
Trh práce v České republice však podle průzkumu uskutečněného v průběhu třetího čtvrtletí stále značnou měrou ovlivňuje nejistota způsobená pandemií. Kromě nedostatku kvalifikovaných pracovníků brzdí ekonomiku také chybějící zdroje či komponenty. O výši finančního ohodnocení, stejně jako o případných benefitech, začínají rozhodovat opět kandidáti.
„I přes mírný růst ekonomiky se dá očekávat, že návrat na předcovidovou úroveň bude ve většině odvětví pomalejší, než by si firmy přály. Jedním z důvodů je pokračující nedostatek lidí, ve výrobě pak i zdrojů a komponentů,“ informoval naši redakci Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment a GI Group.
Napjatý trh práce, jak uvedl, nevyřešila ani pandemie: „Do jisté míry za to mohou vládní programy, které jej paralyzovaly uměle udržovanou nízkou nezaměstnaností. Firmám navíc chybí i zahraniční pracovníci, kteří vloni opustili Česko a dosud se v plné míře nevrátili.“ Záchranu podle něj nelze očekávat ani od technologií.
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce si uvědomují i samotní uchazeči, kteří si mohou vybírat z mnoha nabídek a svým způsobem i určovat výši mzdy. Napříč obory i regiony tak dochází k mírnému růstu mezd, který kompenzuje stagnaci v loňském roce.
„Pokud mzdy klesají, tak většinou jen u manažerských pozic, což je způsobeno jednak nižšími bonusy a jednak dostatkem volných manažerských kandidátů,“ uvedl Malo s tím, že v části firem zároveň dochází k návratu finančních i nefinančních benefitů, které byly v loňském pandemickém roce pozastaveny.
Řada zaměstnavatelů také zavádí další motivační benefity a náborové příspěvky, kterými chtějí nové kandidáty přilákat. Tyto bonusy jsou však v některých segmentech z důvodu spojování pozic vyvažovány rostoucími požadavky na uchazeče.
Bankovnictví a finanční služby
Také v tomto oboru stoupla oproti minulému roku poptávka po nových zaměstnancích. Ve většině případů nejde o nová místa, ale o náhrady za bývalé zaměstnance, kteří se rozhodli změnit obor. Nejhůře se obsazují pozice z front office, jako jsou pracovníci přepážky nebo klientští poradci, a dále pak role účetních nebo fakturantů. Startovací mzdy finančních manažerů klesly, bankéři si polepšili zejména v menších krajích.
Inženýring a výroba
Přetrvává nedostatek uchazečů na výrobní pozice. Největší zájem mají firmy o kvalifikované i nekvalifikované uchazeče do výroby, dále pak do sektoru automotive nebo do konstrukčních týmů. Stejně jako v předchozích letech chybí i letos nejvíce pracovníci elektra, svářeči, zámečníci, brusiči, konstruktéři nebo zkušení operátoři a technologové ve výrobě. K navyšování mezd docházelo převážně u odborných pozic.
IT a telekomunikace
Letošní rok přinesl oživení a s ním výrazně vyšší požadavky na obsazování IT pozic. Nejhůř se firmám daří obsazovat seniorní role v oblasti bezpečnosti, stále větší nedostatek je i Java Developerů. Průměrné mzdy se letos zvedaly zejména na vedoucích pozicích a růst se dal zaznamenat i v regionech. Naopak pokles byl patrný na pozicích business analytiků.
Lidské zdroje, administrativa a právo
Největší pracovní nápor zaznamenal během pandemie obor lidských zdrojů. Oproti minulému roku se mírně zvyšuje poptávka zejména po pracovnících HR a zákaznického servisu. Tam se však lidé hledají složitě, pro kandidáty není tato práce příliš atraktivní a lukrativní. Ke zvyšování mezd docházelo zejména u HR pracovníků, mzdy se naopak snižovaly u právníků.
Nákup a logistika
Pozice skladníků vykrývali během pandemie pracovníci z hotelnictví a gastronomických provozů, nyní však opět chybí. Růst mezd v logistice nebyl nijak výrazný. Firmy navyšovaly mzdy pouze v případě, kdy chtěly přilákat více kandidátů a předstihnout konkurenci. Navyšování se tedy pohybovalo v rámci jednotek procent, a to nejvíce v oblasti přímé logistiky. V Praze došlo dokonce ke snížení mezd.
Obchod, retail a marketing
Poptávka po nových zaměstnancích se oproti předchozím rokům nijak výrazně nezměnila, a to především díky nízké fluktuaci pracovníků. Nejhůře se lidé hledají na pozice v rámci digitálního marketingu a zaměstnanci mluvící německy. Startovací mzdy obchodníků vzrostly prakticky ve všech regionech a růst zaznamenaly také marketingové pozice.
Stavebnictví a reality
Objem práce i poptávka po zaměstnancích zde stále vzrůstá. Boom však brzdí jak nedostatek stavebního materiálu a jeho ceny, tak i situace na trhu práce. Nejhůře obsazují pozice jako přípravář, rozpočtář, stavbyvedoucí nebo projektový manažer. S nedostatkem těchto pracovníků se přitom potýkají jak stavební a konzultační firmy, tak i developeři. Mzdy na pozicích projektových manažerů či stavbyvedoucích rostou napříč všemi regiony.
Sdílené podnikové služby
I když obor podnikových služeb fungoval bez výpadků a rostl i navzdory pandemii, mzdy se oproti loňskému roku příliš nezměnily. Nové zaměstnance hledala a nabírala většina center i v době nouzového stavu a i nyní v oboru vládne vysoká náborová aktivita. Kvalifikovaných uchazečů je však málo, a tak si firmy mohou vybírat z mnoha nabídek a svým způsobem tedy i určovat výši mzdy.
Stavebnictví a reality
Objem práce i poptávka po zaměstnancích zde stále vzrůstá. Boom však brzdí jak nedostatek stavebního materiálu a jeho ceny, tak i situace na trhu práce. Nejhůře obsazují pozice jako přípravář, rozpočtář, stavbyvedoucí nebo projektový manažer. S nedostatkem těchto pracovníků se přitom potýkají jak stavební a konzultační firmy, tak i developeři. Mzdy na pozicích projektových manažerů či stavbyvedoucích rostou napříč všemi regiony.
Zdravotnictví a farmacie
Kvalifikovaného personálu je v těchto oborech kritický nedostatek. Dochází proto k výraznému růstu poptávky po nových pracovnících. Hlad po lidech panuje jak ve farmacii, tak i ve zdravotnictví a lékárnictví. Navzdory přesčasům a nedostatku personálu došlo k poklesu mezd u všeobecných lékařů, a to napříč všemi kraji. Mzdy zdravotních sester naproti tomu vzrostly a polepšily si i obchodní pozice spojené s farmacií.