Šest minut na rozhodnutí? Hodně štěstí, páni investoři

Pětatřicet investorů registrovaných na crowdfundingovém portálu finGOOD si během šesti minut od zveřejnění „rozebralo“ poptávku po ročním úvěru ve výši 1,1 milionu s úrokovou sazbou jedenáct procent. O události, která se stala zhruba před 14 dny, investiční platforma na svém firemním blogu a ve včera zveřejněné tiskové zprávě nešetří superlativy.
Reprofoto: fingood.cz

„Přesně v deset hodin jsme na našich stránkách zveřejnili investiční příležitost a o šest minut později bylo hotovo. Bylo to tak neuvěřitelně rychlé, že řada investorů ani nestačila zareagovat,“ líčí v tiskové zprávě marketingový ředitel finGOOD Vít Hutař.

Podle něj jde o mimořádný výkon, a to nejen na poměry zavedené platformy, ale i s ohledem na většinu dosavadních tuzemských P2P či P2B investic. „Je to skutečně neuvěřitelný čas a obrovský úspěch,“ píše se na firemním blogu. A ze svého úhlu pohledu má nepochybně pravdu.

My v redakci portálu FAEI.cz ale to nadšení nesdílíme. Během šesti minut se totiž nedají ani zjistit (a natož ověřit) informace o firmě. A analyzovat je. Nemluvě o tom, že „přihodit“ si na crowdfundingovém portálu u této „šťavnaté příležitosti“ mohli jen registrovaní investoři, (jichž je podle sdělení platformy finGOOD nějakých patnáct set- pozn. red.), takže i registrace by pár minut zabrala.

PSALI JSME:
Akcie českých vývojářů eMan vyletěly hned první den obchodování téměř o třetinu

O to ale nejde. Ani nechceme ubírat uvedené platformě na radosti. Zmíněná investiční příležitost ale podle nás bohužel vypovídá především o vysoce rizikovém profilu oněch pětatřiceti investorů, kteří se během rekordně krátkých šesti minut složili na úvěr ve výši přesahující milion korun a vidinou, že za rok budou mít peníze nazpátek a že vydělají v dnešní době neuvěřitelných jedenáct procent.

Každý z pětatřiceti investorů tak v průměru půjčil někomu pro něj do té chvíle naprosto neznámému přes třicet tisíc korun. Nevím, jak čtenáři, ale mě by asi trvalo rozhodování o tom, zda někomu půjčit průměrný měsíční plat, déle než šest minut. Což je pro srovnání doba, po niž se nabíjí elektronická cigareta IQOS.

Firma, která si onen milion potřebovala půjčit investiční kapitál kvůli potřebě ufinancovat nejen nově získané zakázky, ale také ty dlouhodobější a dříve podepsané, se shodou náhod jmenuje IQIS (IQ Industrial Solutions s.r.o.) a je z Horní Suché nedaleko Havířova v Moravskoslezském kraji.

PSALI JSME:
Jednatel předlužené EMTC Tomáš Bárta chce nově řešit úpadek konkurzem

Zkusili jsme si ji během těch rekordních šesti minut „proklepnout“. Stačili jsme ale pouze najít firmu v obchodním rejstříku, zjistit, jaké má identifikační číslo, kdo ji vlastní, jaké je základní jmění a také něco málo o tom, jak si firma vedla před dvěma lety. Účetní závěrka a výkaz zisku a ztrát totiž firma naposledy poslala na rejstříkový soud do sbírky listin právě za rok 2018.

Nestihli jsme ale prolézt webové stránky IQIS a podívat se hlavně na reference letos pětileté firmy. Během těch šesti minut jsme už ale nestihli se podívat do insolvenčního rejstříku (na firmu i na její majitele a jednatele), podívat se do živnostenského rejstříku na oba společníky, jak je to s jejich dalším podnikáním a už vůbec jsme nestihli zadat dotaz v rejstříku exekucí, nebo zjistit v dalším registru, zda je firma spolehlivým plátcem DPH.

A tak bychom mohli pokračovat, co všechno jsme nestihli zjistit nebo ověřit. Namátkou třeba na stránkách katastrálního úřadu, jak je to s pozemkem, na němž IQIS podniká. Zda je ve vlastnictví firmy, nebo je pronajatý. Nebo zastavený. Ale to, co jsme během těch šesti minut zjistili, nám stačilo ke konstatování, že pro rozhodnutí se o investici bychom potřebovali mnohem a mnohem více času.

PSALI JSME:
Kam zmizelo 25 milionů od investorů? On-line hračkářství Bejbynet už vyšetřuje policie

Neznáme obsah informačního dokumentu, který platforma finGOOD poskytla v den otevření „šťavnaté příležitosti“ svým registrovaným investorům, ale můžeme se podělit o to, co jsme zjistili z volně a veřejně z dostupných údajů. Nejbohatším informačním zdrojem o IQ Industrial Solutions jsou data za rok 2018, která jsou přístupná ve sbírce listin obchodního rejstříku.

Vyplývá z nich mimo jiné, že firma se základním jměním ve výši 20 tisíc korun předloni ve srovnání s rokem 2017 o sto procent vyrostla v parametrech, jako jsou tržby z prodeje výrobků a služeb, a že také zdvojnásobila osobní, resp. mzdové náklady.

Další data už ale tak pozitivně nevyznívají. Podle zprávy pasiva se meziročně zvýšila z necelých pěti milionů na více než třináct, vlastní kapitál se propadl na úroveň mínus dva miliony korun. Cizí zdroje se meziročně zvýšily o 11,5 milionu Kč a výsledek hospodaření firmy skončil ve ztrátě ve výši téměř 2,5 mil. Kč. Ještě v roce 2017 přitom firma po zdanění vydělala téměř půl milionu.

PSALI JSME:
Češi mají stále větší zájem investovat do nemovitostních fondů

Pokud jde o aktuální informace, na webu se uvádí, že dva přímí konkurenti IQIS ze stejného okresu ukončili v nedávné době svou činnost a firma údajně převzala i některé jejich zakázky. Podle webu finGOOD „společnost zatím nemusela přistoupit ani k propouštění či snižování platů.“

Na loňské hospodaření firmy, které v rejstříku zatím není k dispozici, jsme se zeptali v crowdfundingové platformě. Podle marketingového ředitele finGOOD Víta Hutaře dosáhla IQ Industrial Solutions v roce 2019 čistého zisku 280 tisíc korun. Z tohoto údaje ovšem není možné zjistit, jak je to s více než jedenáctimilionovou zadlužeností z roku 2018.

Pro kontrast s nabídkou rozebranou investory během šesti minut jsme se zajímali o to, jak dlouho trvalo lidem ve finGOOD, aby vyhodnotili poptávku po financování za strany IQIS za vhodnou k nabídnutí investorům. „Běžná risk analýza, kterou provádíme u všech stejně, lze jen těžko vyjádřit v čase (hodinách). Projdou se veškeré dostupné a dodané podklady a vyhodnotí se,“ odpověděl nám Hutař.

PSALI JSME:
Některé firmy v tom mají hokej. Neví, kým jsou

Zajímali jsme se i o to, jak konkrétně je úvěr pro IQIS, na nějž se poskládalo 35 investorů, zajištěn. „Vlastní blankosměnkou vystavenou dlužníkem na řad úvěrujícího, avalovaná od majitele společnosti a notářský zápis se svolením vykonatelnosti vystaveným IQ Industrial Solutions,“ uvedl Vít Hutař.

To nepochybně zní dobře, ale mnozí investoři by se mohli podělit o svou zkušenost, kdy své peníze, směnka-nesměnka, v insolvenčním řízení už nevymohli. V době, kdy je i sedmi procenty úročený úvěr je považován investory za nadstandardně zajímavý, se jedenáctiprocentní zisk zdá být opravdu velkým rizikem.

Ale protože už kostky byly vrženy, nezbývá než dodat parafrázi údajné hlášky amerického astronauta Neila Armstronga poté, co více než před půl stoletím udělal první kroky na Měsíci: „Hodně štěstí, páni investoři!“

PSALI JSME:
Pozemky na Měsíci. Investice, která má nejspíš jen hodnotu certifikátu

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Všichni jsou blázni, jenom akcie GameStop jsou letadlo

V poslední době se na trzích odehrává celá řada pozoruhodných příběhů. Jeden z těch úplně nejšílenějších se týká společnosti GameStop. Přestože společnost v loňském roce uzavřela téměř 500 svých poboček, akci …

Investiční byt teď vynese dvě procenta a méně

V prosinci 2020 prodaly banky hypoteční úvěry za 29,5 miliardy korun. To je rekordní měsíc v rekordním roce. Takový výsledek jsem nečekal, protože prosinec měl hodně svátků a trh se obvykle chová tak, že se v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru