Zdraví na splátky. Přibývá zákroků, které klient hradí postupně

Odstranit dioptrickou vadu, nechat si udělat zubní implantát, facelift obličeje nebo jinou plastickou operaci. To jsou nejčastější lékařské zákroky, které si klienti pořizují na splátky. A stále jich přibývá. Pro své klienty je nabízejí mnohé kliniky. Některé firmy zase nabízejí speciální půjčky na zdraví.
Operace oka. Ilustrační foto: Pixabay.com

Starší žena z Královéhradeckého kraje potřebuje 25 tisíc korun na rozsáhlejší stomatologický zákrok. Ale peníze teď na účtu nemá. Zkouší tedy peníze sehnat prostřednictvím společnosti Zonky. „Jsem pracující důchodce, snažím se tvořit rezervu, ale v létě nám v nájemním bytě měnili plastová okna a k tomu se nabalilo vymalování bytu, zhotovení nových sítí na okna, takže vícenáklady, které mně téměř odčerpaly odloženou finanční rezervu. Zdraví je pro mne prioritou číslo jedna. Po zralé úvaze jsem přesvědčena, že svůj finanční závazek bezproblémově splatím.“

Podobných příběhů je na webu zonky.cz více. Lidé shánějí peníze například pro syna na nová rovnátka nebo pro děti na nové brýle. Lidé si různé lékařské zákroky a pomůcky stále častěji pořizují na splátky. A novému trendu se přizpůsobují i poskytovatelé zdravotní péče.

Zdravotnická zařízení či kliniky estetické chirurgie nabízejí různé způsoby financování i splácení. Buď úvěr pouze zprostředkovávají, nebo ho samy poskytují. Případně umožňují obě varianty. Nejoblíbenější a většinou i nejvýhodnější je půjčka přímo od klinik, ale neplatí to automaticky pro všechny nabídky. Podmínky se různí, a proto je třeba si důkladně vybírat ty, kde nezaplatíte nic navíc.

PSALI JSME:
Berňák si došlápl na Airbnb, na řadě je služba Zonky

Stačí zaplatit část

Mnohdy je úvěr nastaven tak, že klient musí zaplatit část ceny najednou, zbytek – obvykle polovinu částky – pak splácí po dobu jednoho roku někdy i déle, a to bez navýšení. Například oční klinika Duovize nabízí na splátky jak laserovou operaci očí, tak nitrooční operaci dioptrických vad či prémiové řešení šedého zákalu.

Díky laserové operaci očí se klienti mohou zbavit brýlí, které musí nosit, protože špatně vidí na dálku, na blízko nebo mají astigmatismus. A tak jim kromě výrazně lepšího komfortu při vidění také odpadnou starosti, a hlavně náklady na brýle.

Například laserová operace vyjde na 19 tisíc korun za operaci jednoho oka, téměř vždy je možné operovat obě najednou a celková cena za obě oči je tedy 38 tisíc korun. Předem musíte zaplatit deset tisíc korun, a pak splácíte po dobu jednoho roku 2334 korun měsíčně za operaci obou očí.

PSALI JSME:
Kolik zaplatíme za to, že špatně vidíme. A co se vyplatí?

K výměně čočky může dojít také při operaci šedého zákalu. Zatímco první část operace hradí zdravotní pojišťovna – druhou prémiovou hradí pacient sám. Prémiová operace šedého zákalu s implantací multifokální nitrooční čočky vyjde například na oční klinice Neovize za jedno oko na 9 500 korun. Za obě oči je to 19 tisíc.

Klient si přitom může tuto částku bez navýšení rozložit na splátky do jednoho roku. Na začátku musí vždy složit akontaci, ta je v tomto případě 10 tisíc korun, měsíčně pak splácí – v případě operace obou očí – 750 korun.

„Operace šedého zákalu implantací trifokální nitrooční čočky je nejčastějším zákrokem, který naši klienti volí na splátky. Je pro ně totiž výhodné, že spolu s odstraněním zákalu se mohou zbavit i brýlí,“ řekla primářka Šárka Skorkovská z Neovize Brno s tím, že v případě trifokální čočky se cena pohybuje mezi 20 a 30 tisíci za jedno oko.

PSALI JSME:
O zrak vás může připravit i strach z bolesti

Na splátku i krása

Na plátky je možné si pořídit i plastické operace. Například facelift obličeje vyjde téměř na 60 tisíc korun. Operace nosu, břicha či modelace prsou na 50 tisíc. Zdravotní pojišťovny přitom hradí pouze některé zákroky a za předem jasných podmínek – obvykle pokud jde o zdravotní a nikoli jen estetický problém.

„Některá pracoviště provádějí tyto zákroky na splátky, ale financování je zajištěno společností, která provozuje půjčky a splátky jako například při koupi zboží,“ poznamenal plastický chirurg Dušan Záruba z Ústavu estetické medicíny v Praze.

Na splátky si ženy nejčastěji pořizují právě nová ňadra. Typickým klientem je pak žena na mateřské, které po porodu není spokojená se svou postavou. Podmínky úvěru by přitom měly být jedním z faktorů pro rozhodování, mnohé kliniky je nabízí samy a bez navýšení, není to ale pravidlo. Dejte si ale pozor hlavně na výši úroků.

PSALI JSME:
Větší sebevědomí, ale i strach z rakoviny. „Silikony“ slaví výročí

Lidé si rovněž na splátky pořizují nové zuby, kde jsou zákroky poměrně drahé. Mohou vyjít třeba na 150 tisíc korun. Půjčky pak obvykle nejsou bez navýšení. Například při úvěru ve výši 40 tisíc a splácení po dobu 36 měsíců zaplatíte s navýšením úroků celkem více než 47 tisíc korun. Dokonce existují firmy, které se specializují na půjčky na zdravotnické služby.

„Naše centrum se zapojilo do sítě zdravotnických zařízení, která nabízí svým klientům možnost hradit výkony a ošetření pomocí systému Úvěr na zuby. V případě zájmu můžete požádat svého ošetřujícího lékaře o poskytnutí základních informací a orientační kalkulaci,“ píše se například na stránkách jihlavského stomatologického centra Artdent.

PSALI JSME:
Neviditelná rovnátka. Nový projekt od Creative Dock s Čechy zatím nepočítá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.