Zákon o boji s dezinformacemi musí vzniknout ihned

Názor
Osm týdnů po zablokování osmi dezinformačních webů s ruskou propagandou stále chybí jasné odůvodnění státu o výběru konkrétních webů i určení zodpovědnosti za takové kroky. Stát přitom únorovou výzvou operátorů k blokování webů instruoval i k porušení zákona o síťové neutralitě.
Vláda podniká v souvislosti s novou legislativou konkrétní kroky, avšak její aktivita působí poněkud nekoordinovaně a zmatečně, domnívá se Filip Malina. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bez právního zarámování problematiky dezinformací hrozí perzekuce názorů a ohrožení svobody slova. Technologická a telekomunikační společnost Wia spolu s dalšími sdruženími proto vyzývají vládu k rychlé přípravě zákona. Podtrhují také důležitost dlouhodobé snahy o zvyšování mediální gramotnosti v Česku.

Komerční subjekty a nevládní organizace vybízejí vládu k rychlému nastolení právního rámce v problematice dezinformací. Ten dosud v české legislativě schází a současná kritéria pro definování „dezinformací“ jsou nejednoznačná.

To může ústit v kontraproduktivní regulování zpráv, postihování legitimních projevů a vyvstávají obavy o cenzuře tisku. Stát totiž ze dne na den postavil komerční subjekty do pozice arbitra, který by měl rozhodovat o vhodnosti obsahu. Zodpovědnost za blokování webů jim nenáleží a ani ji nevyhledávají.

PSALI JSME:
Třetí šokující předpověď pro rok 2021: Blockchain skoncuje s fake news

Apelujeme proto na systematický postup a tvorbu regulérní legislativy, která jasně určí odpovědnost za rozhodování o blokování jakýchkoliv zdrojů. Rozhodování o tom, které dezinformační weby budou vypnuty operátorům, jako komerčním subjektům, nepřísluší a necítíme se k tomu kompetentní.

Respektujeme doporučení státních institucí, uvědomujeme si závažnost situace, ale aktivní by měl být určitě právě stát. Projekt Rekonstrukce státu na svém webu také vyzývá vládu k boji s dezinformacemi a jeho legislativnímu ukotvení.

Vládu vyzval k akci dopisem také Výbor nezávislého ICT průmyslu, který sdružuje firmy a organizace působící v sektoru informačních a komunikačních technologií se zájmem na rozvoji digitálního průmyslu v České republice.

PSALI JSME:
Dezinformační weby, fake news a hloupé chyby v jinak seriózních médiích

Národní centrum kybernetických operací 25. února vyzvalo NIX.cz, společnost sdružující české i zahraniční poskytovatele internetových služeb, aby znemožnila přístup k dezinformačním stránkám, jejichž seznam vojenská tajná služba zaslala Českému rozhlasu.

Sdružení CZ.NIC pak 30.březnu na základě konzultace s vládním zmocněncem pro dezinformace Michalem Klímou blokaci prodloužilo o další měsíc. Výzva státu směrem k operátorům se však dostává do rozporu se zákonem o síťové neutralitě, který je upraven v nařízení Evropské unie 2015/2120/EU.

Vláda podniká v souvislosti s novou legislativou konkrétní kroky, avšak její aktivita působí poněkud nekoordinovaně a zmatečně. Ve vyjádření pro iRozhlas.cz již podle Michaela Klímy ministerstvo spravedlnosti a legislativní rada vlády připravuje novou legislativu a hledají se způsoby řešení situace.

PSALI JSME:
Pátek třináctého a fake news

Vicepremiér vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš však podle serveru iRozhlas ještě nedávno o vzniku právního rámce nevěděl. Aktuální situace ukázala, jak je česká legislativa a celkově společnost na podobné problémy nepřipravená.

Stěžejní bude v tuto chvíli okamžité konání vlády. Ta se už v lednu ve svém programovém prohlášení zavázala, že do konce letošního roku vznikne platforma pro efektivní postup proti dezinformacím a hybridním hrozbám. Její potřeba je však okamžitá.

Je nutné, aby zákonodárci rychle vymezili právní rámec, který umožní bránit se proti nepravdivým informacím, aniž by se přitom potíral princip svobody slova a tisku. Vyzýváme proto stát, aby ihned nastavil, jak proti dezinformacím ze zákona postupovat, a upřesnil jejich definici, aby nedocházelo k pochybnostem a různorodému výkladu.

PSALI JSME:
Na dezinformátory si může došlápnout i zaměstnavatel

Zavírání dezinformačních a konspiračních webových stránek by mělo být až poslední možností, jak odvrátit negativní působení škodlivých a nepravdivých sdělení. Pravidla pro identifikaci a posuzování dezinformací nikdy nebudou stoprocentní a nepodaří se zachytit všechny lživé příspěvky.

Důležitou roli pak v mediální oblasti zastává také sama společnost, která se může podílet na ověřování informací a bojkotování dezinformačních zdrojů. Ať už jde přímo o občany jako takové, nebo factcheckingové organizace, jako např. hnutí Čeští elfové.

Významnou autoritou bude v tomto ohledu stát. Vláda by se měla rovněž aktivně a systematicky zasazovat o programy rozvoje zvyšování mediální gramotnosti Čechů, podporovat kvalitní nezávislá média a tím celkově přispět k dlouhodobému posilování důvěry v demokracii.

Autor je výkonný ředitel společnosti Wia
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Elon Musk chce koupit celý Twitter a stáhnout jej z burzy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Půjčili jste kamarádovi peníze a už vás nezná?

To nespěchá! Vrátíš mi to, až budeš mít. Kolikrát jen podobné věty doprovázely půjčení peněz, jimiž jste blízkým vytrhli trn z paty? A jak často tento dobrý skutek ukončil letité přátelství? Nic totiž tak spolehlivě …

Může nový vlastník vypovědět nájemní smlouvu?

Jste v nájmu a jednoho dne se vám ozve nový majitel bytu, který už několik let obýváte. Není to nic šokujícího, protože každá pronajatá věc může změnit svého majitele. A ten může mít naprosto jinou představu než …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.