Mzdy v Česku rostou nejvíce v historii

Rekord. Tak jedním slovem zhodnotil ekonom Lukáš Kovanda nejnovější údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) ohledně vývoje mezd ve druhém čtvrtletí letošního roku. Mzdy očištěné o inflaci totiž letos ve druhém čtvrtletí rostly meziročně nejvýrazněji za celou historii publikované časové řady, tedy od roku 1997.
Díky růstu reálných mezd si lidé mohou pořídit více zboží a služeb. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Růst reálné mzdy představoval letos od dubna do června meziročně 8,2 procenta. Došlo tak k překonání dosavadního rekordu z třetího čtvrtletí roku 1999, kdy reálná mzda rostla meziročně o 7,6 procenta,“ informoval redakci hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády.

Důvodem enormního, historicky zcela ojedinělého růstu mezd v ČR, jsou podle Lukáše Kovandy mimořádné covidové odměny zdravotníkům. Ty byly vypláceny letos ve druhém čtvrtletí. Způsobily nárůst průměrné mzdy meziročně o bezprecedentní sumu takřka 3900 korun.

„Průměrné, ale také mediánové, mzdy rostly ve druhém čtvrtletí bezprecedentním tempem. Z velké části je to důsledek nízké základny ve stejném období minulého roku, důležitou roli ale hraje také stav pracovního trhu, kde volná místa převyšují dostupnou pracovní sílu,“ komentoval statistické údaje partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Radovan Hauk.

PSALI JSME:
„Třicátníci chtějí nereálné platy. Přitom jim chybí odbornost i zkušenosti,“ říká Radovan Vaculík

Zásadní je podle něj výrazný růst reálných mezd, ze kterého vyplývá, že si lidé mohou pořídit více zboží a služeb. „To je důležité pro spotřebu domácností, a tím růst hrubého domácího produktu i výběr daní do státní pokladny,“ sdělil naší redakci.

„Průměrná hrubá měsíční nominální mzda ve druhém čtvrtletí vzrostla o 11,3 procenta, v reálném pak o 8,2 procenta. Předčila tak naše i tržní očekávání. Naopak centrální banka, která očekávala nominální růst mezd o dvanáct procent, může být se svým odhadem spokojena,“ informovala redakci ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Na zvýšení průměrné výše mezd se podle jejího názoru z velké části podílela výplata mimořádných odměn ve zdravotnictví: V tomto sektoru dosáhl meziroční růst mezd téměř 44 procent. „Rok 2021 je historicky prvním, kdy průměrný měsíční hrubý plat lékaře přesahuje hranici 100 tisíc korun,“ uvedl Lukáš Kovanda.

PSALI JSME:
Průměrný plat lékaře ve státní sféře letos poprvé v historii přeskakuje hranici 100 tisíc korun měsíčně

„Mzdy stoupaly meziročně i v oblasti ubytování, stravování a pohostinství (o 17,3 %). Tento vývoj však půjde zřejmě téměř kompletně na vrub loňské nízké srovnávací základny, kterou způsobilo uzavření provozoven. Medián mezd činil ve druhém čtvrtletí 32 408 korun,“ připomněla ekonomka Steckerová.

„Za celý letošní rok naše prognóza očekává růst průměrné mzdy v nominálním vyjádření o 4,8 procenta, v tom reálném pak o 2,2 procenta. Česká národní banka je v tomto ohledu opět mírně optimističtější, když počítá s jejich nominálním zvýšením o 5,4 procenta a o 2,4 procenta v reálném,“ dodala.

Podle ekonoma Kovandy za celý letošní rok nominální mzda přidá pouze čtyři procenta: „Prudký vzestup druhého čtvrtletí je pochopitelně jednorázový a neudržitelný.“

PSALI JSME:
Upracovávají se Češi k smrti?

Zavřít reklamu ×
  1. bohužel rostou jen ve službách nikoli tam kde se tvoří hodnoty jako je průmysl a zemědělství, to bude znamenat jen větší dluhy na které nebude mít kdo vydělat. Aby země skutečně prosperovala, musely by u ekonomicky výkonných profesí být větší mzdy než ve službách a ne naopak jak je tomu teď.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Platy státních zaměstnanců mají růst o 5 až 7 %

Mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. Není tedy důvod, aby platy státních zaměstnanců rostly výrazněji, než nominálně o pět až sedm procent.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB