Při lehké fyzické námaze člověk dosahuje stoprocentního výkonu při teplotách do 22 stupňů Celsia, už při teplotě 27 stupňů pak dochází k poklesu výkonu o 25 procent a když rtuť teploměru vystoupí k třicítce, je už propad pracovního nasazení padesátiprocentní.
Vhodné podmínky k práci, i ty teplotní, stanovují hygienické a předpisy BOZP (Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, pozn. red.). „Zajistit hygienické podmínky, bezpečnost a ochranu zdraví při práci všem svým zaměstnancům je základní povinností každého zaměstnavatele,“ konstatoval Tomáš Pavlíček z pracovního portálu Práce.cz.
Dodal, že zaměstnanci jsou zařazeni do tříd podle druhu vykonávané práce a podle jejich průměrného a celkového energetického výdeje, respektive fyzické zátěže.
„Tyto druhy tříd jsou ale pouze orientační, proto si musí zaměstnavatel dle vlastního uvážení zařadit zaměstnance do vhodné a reálně odpovídající kategorie. Podle těchto tříd se pak určuje pitný režim, střídání práce, přestávky nebo případné zkrácení pracovní doby,“ vysvětlil Pavlíček.
Křeče, průjmy a bolesti hlavy
Přílišné horko přináší především nepohodlí. Negativně však také působí na náš zdravotní stav, kdy může dojít až k přehřátí organismu, dehydrataci a vyčerpání.
Vnějším projevem dehydratace organismu a přehřátí mohou být křeče, průjmy, bolesti hlavy, ztráta orientace či nekoordinované chování, což může individuálně nastat již při teplotách nad 28 stupňů. Vysoké riziko je pak při 36 stupních a vyšších teplotách.
„V moderních kancelářských a výrobních budovách je řízení teploty díky vzduchotechnice a klimatizačním jednotkám jednodušší. Často ale není snadné se shodnout na ideální teplotě pro všechny zaměstnance, někteří si totiž naopak stěžují na chladné prostředí. Ideální je samozřejmě najít vždy nejlepší kompromis,“ říká Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Odborníci doporučují nastavit centrální vzduchotechnický systém v letních měsících, tak aby byl udržováno vnitřní prostředí budovy na 22 °C a relativní vlhkosti vzduchu kolem 50 procent. Společnost SSI Group, která je předním poskytovatelem služeb integrovaného facility managementu včetně údržby budov, přidala další zásady správného využívání klimatizace.
Základem je udržování čistoty klimatizační jednotky. Pravidelným čištěním a výměnou filtrů lze předejít hromadění prachu, bakterií a plísní, které mohou způsobovat alergie nebo respirační problémy. Údržbu je nutné provádět aspoň jednou za měsíc.
Příjemný komfort lze podle SSI Group v parných dnech vytvořit i v prostorách bez vzduchotechniky. Klimatizaci může nahradit správně nastavený systém stínění a o kvalitní prostředí se postarají čističky vzduchu.
„Nejenže zajistí zdravé prostředí, ale současně efektivně odfiltrují prachové částice, které zejména ve městech ztěžují dýchání. Výkonné filtry také spolehlivě eliminují bakterie, viry, spory plísní a výrazně snižují také množství alergenů,“ sdělil Stanislav Kolář ze společnosti SSI Group.
Místo klimatizace nanuky
Pokud bychom srovnali pracovní podmínky nyní a před deseti či dvaceti lety, tak na mnoha pracovištích, nalezneme velký rozdíl. Klimatizované prostory jsou stále častější nejen v kancelářských budovách, ale i například ve skladech či maloobchodě. Někde se ale i tak bez klimatizace obejdou.
Například v centrálním logistickém a skladovém centru Trenýrkárna.cz ve Zdicích, kde mají i ve vedrech vzhledem k modernímu řešení budovy příjemné pracovní prostředí i bez klimatizace. I přes příznivé chladnější teploty uvnitř pak zaměstnavatel dovoluje pracovníkům nižší normu než ostatní měsíce. Pracovníci dostávají navíc nanuky a meloun, na centrále také fresh nápoje.
Bez klimatizace se ale přece jen úplně neobejdou. Vedení firmy a administrativa totiž pracuje ve starší budově v centru Prahu, kde v případě úmorného horka snižují teplotu přenosnými klimatizacemi a větráky.
Zaměstnanci společnosti Agromex, dovozce a distributora zemědělské techniky, mají zase neomezený přístup k nealko nápojům nejenom v těchto horkých měsících.
Vedle toho si jednotlivé pobočky také podle vlastního uvážení nakupují zmrzliny a nanuky do mrazáku, které jsou zaměstnancům volně k dispozici. Mechanici mají k dispozici speciální letní variantu firemního oblečení a rovněž prodejci mají firemní polokošile, které jsou vhodné i do horkých dnů.
„S vysokými teplotami a tím i ztíženými pracovními podmínkami se pochopitelně setkáváme i my. Ve skladu to řešíme přídavnými větráky, kupovanými vodami a limonádami, stejně jako například nanuky,“ uvedl říká Josef Jankovský, HR manager společnosti Vuch, českého výrobce módních doplňků.
Dodal, že v office prostorech se do podkroví naistalovaly venkovní rolety a pořídily se externí klimatizace. „Stejně jako u skladu máme k dispozici zvýšené množství vody, nanuků a možnost pracovat i venku pod nainstalovanou plachtou na terase firmy,“ dodal Jankovský.
(Pokračování zítra)