Urputná vedra: V panelácích trápí letní žár každého druhého obyvatele

Zhruba každý třetí Čech, který bydlí ve vlastním domě nebo bytě, trápí v letních měsících přílišné teplo. V nezateplených panelácích je vedro dokonce každému druhému. Vyplývá to z průzkumu analytického ústavu STEM pro alianci Zateplujeme Česko, jehož výsledky mají Finanční a ekonomické informace (faei.cz) k dispozici.
Obyvatelé nezateplených paneláků si na současná vedra stěžují nejvíce. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Obyvatelé nezateplených paneláků si na současná vedra stěžují nejvíce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Izolace chrání nejen před zimou, ale také před letním parnem. Dokládá to právě zmiňovaný průzkum, do něhož se zapojilo 1981 obyvatel České republiky. V zatepleném paneláku si totiž na neúměrné vedro stěžuje jen každý třetí člověk. Šetření STEMu také ukázalo, že pro 16 procent obyvatel všech typů vlastního bydlení není po významnou část léta teplota v jejich domě či bytě únosná.

V České republice pozorujeme stále rostoucí trend průměrné teploty vzduchu, od roku 1961 narostla již o 2,2 stupně Celsia. Zatímco v roce 2011 bylo v republice třiadvacet tropických dní, v roce 2022 jich bylo už pětačtyřicet. Vysoké teploty přinášejí i zdravotní rizika včetně fatálních dopadů – pokud si lidé od veder nemohou odpočinout ani doma, zvyšuje se pravděpodobnost přetížení organismu.

Podle průzkumu pro alianci Zateplujeme Česko má 12 procent dotázaných doma klimatizaci, dalších 20 procent o jejím pořízení uvažuje. Ani klimatizace ale nemusí být skutečným řešením. Přílišné teplo je totiž i přibližně třetině majitelů zařízení na ochlazování vzduchu.

Důvodem může být například nevhodně zvolený výkon nebo nesprávné užívání, případně také neřešené stínění. Navíc, s přibývajícím počtem tropických dní se používání klimatizace značně prodraží.

Jednou z možností ochrany proti horku, kterou si ovšem spousta lidí stále spojuje pouze s opatřením proti úniku tepla při nízkých teplotách, je zateplení neboli tepelná izolace domu.

Zatímco klimatizace musí ochladit již přehřátý vzduch v místnosti, tepelná izolace funguje preventivně, jelikož zamezuje prostupu tepla zateplenými stěnami do domu. Na rozdíl od klimatizace je po pořízení již bez dalších provozních nákladů a není zátěží pro životní prostředí.

„Provoz klimatizace v bytě vyjde na vyšší jednotky tisíc ročně, a navíc je třeba počítat i se servisem. U zateplených domů s vyřešeným zastíněním oken většinou klimatizace pro příjemnou teplotu v interiéru ani není potřeba,“ řekla Marcela Kubů, ředitelka Asociace výrobců minerální izolace, která je členem aliance Zateplujeme Česko.

Tisíce korun za provoz

Že provoz klimatizace není zadarmo, dokládá průzkum agentury Ipsos pro společnost Stiebel Eltron, kterého se zúčastnil reprezentativní vzorek více než tisícovky obyvatel. Ukázal, že třetina majitelů elektronických zařízení pro chlazení vzduchu svou domácnost klimatizuje přes celé léto. Domácnosti tak za její provoz zaplatí až šest tisíc korun.

„Čtvrtina majitelů zároveň pomocí vícero jednotek klimatizuje celý byt či dům a nejen místnost, ve které tráví delší čas nebo například ložnici,“ uvádí David Šafránek, vedoucí technického oddělení společnosti Stiebel Eltron.

„Tím, že klimatizace patří mezi spotřebiče náročné na spotřebu elektřiny, může mít její provoz v takovém měřítku poměrně zásadní dopad na rozpočet domácnosti. Nehledě na možná zdravotní rizika, která vznikají při špatném nastavení teploty,“ vysvětluje.

Čtvrtina domácností vybavených klimatizací za její provoz měsíčně platí mezi 500 až 1 000 korunami. Desetina dokonce dosáhne hranice jeden tisíc až 1,5 tisíce korun měsíčně. Ekonomicky úspornější a zároveň efektivnější i zdravější variantou může být chlazení pomocí tepelného čerpadla. O tom, že lze tepelným čerpadlem nejen topit, ale také chladit, neví více než 40 procent lidí.

„Díky tomu, že je tepelné čerpadlo schopné pracovat v takzvaném reverzním režimu, dokáže byt či dům nejen vyhřát, ale také ochladit. Pracuje navíc s minimální energetickou spotřebou a oproti klimatizaci má mnohonásobně nižší energetickou spotřebu,“ sdělil Šafránek.

Chlazení tepelným čerpadlem zachovává všechny výhody této technologie – je energeticky účinné a je možné ho pohodlně ovládat.

„Tepelná čerpadla typu vzduch-voda je obvykle možné spustit v takzvaném reverzním režimu, kdy teplo z interiéru předávají zpět do venkovního vzduchu. Tepelná čerpadla typu země-voda tuto možnost automaticky nemají, ale mohou ji nabízet,“ řekl Oto Hanus, technický ředitel společnosti Acond.

Drtivá většina domácností s tepelným čerpadlem má ale právě typ vzduch-voda. Hlavním důvodem jsou nižší pořizovací náklady. Při vhodném nastavení může být chlazení pomocí tepelného čerpadla a podlahového topení pro mnoho lidí daleko příjemnější než proud studeného vzduchu z klimatizace.

(Pokračování zítra)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB