obory.
IT A TELEKOMUNIKACE: NOVÉ TECHNOLOGIE, NOVÉ POZICE
Asi největší propast mezi nabídkou a poptávkou panuje v oblasti vývoje softwaru. Firmy také hojně hledají IT specialisty zaměřené na data, jejich analýzu či administraci a IT bezpečnost. Dynamický rozvoj technologií dává vzniknout i zcela novým rolím. Novinkou jsou například specialisté na ochranu dat v souladu s GDPR, v souvislosti s rozmachem robotické automatizace a technologií umělé inteligence jsou to i odborníci, kteří umí robotický software naprogramovat a vytrénovat.
Výbornou startovní pozici mají v IT odvětví i absolventi technických univerzit a IT oborů ekonomických škol. Studenti jsou obvykle kontaktováni společnostmi ještě před dokončením studia.
V oblasti benefitů mají IT zaměstnanci jasno – vítězí jednoznačně flexibilita. Dávno už přitom nejde jen o flexibilní pracovní dobu anebo možnost pracovat z domu. Prosazuje se i trend digitálního nomádství, kdy IT pracovníci můžou dělat v podstatě odkudkoli. Nabídka takto pružné formy spolupráce dokáže dokonce vyvážit i horší finanční podmínky.
Rumunsko 231,6 %
Bulharsko 206,3 %
Lotyšsko 200 %
Estonsko 172,1 %
Slovensko 170,7 %
Litva 150 %
Polsko 100 %
Česká republika 94,8 %
Maďarsko 54,2 %
Chorvatsko 53,6 %
Slovinsko 51,8 %
Malta 43,8 %
Dánsko 43,6 %
Belgie 35,6 %
průměr EU 35,4 %
Irsko 22,5 %
Velká Británie 19 %
Řecko -5,2 %
Zdroj: Eurostat
VÝROBA: FIRMY AUTOMATIZUJÍ PROVOZY, PROTOŽE NEMAJÍ LIDI
Výrobní segment představuje oblast, kde je nedostatek pracovníků asi nejkritičtější. Česká republika přilákala celou řadu nových investorů, kteří zde otevírají své provozy a aktivně do nich hledají lidi, a podnikání dynamicky rozvíjí i ostatní výrobní firmy. Nedostatek lidí a růst nákladů může vést až k situaci, kdy místní firmy nebudou mít dostatek sil na realizaci svých zakázek, což může přispět i ke zpomalení ekonomického růstu.
Aby tento scénář nenastal, začaly firmy investovat do automatizace, robotizace a strojního a technického vybavení, neboť to jim pomáhá část pracovní síly ušetřit. K nejžádanějším pozicím patří konstruktéři, technologové a výrobní inženýři, elektro konstruktéři nebo pracovníci s elektrotechnickým vzděláním, poptávka roste i po specialistech technického nákupu, kvality a lean managementu. Masivní nedostatek lidí hlásí firmy i v samotné výrobě. Chybějí svářeči, obráběči, lakýrníci, elektro údržbáři, operátoři výroby.
Uchazeči se zbavili strachu informovat se o pracovních nabídkách u jiného zaměstnavatele a zjišťují, jak by byli finančně ohodnoceni v jiných společnostech. Pro firmy tato situace znamená, že musí o zaměstnance více pečovat, nabízet jim konkurenční mzdy a zajímavé benefity, přičemž k nejoblíbenějším patří 13. a 14. plat, flexibilní pracovní doba a jazykové kurzy.
BANKOVNICTVÍ A FINANČNÍ SLUŽBY: NOVÉ ROLE, NIŽŠÍ NÁROKY ZAMĚSTNAVATELŮ
I ve finanční sféře se snížil počet uchazečů, kteří nabízí prokazatelnou praxi a specializaci v oblasti financí anebo bankovnictví a zároveň aktivně hledají zaměstnání nebo ho jsou ochotni změnit. Trendem je proto časté přehodnocování požadavků a snižování nároků na pozici ze strany zaměstnavatelů. V oboru se s rozvojem technologií objevuje celá řada nových pozic, které vyžadují zkušenosti s implementací konkrétního účetního nebo reportingového systému a zároveň mnoholetou praxi v účetnictví, reportingu anebo controllingu.
Typické pro obor finančních služeb jsou i zvýšené mzdové požadavky absolventů a kandidátů do tří let, způsobené růstem mezd v posledních letech. Absolventi škol s ekonomickým zaměřením požadují nástupní mzdy začínající na 30 000 korun měsíčně, což je o tři až pět tisíc korun měsíčně více než v předchozím roce.
NÁKUP A LOGISTIKA: NEJVĚTŠÍ HLAD PO LIDECH HLÁSÍ STŘEDNÍ ČECHY
Odvětví nákupu a logistiky zažívá v České republice velký rozmach. Je to dáno nejen silnou a stabilní ekonomikou a rozvojem internetového obchodování, ale i strategickou polohou země v rámci Evropy. Asi největší hlad je v současnosti po skladnících a koordinátorech přepravy, velký zájem je také o specialisty zákaznického servisu.
Největší nedostatek lidí hlásí Středočeský kraj. Logistická centra jej řeší jednak náborem ze zahraničí, jednak navyšováním mezd a přehodnocováním nabídky benefitů. Vzhledem k poloze center patří k důležitým benefitům příspěvek na dopravu, zaměstnanci z oboru dále preferují flexibilní pracovní dobu, kvartální odměny a jazykové kurzy.
OBCHOD A MARKETING: TECHNOLOGIE HÝBOU SVĚTEM
Obchod a marketing jsou nejen specifická, ale také velmi dynamická odvětví, která neustále produkují velké množství pracovních příležitostí. Příznačné pro tyto obory je nutná znalost cizích jazyků a klesající důraz na vysokoškolské vzdělání.
Obor také silně ovlivňují technologie. Marketing dnes totiž není již jen o kreativitě, kandidáti by měli mít i analytické schopnosti a dovednosti na poli technologií. Obecně je aktuálně v marketingu velká poptávka po Brand a Trade specialistech, zájem roste také o uchazeče, kteří umí pojmout marketing komplexně, což zahrnuje správu sociálních médií, organizaci interních a externích akcí i celkové nastavení marketingové komunikace.
Ze strany kandidátů přetrvává pasivní přístup k hledání nových pracovních příležitostí, avšak v případě atraktivních nabídek jsou připraveni o nich diskutovat. Zaujme je jak zajímavý projekt, tak i oblíbené benefity, k nimž patří vše, co umožní dobré vyvážení osobního a pracovního života, tedy pět týdnů dovolené, alespoň částečný home office a flexibilní pracovní doba.
LIDSKÉ ZDROJE A PRÁVO: POVĚST ZAMĚSTNAVATELE ROZHODUJE
V souvislosti s dynamickým růstem pracovního trhu roste logicky i poptávka po lidech z oborů, jako je personalistika a právo, a hlad je i po administrativních pracovnících. Na rozdíl od výrobního segmentu anebo IT jde o oblasti, kde ještě nezavládl tak velký boj o pracovníky a kandidáty lze relativně dobře najít. Zároveň jde o obory, ve kterých je dost podstatná znalost českého jazyka, legislativy a poměrů, a proto zde prakticky neprobíhá nábor ze zahraničí, který je v jiných oborech již zcela běžný.
V personalistice se zvýšila poptávka po zkušených recruiterech, firmy věří, že s jejich pomocí vyřeší své problémy s nedostatkem pracovníků. Kandidáti obvykle při změně práce neřeší název pozice, protože ta se obvykle různí podle velikosti firmy či kompetencí, největší motivací pro ně jsou pravomoci a podíl na rozhodovacích procesech v oblasti náboru nebo v interních HR procesech. Velmi důležitá je pro ně i pověst společnosti a její postavení na trhu.
U právníků je patrný nový fenomén: Nadpoloviční většina koncipientů vyhledává menší advokátní kanceláře, jelikož ty umožňují lepší skloubení soukromého a pracovního života. Nevadí přitom ani mzda o něco nižší, než jaká je obvyklá u velkých mezinárodních kanceláří.
ZDRAVOTNICTVÍ A FARMACIE: MZDY ZDRAVOTNÍCH SESTER STÁLE NIŽŠÍ NEŽ VE VÝROBĚ
Farmaceutické společnosti začaly kvůli nedostatku volných uchazečů o práci postupně ustupovat ze svých požadavků na vzdělání, délku praxe a zkušenosti z oboru a otevírají se i kandidátům mimo obor či čerstvým absolventům škol. Zdravotnictví oproti tomu hledá chybějící lidi mezi zájemci ze zahraničí.
Zdravotnický personál, zejména zdravotní sestry, do ČR nejčastěji přichází z Ukrajiny a dalších zemí východní Evropy. Nabídky českých zdravotnických zařízení jsou pro ně velmi atraktivní, a to i přesto, že nabízená mzda je nižší než ve výrobě. I za tuto cenu však preferují práci ve svém oboru.