Revoluce v reklamě na zdravotnické prostředky i na doplňky stravy

Příští měsíc nabude účinnosti novela zákona o regulaci reklamy, která výrazně zpřísňuje pravidla propagace zdravotnických prostředků a takzvaných výrobků cílících na zdraví, tedy doplňků stravy nebo zdravotní kosmetiky. V praxi to například znamená, že chronicky známé reklamy typu „doporučuje devět z deseti lékařů“ budou nově porušovat zákon.
Posuzování propagace zdravotnických prostředků bude mít na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv, který už má s touto problematikou zkušenosti u regulace reklamy na léky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ze všech forem propagace budou muset zmizet celebrity i lékařské autority, ale také přehnané sliby ohledně účinnosti nebo typický výraz „klinicky testováno“.

Mezi zdravotnické prostředky patří třeba různé pastilky na bolest v krku, sirupy, nosní spreje, oční kapky, hřejivé náplasti, přípravky na gynekologické či zažívací obtíže, ale i kontaktní čočky, ortézy nebo testy na covid-19. Tuto oblast postihne celá řada nových pravidel. Bude nutné vyhnout se oblíbeným slovním spojením, jako třeba „zaručený účinek“.

Reklamy například nebudou smět budit dojem, že lékař není potřeba, strašit, nebo používat klamné texty, názvy či symboly. Reklamy také nebudou moci odkazovat na úspěšnou klinickou zkoušku, protože ta je ve skutečnosti nezbytnou podmínkou pro uvedení každého takového prostředku na trh.

PSALI JSME:
Bylinky nebo Herbalife jako prevence proti koronaviru? Někteří prodejci doplňků stravy zneužívají situaci, varuje inspekce

Výrobce doplňků stravy (například kloubní výživa – pozn. red.) či zdravotní kosmetiky (například na lupénku nebo atopické ekzémy – pozn. red.) pak čekají čtyři nová omezení. Nebudou smět naznačovat, že je jejich výrobek lékem či zdravotnickým prostředkem; přehnaně slibovat uzdravení či naopak hrozit zhoršením zdravotního stavu; a používat k propagaci vědce, odborníky či celebrity.

„Takto přísná pravidla doteď platila u léků, ale zdravotnické prostředky podobně regulovány nebyly. Jde tedy skutečně o velkou změnu, kdy prakticky každý výrobce, prodejce nebo marketingová agentura bude muset zrevidovat veškeré reklamy, popisky na e-shopech, ale i blogy či texty na sociálních sítích. Zřejmě také v tomto odvětví dojde k pozastavení spolupráce s influencery,“ domnívá se Jiří Komár, ředitel digitální marketingové agentury Advisio.

A jaké byly důvody pro přijetí této novely? „Zákonodárcům vadila přehnaná tvrzení v reklamách na některé zdravotnické prostředky, doplňky stravy nebo kosmetiku, která líčila jejich účinky téměř na úrovni elixíru života,“ říká Andrea Pavelcová, právnička z advokátní kanceláře eLegal.

PSALI JSME:
Léky, doplňky stravy i potraviny se mohou „poprat“ a poškodit zdraví

Podle ní však novela znamená přechod z extrému do extrému: „Z obecné regulace reklamy a zásad ochrany spotřebitele se posouváme k velmi přísné úpravě, která jde nad rámec požadovaný ze strany EU. Reklama na náplast či krém tak bude posuzována podobně, jako by šlo třeba o lék na nemoci cév.“

Novela nabývá účinnosti 26. května 2021. Při nedodržení zákona budou hrozit až milionové pokuty. Posuzování propagace zdravotnických prostředků bude mít na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který už má s touto problematikou zkušenosti u regulace reklamy na léky.

Až dosud spadala problematika zdravotnických prostředků pod krajské živnostenské úřady, které však nedisponovaly příslušnými odborníky. Doplňky stravy doteď řešila Státní zemědělská a potravinářská inspekce a zůstane tomu tak i nadále. Případná porušení zmíněné novely zákona v reklamách v televizi a rádiu pak vedle toho bude řešit i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

PSALI JSME:
Triky kosmetických firem. Funguje 100% ochrana před sluncem a faktor 100?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Neplatíte za televizi, protože na ni nekoukáte?

Neposloucháte žádnou ze stanic Českého rozhlasu, ani nesledujete Českou televizi, takže se vám nechce platit koncesionářské poplatky? Tedy za letošní rok dohromady 2160 korun, což není zase tak malá daň za něco, co …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru