Šťastné a bohaté. Nástupní mzda ajťáků vyskočila až o 25 tisíc

Mnohé rodiny se kvůli všeobecné drahotě budou muset na vánoční svátky uskromnit, minimálně jedna profese si ale před koncem roku výrazně polepšila. Podle analýzy, kterou redakci FAEI.cz poskytl pracovní portál JenPráce.cz, rostly nástupní mzdy v listopadu především v oboru informačních technologií (IT) – oproti říjnu až o 25 tisíc.
Programátoři a další IT experti patří mezi firmami k nejvíce vyhledávaným profesím. A podle toho jsou také placené. Ilustrační foto: Pixabay.com

V předposledním měsíci v roce nabídl portál více než 24 tisíc pracovních pozic. Z jejich analýzy pak vyplynulo, že zatímco v říjnu nabízely firmy takzvaným konzultantům IT částky okolo 41 tisíc korun, v listopadu to bylo více než 66 tisíc.

Také další pozice v IT si výrazně polepšily. Například programátoři dostali nabídky o bezmála 12 tisíc korun vyšší než v říjnu, u specialistů IT to bylo o 9,2 tisíce. Technikům IT pak firmy nabídly nástupní mzdu vyšší o 7,7 tisíce korun.

„Práce v IT je poptávaná a oceňovaná samozřejmě už řadu let, v letošním listopadu však nabídky pro IT pozice doslova převálcovaly všechny další obory,“ konstatovala Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz. „Nabídka vyšších mezd, respektive poptávka po zaměstnancích v oboru IT, koresponduje s faktem, že čím dál větší část života se odehrává online,“ dodala.

Třináctý plat i vánoční prémie

Podle šetření Hospodářské komory, s nímž se redakce FAEI.cz seznámila, vyplatí třináctý plat, vánoční prémie nebo podobnou odměnu stejně či mírně více firem než loni. Odměn se tak letos dočkají čtyři z deseti zaměstnanců v soukromé sféře.

„Řada zaměstnavatelů pomáhala zaměstnancům zmírňovat dopady zdražování, a proto vedle zvyšování mezd v průběhu roku vyplácela i různé mimořádné příspěvky, jednorázové nebo i opakované, například čtvrtletní. Podniky, kterým se letos dařilo, pamatují na své zaměstnance i na konci roku,“ uvedl prezident komory Zdeněk Zajíček.

Dodal, že firmy se snaží těmito finančními bonusy udržet své zaměstnance. „Uvědomují si, že si nemůžou dovolit přijít o zkušené zaměstnance s kvalifikací, která je na trhu práce nedostatková,“ poznamenal Zajíček.

Odměny budou patrně vyšší než v předchozích letech, a to mezi 22 až 46 tisíci korunami. Rozdíly budou podnik od podniku i podle odvětví. Na odměny dosáhnou spíše zaměstnanci působící ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu, nejméně se budou vyplácet v oblasti osobních služeb a služeb převážně pro podniky.

Výplaty nejen v prosinci

Část firem vyplatí platy nebo bonusy už teď v prosinci, další firmy se je chystají dát svým zaměstnancům v lednu nebo v prvním čtvrtletí roku 2024. Nejčastěji plánují odměnit své zaměstnance velké (68 % firem) a střední firmy (43 %), které tento benefit zaměstnancům často poskytují každoročně.

Hospodářská komora předpokládá, že po sezónních odměnách a takzvaných třináctých platech vzroste letošní průměrná nominální mzda meziročně zhruba o tři tisíce korun na 43,6 tisíce.

Růst mezd bude pokračovat i v roce 2024, kdy vzrostou v průměru o dalších sedm procent. Průměrná mzda by tak mohla dosáhnout částky 46,7 tisíce, meziroční nárůst tak přesáhne tři tisíce korun.

Mzdy v příštím roce porostou i reálně, protože inflace za celý rok 2024 by mohla podle poslední prognózy Hospodářské komory klesnout na hodnotu 3,3 procenta. V roce 2024 by také mohlo dojít k oživení spotřeby domácností.

Finanční bonusy jako nový trend

Podle portálu JenPráce.cz jsou finanční bonusy a prémie už potřetí nejvíce nabízeným benefitem a znovu se dostávaly před oblíbený příspěvek na stravování. Před tímto benefitem se pak umístily ještě takzvané dovolené navíc. Příspěvek na stravování tak v listopadu skončil na pomyslné třetí příčce.

„Po všech dvanáct měsíců loňského roku byl nejčastěji nabízeným benefitem příspěvek na stravování. Letos už firmy potřetí nabídly častěji finanční bonusy a prémie. Personalisté tímto přístupem reflektují situaci, kdy disponibilní příjem domácností či jedinců je obecně nižší než v předchozích letech,“ uvedla Anna Kevorkyan z portálu JenPráce.cz.

Další změny ve struktuře zaměstnaneckých benefitů může podle Anny Kevorkyan přinést vládní konsolidační balíček. Ten například přinese od nového roku novinku v tom, že nepeněžní benefity, které jsou dnes osvobozené od daně, budou od daňového zatížení osvobozeny za dané zdaňovací období na straně zaměstnance pouze do výše poloviny průměrně mzdy.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Petr

  To je smutné….Ajťák tu vydělává stejné peníze jako „lopaťák“ v Německu. Známý dělá projektanta ve Švýcarsku.Bere 250 tis. kč,bydlení vyjde na 50 tis. kč…..

 2. Hu Hubert

  To udržování zaměstnanců finančními benefity je doufám myšleno jako vtip. Zrovna v IT, kde lidé běžně kolují mezi firmami na prakticky totožných pozicích jen proto, že jim stávající zaměstnavatel plat nezvedne, ale jako nově nabraný zaměstnanec na něj najednou dosáhnou?

 3. Mi MichalD

  nic moc,to nepokryje ani inflaci, dneska delat pod 100k to je pekna bida. Auto ani dum si nekoupite pokud nepijete vodu a nejite chleba a o dovolene muzete snit

 4. du dufča

  No gratuluju a žrát budete asi e-maily a pilulky…proberte se lidi….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB