Skepse malých firem: Tuzemská ani globální ekonomika letos neporoste

Průzkum
Přibližně polovina malých a středně velkých firem v České republice očekává stagnaci tuzemské i globální ekonomiky, přičemž výrazně skeptičtější jsou malé podniky – více než 40 procent očekává dokonce pokles ekonomiky i svých výnosů. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro skupinu PKF Apogeo, s kterým se redakce FAEI.cz seznámila během úterní prezentace šetření pro novináře.
Malé a střední podniky letos očekávají náročný rok. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průzkumu se na konci uplynulého roku zúčastnilo 153 malých a středních firem různých oborů, které zaměstnávají od 10 do 250 zaměstnanců. Většina z nich očekává stejné nebo dokonce vyšší provozní náklady a současně jsou poměrně pesimistické i v odhadu meziroční míry inflace, kterou očekávají v rozmezí pěti a deseti procent.

Z toho pak pramení jejich plány na rok 2024, tedy snižování provozních nákladů a omezování investic. Pokud snad o nějakých investicích uvažují, směřují je nejčastěji do snižování energetické náročnosti a zvyšování kvalifikace zaměstnanců.

Předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) Josef Jaroš naší redakci řekl, že výsledky průzkumu pro něj nejsou překvapením, ale spíše potvrzením toho, na co asociace upozorňuje už dlouhé měsíce.

PSALI JSME:
„V záplavě škrtů a vyšších daní postrádáme prorůstová opatření,“ říká šéf asociace

„Fakt, že nejsme svědky žádné masivní vlny pádů firem, má samozřejmě své důsledky,“ uvedl Jaroš. „Daní za přežití firem bude právě zpomalení klíčových investic do jejich modernizace, což rozhodně neprospěje konkurenceschopnosti. Na plánovaném objemu investic se zcela jistě podepíše i zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob v letošním roce.“

Finanční rezervy má jen menšina

Popsaná skepse malých a středních firem vychází i z faktu, že pouze 38 procent z nich má finanční rezervy na provoz alespoň na půl roku, na více než jeden rok dokonce jen necelá pětina. U malých podniků (10 až 50 zaměstnanců) je to tak, že zhruba třetina z nich nemá rezervy na více než čtvrt roku a 11 procent nemá dokonce rezervy žádné.

„V praxi vidíme, že se uvedené nejistoty promítají na M&A trhu, kdy někteří vlastníci malých a středních podniků již nechtějí čelit dalším turbulencím a rizikům a zvažují prodej firmy. S takovými případy se ve větší míře setkáváme právě v posledním roce,“ poznamenal Pavel Postl, seniorní partner v poradenské společnosti PKF Apogeo.

PSALI JSME:
Chceme ušetřit, říkají malé a střední firmy, proč zavádějí cirkulární ekonomiku

V letošním roce vidí malé a střední firmy, které se zapojily do průzkumu, největší příležitosti v růstu na domácím trhu a zvyšování cen a marží. Naopak minimální příležitost spatřují v růstu na zahraničních trzích, automatizaci procesů anebo využití umělé inteligence.

Hrozba inflace i rostoucích daní

Za největší rizika v příštím roce pak tento segment vnímá zcela většinově vysokou inflaci, rostoucí daňové a odvodové zatížení a volatilitu cen surovin a energií. Na druhé straně nejmenší obavy mají firmy z klimatických změn a kybernetických rizik. „Je to paradoxní, protože právě tato rizika kolem sebe vidíme denně,“ řekl redakci partner skupiny PKF Apogeo za oblast daní Vladimír Chylík.

„Je logické, že podnikatelé vnímají aktuální hrozby především ve skutečnostech, které se jich bezprostředně dotýkají, spíše než v geopolitických rizicích, které ale podnikatelské prostřední zprostředkovaně a s různým časovým odstupem rovněž ovlivní“, řekl Chylík.

PSALI JSME:
Stagnace a inflace, to jsou očekávání českých podnikatelů a firem

Skepse ohledně ekonomického vývoje se promítá i do plánování počtu zaměstnanců. S tím, že by nabírala nové lidi, počítá jen 16 procent malých a středních firem. Naopak více než pětina počítá se snižováním počtu svých pracovníků do deseti procent. Více než polovina podniků neočekává žádné změny v počtu zaměstnanců, tedy že nebude přijímat, ani propouštět.

K tomu je ještě nutné připočítat, že u firem s více než jednapadesáti zaměstnanců panují podle průzkumu poměrně značné obavy z nedostatku kvalifikované pracovní síly. U menších firem do padesáti zaměstnanců je tato obava podstatně nižší. Naprostá většina nejmenších firem současně neplánuje, že by nahrazovala své zaměstnance roboty a dalšími stroji na automatizaci výroby.

„Problém nedostatku pracovníků bude pokračovat i letos, přehřátý trh práce jen tak nevychladne. Rozhodně nelze objektivně očekávat, že situaci změní v krátkém čase automatizace či digitalizace ve firmách,“ konstatoval Tomáš Brabec, senior partner skupiny PKF Apogeo.

PSALI JSME:
České firmy plánují v příštím roce zvyšovat mzdy a omezit dohody

„Jednak není jejich zavádění zejména v segmentu malých a středních podniků použitelné plošně, a tam, kde jsou potřebná, není často z důvodu omezování investic pro firmy finančně dostupná. Nadto čeká společnosti nová administrativní zátěž v podobě evidence dohod o provedení práce, která by měla platit od letošního července,“ dodal Brabec.

Pomalý odraz ode dna

Také Svaz průmyslu a dopravy ve svém výhledu na letošní rok očekává, že odraz od ekonomického dna bude pomalý. „Zotavení z ekonomických šoků posledních let bude pozvolné,“ uvedla organizace ve své prognóze. Připomněla, že během loňského roku došlo k určitému zklidnění situace a velkoobchodní ceny energie se stabilizovaly. I tak ale aktuální vývoj vnímá se smíšenými pocity.

„Ekonomika do nového roku nevstoupila v příliš dobré kondici a firmy očekávají náročné období. Podnikatelům rozhodně nepomohou ani dopady konsolidačního balíčku vlády. Nárůst daňové zátěže či administrativy a zvýšení regulovaných složek ceny elektřiny a plynu představuje další komplikace,“ konstatoval mimo jiné Svaz průmyslu a dopravy.

PSALI JSME:
Důchodové změny a dopady na zaměstnání a podnikání

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Apple na to stále má

Apple tento týden ukázal svou velkolepost, protože překonal očekávání tržeb a zisku, zvýšil dividendu a oznámil zpětný odkup akcií v hodnotě 110 miliard dolarů. Mnozí investoři začali pochybovat, zda Apple stále na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …