Výjimečný solární park: Panely se po celý den otáčejí za sluncem

V Sudslavě ve východních Čechách momentálně vzniká největší pozemní fotovoltaická elektrárna s pohyblivými panely za posledních patnáct let. Výjimečná je právě v tom, že z celkem více než osmi tisíc panelů se bude přibližně čtvrtina po celý den otáčet směrem za sluncem pomocí takzvaných trackerů, čímž se výrazně zvýší její výkon.
Velký solární park s otáčivými panely v Dánsku, který postavila česká společnost Greenbuddies. Foto: Greenbuddies
Velký solární park s otáčivými panely v Dánsku, který postavila česká společnost Greenbuddies. Foto: Greenbuddies

Podrobnosti o projektu sdělila Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) společnost Greenbuddies, která elektrárnu staví. Solární park se rozkládá na ploše o velikosti sedmi fotbalových hřišť a jeho výkon je zhruba 5,3 megawatt-peaku (MWp). Výrobní kapacita elektrárny se díky otáčivým panelům zvýší až o třicet procent.

„Díky natáčení je navíc výroba elektřiny rovnoměrně rozložená v průběhu celého dne. Fotovoltaika najíždí na vysoký výkon brzy po východu slunce a udržuje si ho až do jeho západu. I když je výkon v těchto časech nižší než v poledne, pořád je výrazně vyšší než u panelů natočených stabilně jižním směrem,“ uvedl Aleš Spáčil, spolumajitel společnosti Greenbuddies.

Výroba elektřina z fotovoltaiky navíc s natáčením lépe pokrývá ranní a večerní špičku v odběru elektřiny. „Tím umožňuje využívat vyšších výkupních cen elektřiny právě v těchto časových úsecích,“ konstatoval Spáčil.

Zkušenosti z Itálie či Dánska

Elektrárna v Sudslavě v Pardubickém kraji se staví na pozemku o rozloze pět hektarů a bude tvořena 8 544 solárními moduly s celkovým plánovaným výkonem 5,297 MWp. Z toho téměř dva tisíce panelů s výkonem 1,2 MWp budou instalovány na jednoosých trackerech, které umožní panelům sledovat pohyb slunce na obloze.

Při představební přípravě se kvůli kopcovitému terénu zaměřil pozemek pro budoucí elektrárnu pomocí dronu. Následně experti vypracovali 3D topografickou studii pro ověření a upřesnění takzvaného ramovacího plánu pro zmíněné trackery.

Greenbuddies má s výstavbou pohyblivých solárních systémů zkušenosti i ze zahraničí – konkrétně z Itálie, Dánska či Švédska. Unikátní projekt uskutečnila také v sousedním Německu, kde na hladině zatopené těžební jámy vznikla největší plovoucí pohyblivá elektrárna o výkonu 1,2 MWp.

Investice přes 60 milionů

V případě právě budované elektrárny ve východních Čechách překročila investice hranici 60 milionů korun. Peníze poskytla ze svých zdrojů firma, která dlouhodobě podniká v zemědělství. Projekt nevyužívá žádné dotace. A není to ani první investice této firmy do obnovitelných zdrojů. Jednu elektrárnu o výkonu 3 MWp už provozuje na sousedním pozemku.

Rozestavěná elektrárna s otáčivými panely ve východních Čechách. Foto: Greenbuddies„Na Greenbuddies nás zaujaly jejich bohaté reference projektů různého rozsahu a složitosti a také mezinárodní zkušenosti. Hledali jsme navíc firmu, která by měla specifické zkušenosti s instalacemi elektráren postavených na trackerových konstrukcích, které jsou pro náš projekt nezbytné,“ řekl investor Josef Valach.

Rozestavěná elektrárna s otáčivými panely ve východních Čechách. Foto: Greenbuddies
Rozestavěná elektrárna s otáčivými panely ve východních Čechách. Foto: Greenbuddies

 

Roční výroba z nové elektrárny dosáhne přibližně 5,5 gigawatthodin (GWh), což by pokrylo spotřebu stadionu na přibližně 220 zápasů fotbalového mistrovství světa. Pohyblivé solární panely představují vhodné řešení také pro agrovoltaiku, která výrobu solární elektřiny kombinuje se zemědělskou produkcí.

Jak ukázal nedávný výzkum vědců z Belgie, pohyblivé panely totiž nejen že vyrobí více energie, ale také zvyšují zemědělské půdě její výnosnost. Experiment ukázal, že půda osazená pohyblivým solárním systémem měla v období s větším výskytem srážek vyšší výnosnost ve srovnání s tradiční zemědělskou produkcí o 15 procent a v období sucha dokonce o 47 procent.

Od domácností k firmám

Projekt v Sudslavě naznačuje, že v letošním roce lze v České republice očekávat další nárůst větších fotovoltaických elektráren, včetně těch pozemních. Jedním z hlavních důvodů – ve srovnání se střešními instalacemi – jsou zdlouhavé povolovací procesy u pozemních elektráren. Trvají až několik let, takže letos by se měly dokončovat projekty, jejichž příprava začala v roce 2022, nebo i dříve.

Že se trh s fotovoltaickými elektrárnami mění, potvrzují i čerstvá data Solární asociace. Zatímco počet instalací na rodinných domech zaznamenal letos výrazný pokles, firemní segment nabírá na síle a podle expertů ukazuje obrovský potenciál pro budoucí růst.  Představení aktuálních informací z tohoto oboru se zúčastnily i faei.cz.

V prvním pololetí roku 2024 bylo připojeno přibližně 24 tisíc solárních elektráren s celkovým výkonem 484 MWp. Ačkoliv počet nových elektráren výrazně poklesl, celkový instalovaný výkon je srovnatelný se stejným obdobím roku 2023.

Ačkoli na první pohled jde o výrazný pokles (-21 tisíc instalací oproti loňsku, pozn. aut.), podle Solární asociace jde o výsledek celkové zklidnění situace na energetickém trhu včetně poklesu cen.

„Pro domácnosti je hlavním argumentem pro instalaci fotovoltaiky vysoká cena elektřiny. Lidé ale bohužel zapomínají na to, že vlastní zdroj energie je investicí na desítky let a důležitou pojistkou proti budoucímu růstu cen,“ uvedl Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace.

Dodal, že další příčinou zpomalení rezidenčního sektoru byla nejistota ohledně dotací z Nové zelené úsporám z počátku roku. „Program ale pokračuje dál, byť s pozměněnými podmínkami,“ řekl Krčmář.

Dotační podpora

Solární asociace zdůraznila, že nejdůležitější ukazatel dává důvod k optimismu: Celkový výkon nově připojených solárních elektráren v prvním pololetí 2024 činil 484 MWp, což je takřka totožné číslo, jako ve srovnatelném období roku 2023 (487 MWp).

Ochlazení rezidenčního trhu totiž vyrovnaly právě instalace firemních fotovoltaik podpořené Národním plánem obnovy. Od letoška lze navíc využít i dotace z Modernizačního fondu a brzy by se měly dočkat investiční podpory i malé komerční projekty do 50 kWp. Elektřinu do sítě už začalo dodávat i 25 elektráren s výkonem přesahujícím 1 MWp, mezi nimi i několik pozemních instalací.

„Jen na střechy spoléhat nemůžeme, tam už pomalu začínáme narážet na strop možností, což potvrzují aktuální čísla. Pokud to Česko se svými klimatickými závazky myslí vážně, přiblíží nás k jejich naplnění jen velké pozemní projekty,“ konstatoval Krčmář. Dodal, že už nestačí jen odstraňovat legislativní bariéry a zrychlit stavební řízení.

„V době volatilních cen elektřiny potřebují investoři do takto rozsáhlých projektů aspoň nějaké záruky budoucích výnosů,“ zdůraznil Krčmář. Podle něj by jim pomohly nástroje jako Contract for Difference (CfD), který zajišťuje férovou cenu za dodanou elektřinu jak pro výrobce, tak pro spotřebitele.

Další možností jsou dlouhodobé smlouvy o prodeji elektřiny (PPA), které fixují cenu dodávanou provozovatelem solární elektrárny konkrétnímu výlučnému odběrateli. Díky první významné české PPA smlouvě ohlášené společnostmi Enery a Benteler bude u jihočeského Dynína vybudována velká solární elektrárna o výkonu 37 MWp.

Solární asociace ve druhém pololetí očekává růst výkonu související s dokončením dalších pozemních fotovoltaik. Několik z nich by mělo být propojeno s velkými bateriovými úložišti poskytujícími služby flexibility, jako je například projekt Energy Nest Decci na Mělnicku.

Od srpna by také mělo začít fungovat Elektroenergetické datové centrum, které naplno umožní rozjezd takzvaných energetických komunit. Celkový výkon nových fotovoltaik by tak měl stejně jako loni atakovat hranici 1 GWp.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB