Přiznání předčasného důchodu od října je mnohem méně výhodné, než tomu bylo ještě v září. Nově je možné odejít do předčasného důchodu nejdříve tři roky před dosažením řádného důchodového věku, krácení za předčasnost je vyšší a až do dosažení řádného důchodového věku je omezena valorizace.
Mnoho občanů v předdůchodovém věku si z finančních důvodů nebude moci dovolit odejít do předčasného důchodu a bude tak muset pracovat nebo podnikat déle, než původně zamýšleli. Někteří zaměstnanci v předdůchodovém věku budou muset raději souhlasit s nižší hrubou mzdou, nebo si budou muset nechat snížit pracovní úvazek.
I za cenu těchto tvrdých pracovních ústupků bude totiž řádný starobní důchod vyšší než případný předčasný důchod. Postupné prodlužování řádného důchodového věku a znevýhodnění předčasných důchodů ztěžuje pozici lidí v předdůchodovém věku na trhu práce.
Při volbě předčasného důchodu je nutné počítat s trvalým krácením penze, které je aktuálně poměrně vysoké. Kdo odejde do předčasného důchodu dříve o tři roky, ten bude mít měsíční důchod nižší o 26 až 32 procent než při případné práci až do řádného starobního důchodu.
Bez vlastního finančního zajištění bude znamenat předčasný důchod výrazné snížení životní úrovně, legislativní změny totiž zvyšují tlak na vlastní finanční zabezpečení na penzi. Vzhledem k větší nevýhodnosti předčasného důchodu tak stoupá význam předdůchodu. Spoření v doplňkovém penzijním spoření, ze kterého lze čerpat předdůchod, narůstá na významu.
Právě předdůchod je alternativou pro lidi, kteří již nemohou nebo nechtějí pracovat až do řádného důchodového věku, a přitom nechtějí čerpat předčasný důchod. Předdůchod je finančně zajímavou možností, jak se vyhnout krácení státního důchodu, a přitom moci přestat dříve pracovat, nutné je však mít dostatečně vysoké vlastní úspory na smlouvě.
Spoření v doplňkovém penzijním spoření je státem podporováno formou státního příspěvku, daňového odpočtu a daňovým osvobozením pro příspěvky zaměstnavatele, vše při dodržení zákonných podmínek a limitů. Navíc za předdůchodce platí zdravotní pojištění stát a pro výpočet starobního důchodu se toto období považuje za vyloučenou dobu pojištění.
To znamená, že nesnižuje rozhodné příjmy, ze kterých se následně vypočítává řádný starobní důchod. Na druhou stranu pobyt v předdůchodu nespadá do pojištěné ani náhradní doby pojištění a jeho čerpání se tak nezapočítává do lhůty potřebné ke vzniku nároku na starobní důchod.
Autorka je daňová poradkyně společnosti Mazars
(Redakčně upraveno)
Jakto že po pěti letech oddelanych v Německu mám nárok na důchod a tady unas až po čtyřiceti letech?
Státní důchody do 10 let zcela zaniknou. Zůstane pouze nějaké životním minimum pro občany. Musel by se stát zázrak aby důchody pokračovaly tak jak pokračují…..Dopadnem jako v USA. Každý se na stáří musí našetřit.
Příspěvek byl redakcí odstraněn kvůli odpovědnosti provozovatele internetového portálu za obsah diskuse.