Na netradiční směr moderní medicíny upozornila Finanční a ekonomické informace (faei.cz) společnost Biome 4 Future. Projekt brněnských vědců, kteří spustili první světovou banku pro autologní transplantaci stolice (dárce je sám sobě příjemcem – pozn. aut.), by měl zásadním způsobem přispět k prevenci i léčbě mnoha chorob včetně chronických a autoimunitních.
„Mikroorganismy, které žijí ve střevech, jsou zásadní pro naše zdraví, a to hned od narození. Zajištění rozmanitosti a zdraví mikrobiomu u malých dětí může mít vliv na jejich zdraví po celý život,“ vysvětllil vedoucí výzkumu Petr Ryšávka z Biome 4 Future.
Kolonizace střev
Bakterie začínají kolonizovat střeva novorozenců již při narození, a tato mikrobiální rozmanitost se formuje zejména v prvních třech letech.
Jak potvrzují například výzkumy Marie Glorie Dominguez-Bello z Rutgers University v New Jersey, zdravý mikrobiom je základem silného imunitního systému, snižuje riziko vzniku alergií, zánětů, a dokonce i chronických nemocí, jako je právě cukrovka, obezita či autoimunitní onemocnění.
Vědci z Harvard Medical School se zabývají tím, jak střevní mikrobiom v raném věku ovlivňuje vývoj imunitního systému a jak může přispět k rozvoji alergických onemocnění, jako je astma nebo ekzémy. Zkoumají faktory, jako je způsob porodu, kojení a prostředí, které formují mikrobiom dítěte.
Pokud je totiž tento mikrobiom narušen, může to významně zvýšit riziko alergií v dospělosti, což podtrhuje význam zdravé mikrobiální rovnováhy v raném věku pro prevenci těchto závažných onemocnění.
Výzkumy zaměřující se na použití střevního mikrobiomu dětí pro zlepšení zdraví dospělých stále nejsou běžně prováděné, ale existují slibné náznaky o pozitivních účincích. Například britská studie zveřejněná v magazínu BMJ Open Gastroenterology ukazuje, že zdraví mikrobiomu v raném věku má klíčový vliv na dlouhodobé zdraví a regeneraci.
To naznačuje, že obnova mikrobiomu z dětství by mohla být užitečná pro zdraví v dospělosti. Nizozemsko-finská studie Infant gut microbiota restoration: state of the art zase zkoumá různé přístupy k obnově mikrobiomu u dětí a jejich potenciál pro prevenci onemocnění v dospělosti.
Příliš mnoho antibiotik
Tyto výzkumy ukazují, jak důležitá je péče o střevní mikrobiom již od raného věku a že jeho obnova může potenciálně podpořit zdraví dospělých lidí po celý život. Pokud se tedy v budoucnu u dítěte projeví zdravotní problémy související s mikrobiomem, může se vzorek uložený v bance použít k obnově zdraví mikrobiomu. Stejně tak může vzorek obnovit střevní rovnováhu po léčbě antibiotiky.
„Antibiotika ničí nejen škodlivé bakterie, ale i ty prospěšné, což může vést k oslabení střevní mikrobioty, a následně ke spuštění chronických zdravotních problémů. Díky uskladněnému vzorku může dítě dostat ‚dávku‘ vlastních mikroorganismů, která jeho mikrobiom obnoví do původního zdravého stavu,“ uvedl Petr Ryšávka z Biome 4 Future.
Na nadužívání antibiotik upozornili rovněž řečníci na nedávné konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL). Upozornili, že ve světě přibývá bakterií, které jsou odolné vůči antibiotikům. Pokud se to nezmění, hrozí, že do roku 2050 bude na „obyčejná“ infekční onemocnění celosvětově umírat více pacientů než na rakovinu – ročně až deset milionů lidí.
„Bohužel někteří lékaři u banálních onemocnění sahají po antibioticích se širokým spektrem účinku. Tyto léky ale přispívají ke vzniku bakteriální rezistence, tedy odolnosti bakterií vůči některým typům antibiotik,“ upozornil Igor Karen, praktický lékař, infektolog a místopředseda SVL.
Mikrobiomová banka
V Brně teď vznikla mikrobiomová banka pro autogenní transplantáty, která navazuje na standardní mikrobiomové banky, kde se příjemcům transplantují vzorky cizích dárců. Těchto transplantací stolice proběhnou na světě desítky tisíc, jde tedy o zavedenou léčebnou metodu.
V minulosti se však projevily i její limity a rizika: Tělo příjemce nemusí vzorek dárce optimálně přijmout. Čeští vědci tedy přišli s technologií transplantace vlastní stolice, která by měla rizika eliminovat.
„Proces uložení mikrobiomu je nenáročný a bezpečný. Rodiče odeberou vzorek stolice, který je následně diskrétně zpracován s využitím moderních technologií, zamrazen a uchováván. Tento vzorek pak může být k dispozici kdykoliv v budoucnosti,“ vysvětlil Petr Ryšávka.
Analytici pravidelně monitorují vitalitu uskladněných transplantátů, aby byla zaručena jejich dlouhodobá použitelnost. Do budoucna plánují brněnští vědci rozšířit mikrobiální banku také o možnost ukládání kožního, ústního a vaginálního mikrobiomu.