Světové dění se promítlo i do letošních účetních změn. Které se mohou týkat i vás?

Poradna
Dynamické události roku 2022 zahýbaly celou republikou. V průběhu letoška tak nastalo mnoho změn v účetnictví, a to např. v reakci na ceny paliva, potravin či potřebě ekologicky šetrných řešení. Připomeňte si s námi, které novinky patří k těm nejvýraznějším.
Pokud vám zaměstnavatel vyplácí náhradu za výdaje spojené s palivem prostřednictvím paušální ceny, dostanete 51,40 Kč za litr benzinu s oktanovým číslem 98 oproti dřívějším 40,50 Kč. Ilustrační foto: FAEI.cz

Cestovní náhrady za palivo

Cifry na totemech benzinových stanic letos stoupaly do rekordních výšin. Na dynamický vývoj reagovalo několik letošních vyhlášek, aby cestovní náhrady za pracovní výjezdy vlastním autem pokryly reálné ceny paliva.

Ta poslední, ze srpna, stanovuje, že pokud vám zaměstnavatel vyplácí náhradu za výdaje spojené s palivem prostřednictvím paušální ceny, dostanete 51,40 Kč za litr benzinu s oktanovým číslem 98 oproti dřívějším 40,50 Kč. Za litr benzinu s oktanovým číslem 95 jde o 44,50 Kč, což je o 7,4 Kč více, u motorové nafty jde o 47,10 Kč (původně 36,10 Kč, pozn. aut.) a šest korun za jednu kilowatthodinu v případě elektroaut.

Kromě ceny stanovené vyhláškou lze také použít prokázání skutečné ceny dle účtenky přímo související s uskutečněnou cestou (tedy nákup v průběhu cesty či bezprostředně před ní). Cena se pak vypočte dle počtu ujetých kilometrů a spotřeby dle technického průkazu vozidla a z účtenky se použije jen skutečná cena pohonné hmoty.

PSALI JSME:
Nenechte se šidit ani na služebních cestách

Tuzemská pracovní cesta a stravné

Netřeba zmiňovat, že proměnou procházejí také ceny potravin. I proto poskočila minimální částka stravného. Bez ohledu na to, zda jste během cesty něco za jídlo utratili, či nikoliv, máte nárok na náhradu, jejíž spodní hranice prošla v roce 2022 změnou.

V soukromé – podnikatelské sféře dostanete minimálně 120 korun za pracovní cestu v délce 5-12 hodin, 181 Kč v případě 12-18 hodin a 284 korun za cestu delší než 18 hodin.

Podniky mohou zaměstnancům proplatit také vyšší částky, daňově ale mohou uplatnit částky do maximální hranice pro zaměstnance odměňované platem. Tento strop je konkrétně 142, 219 a 340 korun. Ve veřejné sféře jde o stejné spodní limity, neexistuje ale možnost získat za stravné vyšší částky.

PSALI JSME:
Jak je to se stravným při pracovních cestách

Společně se stravným stoupl i stravenkový paušál. I přes podobný název nejde o stravenky, ale o jinou verzi příspěvku na stravu. Jednoduše řečeno jde o benefit přímo vyplacených peněz nad rámec sjednané mzdy.

Za jednu směnu či pracovní cestu od 5 do 12 hodin se maximální příspěvek zvýšil z 82,50 korun na 99,40 Kč. Takzvaná daňově optimální stravenka má nyní hodnotu 180 korun – do daňových nákladů si za ni zaměstnavatel může účtovat až zmíněných 99,40 Kč.

Přidanění firemního vozu pro osobní využití

Někteří zaměstnavatelé umožňují zaměstnancům používat firemní auto i pro soukromé účely. Tuto formu benefitu musí samozřejmě zdanit tzv. přidaněním. Aby měli zaměstnavatelé větší motivaci pořizovat k těmto účelům nízkoemisní vozy, tedy elektromobily či plug-in hybridy, jejich poskytování zaměstnancům je díky letošní úpravě daňově zvýhodněné.

PSALI JSME:
„Diety“ se letos kvůli inflaci poprvé zvyšují už v průběhu roku

Přidanění standardních automobilů tak činí jedno procento jejich vstupní ceny, zatímco u ekologických nízkoemisních aut jde jen o 0,5 procenta. Minimální částka v obou případech zůstává tisíc korun za měsíc.

Spotřební daň na benzin a naftu

Do divokého zdražování pohonných hmot takřka přímo před očima zasáhla letos 1. června vláda, a to když snížila spotřební daň na benzin a naftu o 1,5 Kč na litr. V září poté rozhodla o tom, že tato sazba zůstane v případě nafty platná až do konce roku 2023.

Důvodem, proč k takové změně došlo, je zajištění konkurenceschopnosti českých dopravců. Co se týče benzínu, snížená spotřební daň je již minulostí – od října tato daňová úleva již neplatí.

Autorka je zakladatelka a šéfka společnosti UOL Účetnictví
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jedete na dovolenou služebním autem? A souhlas firmy máte?

Zavřít reklamu ×
  1. Docela zcestný článek….Benzín je levnější než před rokem,oběd zdražil o desetikorunu. Největší problém ceny plynu a elektřiny jsou nějak zapomenuty. Prostě článek mimo realitu.

    • Dobrý den, zkuste si článek přečíst ještě jednou, a to včetně titulku. Je totiž o změnách v účetnictví v loňském roce.
      Redakce

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

…ale ani moc nezkazí. Což je v naší situaci možná důležitější. Je to takový malý dárek pod stromeček především pro asi 110 či 120 tisíc lidí, kteří mzdu poblíž té minimální skutečně pobírají. Nicméně jinak je to od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.