Nechat současné smlouvy automaticky prodloužit, změnit produkt u svého dodavatele, nebo si najít jinou firmu na dodávky energií? Až statisíce odběratelů nyní řešit, jak si poradit po vypršení kontraktů s „náhradním“ dodavatelem po krachu Bohemia Energy a dalších společností.
Nejjednodušší je nedělat nic. Drtivá většina smluv na dodávku elektřiny a plynu, které jsou uzavřené na dobu určitou, totiž podle ERÚ obsahuje ujednání o takzvané automatické prolongaci. Znamená to, že pokud smlouvu některá ze stran nevypoví, závazek se prodlouží podle podmínek stanovených ve smlouvě.
Od letošního roku musí dodavatel zákazníky na blížící se termín prolongace upozornit minimálně 30 dní předem a oznámit jim novou cenu a další náležitosti. ERÚ o tom podrobně informoval v tomto článku.
„Někteří spotřebitelé se na nás přesto obracejí s tím, že je jejich obchodník před prolongací řádně nekontaktoval. Problémy se týkají zejména e-mailové komunikace, kterou někdy dodavatelé opravdu nedokážou prokázat,“ sdělila Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.
„Jindy je pochybení na straně zákazníků, protože do své schránky průběžně nechodí nebo zprávu přehlédnou,“ dodala Zemanová, podle níž by měl každý svou e-mailovou schránku včetně nevyžádané pošty pravidelně kontrolovat.
Úspory až desítky tisíc korun
Zároveň zákazníkům doporučila, aby byli aktivní a na termín konce smlouvy mysleli i sami. Průzkumu trhu a mapování konkurence, společně s vyjednáváním se momentálním dodavatelem, je se totiž vyplatí s dostatečným, nejlépe několikatýdenním předstihem.
Pokud s podmínkami, za kterých se má smlouva prolongovat, odběratelé nesouhlasí, mohou o změně smlouvy jednat se současným dodavatelem, nebo si najít jiného obchodníka a do 20. dne před automatickým prodloužením kontraktu platnou smlouvu vypovědět (vzor výpovědi je dostupný ZDE, pozn. aut.).
Podle ERÚ je velmi pravděpodobné, že nová cena na dodávky plynu a elektřiny bude vyšší než v současné smlouvě. Právě proto by měli být zákazníci obezřetní.
Ti, kteří v roce 2021 uzavřeli smlouvy na tři roky s pevnou (fixovanou) cenou, dosud hradili náklady odpovídající tehdejší cenové úrovni. Ačkoli se ceny energií oproti vrcholu krize již výrazně snížily, stále zůstávají vyšší než před jejím začátkem.
„Nechat smlouvu prolongovat je ale pouze jedna z možností. Do našeho srovnávače nabídek na dodávku elektřiny a plynu stačí pouze nahrát poslední fakturu, a hned zjistíte, jestli energie nepořídíte u jiného obchodníka levněji,“ připomněla Markéta Zemanová.
Rozdíly mohou být velké – domácnosti s malou spotřebou mohou ročně ušetřit tisíce. „Při větší spotřebě už se bavíme i o desítkách tisíc korun,“ dodala členka Rady ERÚ, která zároveň upozornila na odlišnosti akvizičních (pro nové zákazníky) a retenčních („udržovacích“) nabídek od ceníků pro prolongace.
Zákazníci také mohou využít srovnávač nabídek, který má ERÚ na svém webu. Vedle samotné ceny poskytuje také další důležité informace včetně orientační výše záloh a typu smlouvy pro jednotlivé produkty.
Rozhodnutí, jaký druh produktu zvolit, nemusí být snadné. Každá domácnost má totiž odlišné preference. Někomu může vyhovovat produkt, jehož cena se odvíjí od aktuální tržní hodnoty elektřiny či plynu, a zvolí proto smlouvu s dynamickým určením ceny. Někdo jiný zase upřednostní dlouhodobou stabilitu, a zvolí smlouvu na dobu určitou s fixací ceny.
Při výběru dodavatele doporučuje Energetický regulační úřad zohlednit také serióznost obchodníků. Jedním z vodítek tak mohou být, vedle výhodné ceny, například kladné reference ostatních zákazníků – například na sociálních sítích.
Dodávky od ledna znovu zlevňují
Někteří dodavatelé včetně ČEZ a E.ON už oznámili, že od ledna opět svým odběratelům zlevní elektřinu a plyn. Společnost ČEZ Prodej sdělila, že si „největší tahák“ připravila pro zákazníky, kteří topí plynem. Tvrdí, že dvouletý fix do konce roku 2026 za 950 korun za megawatthodinu (1 150 Kč včetně DPH) je aktuálně nejnižší dostupná cena na trhu.
„Pokud si jej navíc zákazníci sjednají kompletně on-line, dostanou ještě speciální finanční bonus. V elektřině nabídneme nový roční akční on-line produkt za 2 690 Kč/MWh (3 255 Kč včetně DPH), což je vyjde oproti letošnímu lednu o 26 procent levněji. To jej řadí mezi nejvýhodnější nabídky k dispozici,“ uvedl největší tuzemský dodavatel energií,
Ceny letos posunul dolů už poněkolikáté. „Letošní rok je rekordní v počtu zlevňování. Dvakrát jsme snížili ceny našich produktů na dobu neurčitou, a dokonce čtyřikrát našich fixovaných produktů,“ uvedl Tomáš Kadlec, generální ředitel ČEZ Prodej.
Od ledna také zlevní elektřina pro více než 700 tisíc stálých klientů, kteří nemají u společnosti E.ON fixované ceny. Tak v tomto případě jde už o páté plošné snížení cen za poslední dva roky. Zákazníci tak od ledna zaplatí za dodanou elektřinu o 18 procent méně, než platili dosud a ti, kdo elektřinou topí, mohou na podobné spotřebě ušetřit i více než 12 tisíc korun ročně.
„Aktuální vývoj na trhu a naše nákupní strategie nám daly možnost dalšího snížení cen pro naše stálé zákazníky,“ konstatoval Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie.
„Jsme férový dodavatel, pozitivní trendy promítáme do cen pro koncové zákazníky a naše ceníky tak opět zlevňují, což pro klienty přináší výrazné úspory. Jsem přesvědčený, že naši klienti budou mít jedny z nejlepších cen na trhu,“ doplnil.
Zákazníci E.ONu, kteří aktuálně nemají fixovanou cenu energie, zaplatí od ledna 2025 v nejběžnější distribuční sazbě D02d za dodávku jedné MWh elektrické energie 3 933 korun s DPH (3 250 Kč bez DPH), takže jen na dodávce jedné MWh ušetří více než 800 korun.
Typická domácnost, která elektřinu používá na běžnou spotřebu, může ročně ušetřit až 1,7 tisíce korun ročně, při ohřevu vody elektřinou přes 3,8 tisíce a při vytápění domácnosti elektřinou více než 12 tisíc ročně včetně DPH,“ sdělil E.ON.