Za plastické operace utratí Češi dvě miliardy. Zájem stále stoupá

Za pevná prsa, hezčí nos nebo vyhlazení vrásek jsou Češi ochotni vydávat stále více peněz. Každý rok za ně zaplatí už přes dvě miliardy korun. Zájem o zkrášlující zákroky meziročně roste o zhruba deset procent. Vyplývá to z údajů, které redakci FAEI.cz poskytla klinika Medicom Clinic, největší soukromé pracoviště plastické a estetické medicíny v České republice.
Estetický chirurgický zákrok podstupuje stále více českých žen a mužů. Ilustrační foto: Pixabay.com

V zemi fungují desítky klinik plastické a estetické medicíny. Lékaři na nich provedou okolo 30 tisíc zákroků ročně. Trendem posledních let jsou co nejméně invazivní řešení s co nejstabilnějším efektem. Nejdůležitějším kritériem je přirozený vzhled.

„Ještě v 90. letech a na přelomu 21. století se plastická chirurgie v Česku věnovala především rekonstrukčním zákrokům – vrozeným vývojovým vadám, řešení defektů po úrazech a ztrátových poranění, defektům po odstranění kožních nádorů, popáleninám a podobně. V posledních dvou dekádách vedle rozvoje mikrochirurgie začala výrazně převažovat estetika,“ konstatoval Pavel Horyna, primář kliniky Medicom Clinic.

Dodal, že trendem letošního roku se stala metoda „vnitřní podprsenky“, zvětšení pozadí nebo využívání vlastního tuku k omlazení či k tvarování postavy. „Zatímco ještě před pár lety ženy toužily například po výraznějším zvětšení prsou, v posledních letech vyžadují, aby byl výsledek zákroku co nejpřirozenější,“ uvedl Horyna.

Přibývá mužů i mladých lidí

Mezi nejčastější zákroky plastické a estetické medicíny patří operace očních víček, liposukce nebo úprava poprsí. V posledních letech přibývá mužských pacientů a stejně tak lidí podstupujících estetické zákroky v mladém věku.

„Zájem mužů o estetické zákroky jednoznačně roste. Na našich klinikách vzrostl počet mužských klientů za tento rok o šest procent v plastické chirurgii a u omlazujících dermatologických procedur dokonce o deset procent,“ poznamenal primář Horyna.

Zároveň se za posledních několik let výrazně snížil věk klientů. Plastická chirurgie, ale i estetická dermatologie se totiž stále více zaměřují na prevenci a oddálení projevů stárnutí. A s tím souvisí i věk lidí, kteří různé zákroky podstupují.

„Zatímco ještě před deseti lety byla typickým klientem žena nad 50 let z vyšší ekonomické třídy, dnes se plastická chirurgie stala běžnou součástí života Čechů. Věková hranice se snižuje, zákroky podstupují i klienti okolo 20 let – nejčastěji jde o úpravu prsou nebo nosu,“ řekl Pavel Horyna.

Vliv sociálních sítí

Zájem o estetické zákroky ovlivňují i sociální sítě. Nárůst počtu pacientů zaznamenaly kliniky dokonce i za covidové pandemie a tento trend pokračuje – navzdory zhoršující se ekonomické situace Čechů. Centra estetické chirurgie si zkrátka na nedostatek práce nemohou stěžovat.

„Sociální sítě mění vnímání mladší generace. Plastická chirurgie se stala naprosto běžnou součástí života, opadají tabu a stigmata s tím spojená. I to je jeden z důvodů, proč klesá věk pacientů,“ uvedl Petr Toufar, ředitel kliniky Medicom Clinic.

Nárůst počtu klientů za koronaviru si vysvětluje zejména všeobecným zájmem o zdraví, ale také tím, že lidé nemohli cestovat, úspory vkládali více do péče o sebe, načež využívali možnosti práce z domova jako dobu k rekonvalescenci.

„Zájem o estetické zákroky neovlivnila ani zhoršující se ekonomická situace a nárůst inflace, pokles zájmu o naše služby neevidujeme. V loňském roce naši kliniku navštívilo téměř deset tisíc klientů a naši lékaři provedli více než patnáct tisíc výkonů. Dlouhodobě zaznamenáváme meziroční nárůst o deset procent,“ dodal Toufar.

Nejvíce zákroků v USA

Česko se postupně přibližuje k západním zemím, kde jsou estetické zákroky běžnou součástí péče o zevnějšek již několik let. Z letošních údajů Mezinárodní společnosti estetické plastické chirurgie (ISAPS), které zveřejnila stanice CNN, vzrostl ve světě celkový počet chirurgických zákroků mezi lety 2017 a 2021 o více než 33 procent. Jen v roce 2021 lidé podstoupili přes 30 milionů estetických operací, což bylo o 19 procent více než o rok dříve.

Odborné odsání nežádoucího tuku z estetických důvodů podstoupilo 14,8 procenta lidí, kteří šli na plastickou operaci v roce 2021. Zvětšení prsou podstoupilo 13 procent pacientů. Roste ale také zájem žen, které chtějí implantáty naopak vyjmout – za poslední roky o bezmála 50 procent.

Nejvíce plastických chirurgů na světě působí ve Spojených státech. Přibližně sedm tisíc chirurgů v této zemi provedlo téměř čtvrtinu zákroků na celém světě. Na druhém místě skončila Brazílie a na třetím Japonsko. Za estetickou plastickou chirurgií se nejčastěji cestuje do Turecka, Kolumbie, Mexika a Thajska.

Výběr důvěryhodné kliniky

Počet klinik, které se specializují na estetické chirurgické zákroky, přibývá také v Česku. Odborníci doporučují několik zásad, podle nichž by si měli zájemci takové centrum vybírat, aby se vyhnuli případným zdravotním potížím nebo nežádoucím výsledkům.

„Jedním z prvních kritérií pro výběr by měla být historie kliniky a zkušenosti lékařů. S tím jde ruku v ruce i vybavenost a prostředí zařízení. Klient by se měl už během konzultace cítit komfortně, vybudovat si s lékařem vztah a cítit k němu důvěru,“ řekl Petr Toufar z kliniky Medicom Clinic, která letos již potřetí obdržela ocenění Nejdůvěryhodnější klinika estetické medicíny.

Právě důvěra mezi lékařem a pacientem je podle něj zásadní. „Klient si musí být jist, že dostává od lékaře jen ty nejlepší rady a doporučení. Pokud to tak klient po první návštěvě kliniky necítí, doporučil bych mu, ať raději hledá dál,“ dodal Toufar.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Hned tyto operace zdanit a to hodně….Chceš plastiku za 1 milion kč tak zaplať dań půl milionu kč….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB